שתף קטע נבחר

פשיטה על "מסיתים להשתמטות": בת 70 נחקרה

המשטרה עיכבה לחקירה 6 חשודים שהטיפו להשתמטות מצה"ל באינטרנט. אחת הנחקרות: "לקחו מחשבים וסטיקרים". תנועת "פרופיל חדש": לא 'תופרים תיקים' רק לערבים

רגע לפני יום הזיכרון, בו מדגישים בטקסים ברחבי הארץ את חשיבות הצבא לקיום ישראל, עוכבו היום (א') לחקירה שישה חשודים, גברים ונשים שהטיפו - כך על פי החשד - להשתמטות מצה"ל. בתום החקירה הם שוחררו, אך במשטרה מציינים כי בקרוב יעוכבו לחקירה חשודים נוספים.

 

במחלק התשאול של מרחב ירקון חוקרים כבר כמה חודשים פרסומים באתרי

האינטרנט "פרופיל חדש" ו"מטרה 21", שמעודדים צעירים להשתמטות מצה"ל. השוטרים הצליחו לגבש ראיות ולאתר את בעלי המחשבים מהם נשלחו התכנים לאתרי האינטרנט והבוקר פשטו השוטרים על בתיהם, בין השאר בירושלים וברמת השרון.

 

במהלך החיפושים נתפסו מחשבים וחומרים נוספים הקשורים לעבירות של הסתה להשתמטות מהצבא ושימוש במידע כוזב על מנת להשיג פטור משירות צבאי. בתום חקירתם שוחררו החשודים לביתם, ובמשטרה מתכוונים לגבש כתב אישום בעזרת החומר שנאסף.

 

"המצפון שלי נקי"

בין המעוכבים לחקירה גם אשה כבת 70. בשיחה עם ynet היא סיפרה, כי "ב-7:00 בבוקר הגיעו ארבעה שוטרים, אך לא הייתי בבית. בעלי פתח להם את הדלת והם לקחו שני מחשבים, אחד של בעלי ואחד שלי. הם לקחו סטיקרים ואחר-כך זימנו אותי לחקירה". לדבריה, היא נשאלה על פעילות התנועה.

 

"אני לא מתרגשת מזה כי המצפון שלי נקי", הוסיפה. "אנחנו לא מסיתים. כל מה שאנחנו עושים זה חוקי - וזה גם מה שאמרתי להם בחקירה. אני רגועה, אני לא יודעת מה יטענו, אבל אפשר להרגיש אווירה אנטי דמוקרטית באוויר".

 

עו"ד סמדר בן נתן, המייצגת את תנועת פרופיל חדש, אמרה בעקבות הפשיטה המשטרתית,

כי "תנועת פרופיל חדש היא עמותה מוכרת הפועלת בגלוי ובפומבי, בהתאם לחוק. השימוש בחקירה פלילית בהקשר זה הוא פסול ומוגזם, ונוגד את חופש הביטוי".

 

מ"פרופיל חדש" נמסר, כי "המיליטריזציה של החברה בישראל פוגעת בעקרונות המקודשים של הדמוקרטיה, חופש ביטוי וחופש התארגנות פוליטית. מי שחשב עד כה שתיקים פליליים בגין פעילות פוליטית נתפרים רק לאזרחי ישראל הערבים, ראה הבוקר שאיש מאיתנו אינו יכול להיות בטוח שמותר לו להביע בחופשיות את דעתו על כשלי החברה והשלטון בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשכת גיוס. ארכיון
צילום: ניב קלדרון
מומלצים