שתף קטע נבחר

צה"ל על ירי המתנחלים: פרובוקציה שסיכנה חיים

בצה"ל מגיבים בחריפות להתנהגות מתנחלי בת עין שהובילה לעימות אלים בכפר הסמוך אום ספא: "זה אירוע חמור. פוגעים במשימות ההגנה השוטפות". רב בת עין: "המתנחלים ירו באוויר כשהרגישו בסכנת חיים"

צה"ל עצר אמש ארבעה מתנחלים בחשד שירו אל הכפר אום ספא, וחוללו במקום מהומה, שבסופה נפצעו שני פלסטינים. בעצורים - שני חיילים. מתנחלי בת עין טוענים כי אינם זוכים להגנה הראויה. בצה"ל דוחים את הטענות ואומרים הלילה (יום א'): "צר לנו שגורמים בלתי אחראים כופים על חיילי צה"ל עיסוק מיותר הפוגע במשימות ההגנה השוטפות. זה אירוע חמור. מדובר בפרובוקציה מיותרת שסיכנה חיי אדם".

 

רבה של ההתנחלות, דניאל כהן, אומר ששמע כי העצורים ירו כדי להגן על עצמם מפני מיידי האבנים: "אנחנו מסכימים שהצבא הוא זה שצריך להגן עלינו, אבל זה דבר שלא נעשה מספיק ואם הצבא לא מצליח לעשות זאת זכותנו להגן על עצמנו".

 

בשיחה עם ynet, סיפר רב היישוב "נאמר לי שערבים הגיעו למקום, יידו לעברם אבנים וכשהם הרגישו שהם בסכנת חיים - שני חיילים שהיו במקום ירו באוויר על מנת להגן". לדבריו, "מדובר במקום שהוא אדמת מדינה וצריך להיות בו. אנחנו גם דורשים שיפוצצו את הבית של הרוצח שביצע את הפיגוע ביישוב". בבת עין מתנגדים באופן אידיאולוגי להצבת גדר מסביב להתנחלות: "מי שצריך לגדר אותו זה הכפר שמהווה סכנה. אנחנו לא מקור הבעיה, זה הם מקור הבעיה".

 

הרוחות בבת עין עדיין סוערות מאז רצח הנער שלמה נתיב, "אנחנו רוצים לגור כאן וזו זכותנו לגור פה", אומר רב היישוב, "הצבא הוא זה שצריך להגן עלינו ואם הוא לא מצליח לעשות זאת - צריך לדרוש זאת בתוקף".

 

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, מספר כי "המואזין בכפר צעק קרא לכל הכפריים בסביבה לבוא ולהילחם ביהוד, דבר שאירע גם בתקרית קודמת לה הייתי עד באופן אישי. אני דורש משר הביטחון להקצות לבת עין את אמצעי ההגנה הנחוצים לה במהירות האפשרית".

 

גולדשטיין מציין כי לאחר הפיגוע שבו נרצח שלמה נתיב ונפצע נער נוסף, התקשרו אליו גם ראש הממשלה וגם שר הביטחון והבטיחו שידאגו מיד למענה ביטחוני והגנתי, אך דבר לא נעשה מאז.

 

מצה"ל נמסר בתגובה: "אנו פועלים לילות כימים בכדי לשמור על ביטחונם של תושבי האזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים באזור אום ספא. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים