שתף קטע נבחר

תוצאות המעבדה אישרו: שפעת החזירים בישראל

הרגע שחששו ממנו הגיע - תומר וג'ים, ישראלי ששב ממכסיקו, אובחן כחולה בשפעת החזירים. הוא נותר בבידוד להשגחה, ומקבל תרופה לטיפול במחלה - אף כי מצבו מוגדר "מצוין". ב-ynet נחשף שלמרות ההנחיות, בתחילת אשפוזו הוא שהה במשך לילה שלם במסדרון בית החולים, ללא מסכה

שפעת החזירים הגיעה לישראל. תומר וג'ים, הישראלי שאושפז בבית החולים בנתניה לאחר ששב ממכסיקו וחש ברע, חולה בשפעת החזירים - כך מסר היום (ג') משרד הבריאות, בעקבות בבדיקות מעבדה שנערכו לו. בכך הפכה ישראל למדינה השביעית שבה התפרץ הנגיף.

 

ממשרד הבריאות נמסר כי מצבו הבריאותי "מצוין", אך למרות זאת, הוא נותר בבידוד לצורך השגחה, ומקבל תרופה לטיפול במחלה. הוא יישאר בבידוד עוד ימים אחדים, עד שיחלפו תסמיני השפעת. ישראלי נוסף שיש חשד כי לקה במחלה מאושפז בכפר סבא, אולם תוצאות המעבדה בעניינו טרם התקבלו.

 

מגפה עולמית - עדכונים אחרונים ב-ynet:

  

במשרד הבריאות ניהלו רישום של כל אנשי הצוות הרפואי ובני המשפחה שבאו במגע עם החולה. בדיון שיתקיים בשעות הצהריים תתקבל החלטה אם יש לתת להם טיפול מונע בתרופה "טמיפלו", או לתת טיפול כזה רק למי שיופיעו אצלו סימנים של שפעת. במערכת הבריאות אמרו כי לא הופתעו מהעובדה שהתגלה בארץ חולה: "ההערכה היתה שזה רק עניין של זמן", נמסר.

 

כבר במוצאי שבת דיווח משרד הבריאות כי כל מנהלי בתי החולים, מנהלי קופות החולים ורופאי המחוזות עודכנו בסימני הזיהוי של שפעת החזירים החדשה, ובנוהלי משרד הבריאות שנועדו למנוע הפצה של הנגיף על ידי אדם החשוד כחולה. אלא שכפי שנחשף אתמול ב-ynet, בית החולים לניאדו, שבו מאושפז וג'ים, כנראה לא קיבלו את ההנחיות: לא רק שוג'ים לא אושפז בתחילה בחדר לבדו - הוא אף לא זכה לקבל חדר כלל, והושאר למשך הלילה במסדרון, ללא מסיכת אף. ייתכן שבזמן זה באו עמו במגע אנשים רבים.

 

"למרות שדיווחנו לצוות שהוא בא ממכסיקו, בלילה הוא ישן במסדרון של המחלקה", סיפר ל-ynet אחיו של וג'ים. "במהלך שהותנו בבית החולים הוא לא רצה לסכן אחרים, וביקש ממני שאביא לו מסכה לפנים. בבית החולים אמרו שעדיין לא יודעים מה זה, אז הוא החליט לקחת אחריות על עצמו ועל הסביבה וביקש את המסכה". ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "חוזר מנכ"ל משרד הבריאות יצא רק ביום ראשון בבוקר". לא נמסר אם ננקטו צעדים כלשהם כלפי בית החולים, וגם לא אם ניתן טיפול מונע לחולים אחרים ששהו במסדרון המחלקה, בזמן שוג'ים שכב שם.

 

מכסיקו: קרוב ל-2,000 אושפזו

הבוקר הורה מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' אבי ישראלי, להעלות את רמת ההיערכות למגיפת שפעת החזירים מדרגה 3 לדרגה 4, על רקע הנחיות ארגון הבריאות העולמי. ממשרד הבריאות נמסר כי מבחינה מעשית לא מדובר בשינוי משמעותי, משום שמערכת הבריאות בארץ כבר נערכה למצב. "המשרד חוזר ומדגיש כי יש להקפיד על היגיינה אישית", נמסר.

 

במדינה שבה פרץ הנגיף, מכסיקו, הוכרז אתמול כי בתי הספר ייסגרו לעשרה ימים בניסיון לבלום את המחלה, שממנה מתו על-פי החשד 152 בני אדם. שר הבריאות

 של מכסיקו, חוסה אנחל קורדובה, אמר כי רק 20 ממקרי המוות אושרו בוודאות כמקרי תחלואה בשפעת החזירים, וכי הממשלה ממתינה לתוצאות הנתיחות האחרות. לדבריו, 1,995 בני אדם אושפזו עם תסמינים של המחלה.

 

המדינה השנייה בהיקף מקרי ההידבקות היא ארצות-הברית, שם עלה מספרם ל-50, אך אף אחד מהם לא היה קטלני. מרבית המקרים אותרו בניו יורק, אך גם באוהיו, קנזס, טקסס וקליפורניה. בעולם כולו אושרו 79 מקרי תחלואה בנגיף, בכלל זה שישה בקנדה, 11 בניו-זילנד, אחד בספרד ושניים בסקוטלנד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומר וג'ים. חולה
ב"לניאדו" לא שמעו בשבת על ההנחיות
צילום: AFP
מומלצים