שתף קטע נבחר

האו"ם לישראל: עצרו הריסת הבתים במזרח י-ם

מנתונים שפרסם המשרד לעניינים הומניטרים עולה כי עיריית ירושלים מתכוונת להרוס כ-1,500 בתים, שנבנו ללא אישור. באו"ם מציינים כי האישורים ניתנים רק למעטים

נציבות זכויות האדם של האו"ם קראה היום (ו') לישראל לעצור את הריסת בתי הפלסטינים במזרח ירושלים. בעירייה טוענים כי מדובר בבתים שנבנו ללא אישור.

 

מדו"ח שפרסם המשרד לעניינים הומניטרים של האו"ם עולה כי כ-1,500 צווי הריסה עומדים תלויים כנגד בתי פלסטינים שנבנו שלא כחוק במזרח ירושלים. מימוש צווי ההריסה משמעו שכ-9,000 פלסטינים יעקרו מבתיהם.

 

על פי הדו"ח, 28 אחוז מהבתים במזרח ירושלים - בהם מתגוררים כ-60 אלף תושבים - נבנו ללא אישור מעיריית ירושלים, ולכן נתונים לאיום הריסה. הפלסטינים טוענים כי העירייה מעניקה את האישורים במשורה, וכי הנפקתם קשה עד בלתי אפשרית.

 

בביקורה בישראל לפני כחודשיים, התבטאה גם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, נגד הריסת הבתים ואמרה כי היא "אינה מועילה". קלינטון הבטיחה כי הממשל עוקב אחר הנושא מול ממשלת ישראל ומול עיריית ירושלים.

 

נציבות זכויות האדם של האו"ם מסרה בעקבות הדו"ח כי "למרות שממשלת ישראל הבהירה כי היא הורסת אך ורק בתים שאינם מחזיקים באישורים הנדרשים, עובדה היא שלפלסטינים כמעט שאין גישה לאישורים מסוג זה". לפי הנציבות, הפלסטינים רשאים לבנות רק בחלק מצומצם מהשטחים המסופחים - שטחים בהם הבנייה צפופה ועמוסה גם כך.

 

האו"ם מצא לנכון לציין את המגמה ההפוכה בהתנחלויות ובמאחזים, כפי שניכר בנתונים שאסף ארגון "שלום עכשיו": "בו בזמן, חלה עלייה של 69 אחוזים במספר המבנים החדשים שנבנו בהתנחלויות ובמאחזים הלא-חוקיים

 ב-2008, לעומת 2007", נכתב.

 

בעיריית ירושלים דחו את טענות האו"ם, אך הודו כי קיים משבר תכנון עירוני. משרדו של ראש העיר ניר ברקת מסר בהודעה כי "הדו"ח מצטט נתונים מן העבר, בעוד ברקת מחויב לעתיד ולהבטחת רמת חיים טובה יותר לכל תושבי ירושלים"."משבר התכנון ניכר בכל רחבי ירושלים, ופוגע ביהודים, נוצרים ומוסלמים כאחד", צויין. עוד הוסיפו בעירייה כי בקרוב תוצג תוכנית מתאר חדשה לעיר - הראשונה מזה 50 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"9,000 תושבים יעקרו מבתיהם" (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים