שתף קטע נבחר

שפעת החזירים: מנהלי בתי חולים תודרכו

הנגיף שקטל עשרות במכסיקו גורם דאגה בינלאומית. במשרד הבריאות קיימו שיחת ועידה, שבה תודרכו מנהלי בתי החולים ורופאי המחוזות. מחר יופצו לכל הרופאים הנחיות לזיהוי סימני המחלה. נוסעים ששבו ממכסיקו ופיתחו מחלת חום, נקראים להיבדק

במשרד הבריאות נערכים מהערב (שבת) לאפשרות שנגיף שפעת החזירים יגיע גם לכאן, למרות שעד כה לא זוהה אף חולה. מנהלי בתי החולים ורופאי המחוזות קיימו שיחת ועידה עם גורמים במשרד הבריאות וקיבלו תדריך בנושא. במכסיקו מתו 68 בני אדם מהנגיף ומשרד הבריאות קורא לאנשים שחזרו מהמדינה ופיתחו תוך שבוע תסמינים של מחלת חום ומחלה נשימתית לגשת להיבדק.

 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) צפוי להודיע כי התפרצות שפעת החזירים בארצות הברית ובמכסיקו היא "אירוע מדאיג ברמה עולמית". בישראל עוקבים אחר הדיווחים בעולם, ואחר הנחיות ארגון הבריאות העולמי. עד כה לא פורסמו הגבלות כלשהן על תנועת בני אדם ממכסיקו ואליה. בישראל הוציאו הנחיות מעודכנות לזיהוי שפעת חזירים ולמתן טיפול במקרה של חשד לשפעת חזירים. מחר יופצו הנחיות לזיהוי סימני המחלה לכלל הרופאים.

 

שפעת החזירים היא מחלה הקיימת בחזירים ועד למגיפה האחרונה היה ידוע שהיא עוברת במקרים בודדים לבני אדם, אך אינה מדבקת מאדם לאדם. בארה"ב דווחו בארבע השנים האחרונות 12 מקרים שבהם בני אדם נדבקו במחלה. ככל הנראה הנגיף הזה עבר שינוי בהרכבו שהפך אותו למדבק מאדם לאדם.  

 

הזן הנוכחי מסוג H1N1 גורם בבני אדם לתסמיני שפעת בהם חום ותחלואה בדרכי הנשימה. הוא מכיל בתוכו מרכיבים של שפעת חזירים, עופות ובני אדם. טיפול מועיל למניעת המחלה הוא כדורים בשם תמי פלו או משאף בשם רלנזה. בישראל יש מלאי של כדורי תמי פלו, שנרכש בזמנו כדי להגן מפני שפעת העופות.

 

"המחלה מדבקת כנראה באופן משמעותי"

ד"ר רן בליצר, מנהל המחלקה לתכנון שירותי בריאות בשירותי בריאות כללית ועורך תוכנית ההיערכות של משרד הבריאות לפנדמיה (התפרצות) של שפעת, אמר ל-ynet כי "המחלה מדבקת מאדם לאדם כנראה באופן משמעותי. הידע האפידימיולוגי אודותיה נאסף בימים אלו. בארצות הברית היו שמונה מקרי הידבקות מתועדים, אך ללא מקרי תמותה ורק חולה אחד נזקק לאשפוז".  


מחלקים אמצעי הגנה לתושבים (צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "החדשות הטובות הן שזה לא הנגיף האלים והקטלני שידוע לנו משפעת העופות והוא לא גורם לשיעורי תמותה ניכרים. בנוסף, התחלואה בארצות הברית קלה יחסית בלי סיבוכים ותמותה. אין שום אינדיקציה שמדובר בשפעת סופר קטלנית". עם זאת, אמר כי "העובדה שרוב הנדבקים הם מבוגרים-צעירים מטרידה".

   

ייתכן גם מי שקיבל השנה חיסון נגד שפעת מוגן מ"שפעת החזירים". ד"ר בליצר מסביר כי "הווירוס שנגדו מחסנים בכל עונה וגם השנה הוא H1N1 וייתכן שהוא מגן גם מפני הנגיף ה'חזירי' ששונה במעט מהנגיף האנושי, אבל זה נושא שנבדק ועדיין לא יודעים בוודאות".

  

לדברי ד"ר בליצר ארגון הבריאות העולמי (WHO) והמרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC) עדיין לא מגדירים את המצב הנוכחי כהתפרצות של מגיפה, ושפעת חזירים עדיין מוגדרת כמחלה שאינה מתפשטת בבני אדם, אלא בעיקר מחיות לאנשים. "ייתכן שיהיה מי שישנה את זה בימים ובשעות הקרובים", ציין. "ההיערכות לשפעת חזירים זהה להיערכות לשפעת העופות. משרד הבריאות נערך לנושא באופן רציני מאד, יש כל הזמן עידכונים של ההנחיות ותרגילים ברמה הלאומית וברמה הארצית".

 

בישראל שלושה מוקדי גידול חזירים: היישובים הערבים פסוטה ועיבלין בגליל וקיבוץ להב בדרום. בסך הכל יש 20 מגדלים וכ-150 אלף חזירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכסיקו סיטי בחרדת שפעת החזירים
צילום: רויטרס
תושבים עם מסיכות מגן
צילום: רויטרס
מומלצים