שתף קטע נבחר

גורם בפרקליטות הצבאית: הירי בבת עין - מיותר

לוחם התותחנים ומדריך הלוט"ר בחופשה שפתחו באש במהלך עימות עם פלסטינים טוענים כי יודו לעברם אבנים כשטיילו עם ילדים - והם חשו בסכנה. גורמים בפרקליטות הצבאית: נראה שהירי היה מיותר וליבה עימות

"היינו בסכנת חיים. היו לידינו ילדים והמצב שנוצר היה מסוכן, לכן ירינו באוויר" - כך הסבירו היום (א') שני חיילי צה"ל שנעצרו אמש על-ידי המשטרה לאחר שירו במהלך עימות בין מתנחלים לפלסטינים סמוך להתנחלות בת עין. החיילים הם לוחם בתותחנים ומדריך לוחמה בטרור המשרת במתקן אדם והחל את שירותו הצבאי כלוחם. שניהם נמצאים בשנה השלישית לשירותם בצה"ל.

 

גורמים המעורים בחקירה ציינו כי על אף שהיא נמצאת בשלביה הראשונים, נראה שהחיילים נהגו שלא כשורה ויצרו במקום עימות מסוכן.

עם זאת, לפי שעה לא ברור האם יש קשר בין פציעתם של שני פלסטינים לירי החיילים. מחר צפויה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבקש משופט צבאי להאריך את מעצרם.

 

על פי העדות שמסרו החיילים לחוקרי מצ"ח, השניים שהיו בחופשה יצאו לטייל סמוך ליישוב שבו הם מתגוררים, כשלפחות אחד מהם נשא את נשקו הצה"לי.

 

על פי העדות, בשלב מסויים הצטרפו אל השניים כמה ילדים שטיילו עמם באזור. בשלב מסויים החלו כמה פלסטינים ליידות לעברם אבנים והם חשו בסכנה של ממש, לשלומם ולשלום הילדים שהיו עמם. לפיכך, החליט לירות בכלי הנשק שהיו ברשותם כמה עשרות כדורים באוויר, על מנת לגרום לפלסטינים להפסיק ליידות אבנים.

 

גורמים בפרקליטות ציינו כי מפרטים ראשוניים של החקירה עולה כי הירי של החיילים היה מיותר וליבה את העימות באזור שהוא מתוח ממילא.

על פי ההערכה, החשדות שייוחסו לחיילים יהיו שימוש בלתי חוקי בנשק, אך ייתכן שבסופו של דבר ייוחסו להם גם חשדות חמורים יותר.

 

מחר יתקיים בבית הדין הצבאי ביפו דיון שבו תבקש הפרקליטות להאריך את מעצרם של החיילים, המיוצגים על ידי עורכי הדין חי הבר ועדי קידר. עו"ד הבר ציין כי החקירה בראשיתה ולפי שעה אינו יכול להתייחס לתוכנה.

 

חיילי צה"ל היו מעורבים לאחרונה בכמה עימותים עם פלסטינים בשטחים. חייל מחטיבת גבעתי שירה בנשקו האישי באוויר במהלך עימות בין פלסטינים למתנחלים בין קריית ארבע לחברון נידון לאחרונה לחמישה חודשי מאסר בפועל. חברו לחטיבה, שהשליך אבנים במהלך פינוי בית המריבה בחברון בסוף 2008, נשלח ל-44 ימי מאסר ואילו חייל מהרבנות הצבאית שהפריע לכוחות הביטחון לפנות מכולה במאחז עדי עד נשלח לחצי שנת מאסר בפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימות בין מתנחלים לפלסטינים באזור בת עין (ארכיון)
צילום: רויטרס
עו"ד חי הבר
צילום: עמית מגל
מומלצים