שתף קטע נבחר

"תיק" נתניהו לאובמה: פסימיות במסלול הסורי

לקראת נסיעתו לוושינגטון, מקיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דיונים במספר רמות ומכין תוכנית אסטרטגית עבת כרס שתוצג בפני הנשיא אובמה: "הנושא הסורי לא מצטייר כמבטיח בטווח הקצר", אמר גורם מדיני המצוי בדיונים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יציג בפני הנשיא האמריקני, ברק אובמה, את עיקרי האסטרטגיה הישראלית, הקובעת שהאיום האיראני ניצב בראש סדר העדיפות של הממשלה החדשה. הנושא הפלסטיני יהיה המשני בחשיבותו, ואחריו הנושא של הדיאלוג עם הסורים ונושא לבנון. כך עולה מדיוני ההכנה האינטנסיביים שנערכו לאחרונה לקראת יציאתו של בנימין נתניהו ב-17 במאי לארה"ב.

 

הדיונים לקראת הביקור, מקבילים להכנת "קלסר כבד ועבה מאוד" כהגדרת אחד המעורבים. "אין מדובר במסמך, או בחוברת המחולקת לסעיפים.

זו תכנית עבת כרס הנוגעת בכל הנקודות בכל אחת מהסוגיות שעל הפרק. עיקריה, יוצגו בפני הנשיא אובמה בפגישה בבית הלבן ב-18 במאי", מסר מקור מדיני בכיר בירושלים.

 

התוכנית האסטרטגית תתייחס גם לנושא הסורי והלבנוני. בנושא הסורי צפוי נתניהו להבהיר שישראל מוכנה למשא ומתן, אך בלא בתנאים מוקדמים. "תנאי מקדים סורי לירידה מהגולן, יביא לתנאי מקדים ישראלי", מבהיר אותו גורם. "כמו שזה נראה כרגע, הנושא הסורי לא מצטייר כמבטיח בטווח הקצר, לכן גם לא מסתמנת בו עשייה נמרצת בקרוב. זאת בניגוד לנושא הפלסטיני שבו מתוכננות על ידי ישראל פעילויות רבות, מלמטה למעלה, כלומר - טיפול בכלכלה, טיפול בסוגיות הביטחון וכיוצא באלה".

 

העבודה על עיקרי האסטרטגיה הישראלית שתוצג בפני קלינטון, מעובדת בימים אלה בשני דרגים: הדרג המיניסטריאלי, ברמת המטבחון המשולש בין נתניהו, ליברמן וברק, ובהתייעצויות עם שרים כמו השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון והשר לענייני מודיעין, דן מרידור. היועץ המדיני של ראש הממשלה וראש המועצה לביטחון לאומי, ד"ר עוזי ארד, מוביל דיונים מקצועיים. ניירות העבודה מרוכזים, ואת עיקריו יביא נתניהו לאובמה בפגישתם.

 

"שתי מדינות לשני עמים משול לשם סרט", אומר גורם מדיני הבקיא בפרטי התוכנית האסטרטגית של ישראל למזרח התיכון. "למרות ששם הסרט יכול להעיד על התוכן, תמיד נשאלת השאלה מה התוכן, מה העלילה. למשל - מה עושים עם חמאס בעזה? מה עושים עם הבחירות בשטחים? מה עושים בסוגיות של ביטחון ישראל במקרה של ישות פלסטינית עתידית? בסוף נדרשות תשובות, וננסה לקבל אותן בתיאום מלא מול הממשל האמריקני". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יציג תוכנית אסטרטגית. נתניהו
צילום: פלאש 90
ומה עם חזון שתי המדינות של אובמה?
צילום: AP
מומלצים