שתף קטע נבחר

ישי: אקדם בכל הכוח את ההתיישבות בעיר דוד

שר הפנים אמר בפגישה עם מתיישבים יהודים: "אני מתכנן ללכת על עיר דוד בכל הכוח. כל תוכנית מתאר שתבוא, תכלול התיישבות יהודית ומפעל תיירות יהודי נרחב". יועץ של פיאד לענייני ירושלים: "מדובר בהצהרות טיפשיות ומסוכנות. תושבי סילוואן הפלסטינים לא יישבו בחיבוק ידיים"

יוזמת שר הפנים לפיתוח היישוב היהודי בעיר דוד מאיימת להסלים את העימות מול הפלסטינים בנושא. "זכותנו הריבונית בעיר דוד ובכל מקום בירושלים שהייתה מקור צמיחתנו", אמר שר הפנים החדש, סגן ראש הממשלה אלי ישי, בפגישה סגורה שהתקיימה לאחרונה עם המתיישבים היהודים שרכשו בתים בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים. בתגובה, מאשים בכיר פלסטיני: "זו ממשלת מתנחלים והתנחלויות - ולא ממשלת משא ומתן".

 

דברי יו"ר ש"ס על אחד מסלעי המחלוקת הבוערים בעימות על הריבונות בירושלים נראים כמו ראשיתה של סערה. 

זאת, על רקע דיון צפוי ביום שלישי הקרוב בתוכנית המתאר לעיר דוד בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים. בעיר דוד, הממוקמת בלב שכונת סילוואן הערבית, גרים כיום כ-500 מתיישבים יהודים בכ-70 בתים, שנרכשו בידיהם. במקום מתבצעות חפירות ארכיאולוגיות שמטרתן למצוא שרידים מתקופות תנ"כיות ובכך להוכיח את ההיסטוריה היהודית של המקום. ישי הבטיח להפעיל את מלוא כובד משקלו כשר הפנים, כדי לאפשר הסדרת ההתיישבות היהודית, לצד ההתיישבות הפלסטינית בעיר דוד.

 

התוכניות הללו סותרת את מדיניות הממשלה הקודמת בראשות אהוד אולמרט, שצידד בוויתורים מפליגים בירושלים, כולל החזרת שכונות ומחנות פליטים סביב לעיר לריבונות פלסטינית. יתרה מזאת, אולמרט היה מוכן להעביר את הדיון בעתיד האגן הקדוש של העיר העתיקה לידיים של ועדה בינלאומית.

 

תוכנית מתאר גם לפלסטינים

למרות דבריו ה"נפיצים" של ישי המתפרסמים כאן לראשונה, אמר שר הפנים בדיונים סגורים, שמטרתו אינה רק לפעול למען המתיישבים היהודים שרכשו בתים בעיר דוד, אלא גם לדאוג להסדרת תוכנית המתאר של התושבים הפלסטינים באזור, הסובלים מהזנחה רבת שנים.

  

בפגישה שערך לאחרונה עם המתיישבים היהודים בעיר דוד אמר ישי: "עכשיו, כשמוניתי כאחראי על משרד הפנים,

אני מתכנן ללכת על עיר דוד בכל הכוח. כל תוכנית מתאר שתבוא, תכלול התיישבות יהודית ומפעל תיירות יהודי נרחב. אני מתכוון לפעול בנושא זה במלוא העוצמה. עיר דוד היא סלע קיומנו, זאת ארץ ריבונותנו, התיישבות יהודית שם היא זכותנו. משם צמחנו".

 

ישי מקנה חשיבות רבה לטיפול בהתיישבות היהודית בירושלים המזרחית, בעיקר באתרים יהודיים היסטוריים. בעבר סייר ישי בעיר דוד והוא עומד בקשר טוב עם תושבי האזור. עיר דוד אף שמשה תפאורה לצילומים במסגרת תשדירי הבחירות שלו.


עיר דוד. תוכנית מתאר ליהודים ופלסטינים? (צילום: רון פלד) 

 

מלשכתו של ישי נמסר כי "שר הפנים מאמין באמת ובתמים בזכות ישראל להתיישב בכל מקום בו מדינת ישראל ריבונית". עם זאת מדגישים בלשכת השר שאין בכוונתם להתייחס להתיישבות בעיר דוד, או כל התיישבות אחרת באופן קונקרטי.

 

אודי רגוניס, דובר עמותת אלע"ד, הפועלת לחידוש ההתיישבות היהודית בעיר דוד, נשמע מעודד מהתוכניות שהוצגו: "אוהבי ירושלים מבינים ככל שהזמן עובר שהעיר העתיקה האמיתית היא עיר דוד, שם דוד המלך כתב את "תהלים", ושלמה המלך את "שיר השירים". שמה נכתבו ספרי ירמיהו וישעיהו, ואנשים רוצים לקחת חלק ולגור בה".

 

רגוניס הסביר כי החפירות במקום הן הכרחיות וחשובות: "כבר 150 שנה חופרים בעיר דוד, ועדיין יודעים מעט מאוד על המקום. לכן אנחנו רוצים להמשיך ולחפור. ככל שנחפור יותר נדע יותר". בעמותה מסבירים כי הם מקבלים בברכה את דבריו של ישי על תוכנית מתאר גם לתושבים הפלסטינים במקום. "אנחנו חושבים שכל דבר צריך להיות שוויוני, לא יכול להיות שהאתרים יהיו אך ורק ליהודים. אנחנו חושבים שזה מחוייב המציאות, שיהיה תכנון לכל מי שגר שם", הבהיר רגוניס.

  

בכיר פלסטיני: "הצהרות טיפשיות ומסוכנות"

בתגובה לדברים של השר ישי אמר ל-ynet חאתם עבד אל קאדר, יועצו של ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד לענייני ירושלים, כי "הדברים מוכיחים שהממשלה הנוכחית בישראל היא ממשלת מתנחלים והתנחלויות - ולא ממשלת משא ומתן".

 

"מדובר בהצהרות טיפשיות ומסוכנות בו זמנית", הוסיף עבד אל קאדר. "להצהרות האלה תהיינה השלכות חמורות על המצב בירושלים ועל המצב המדיני. תושבי סילוואן הפלסטינים לא יישבו בחיבוק ידיים לנוכח כל ניסיון לקבוע עובדות בשטח".

 

יועצו של פיאד הוסיף והאשים כי עד כה השתלטו הישראלים באופן לא חוקי על בתים ורכוש פלסטיני באזור סילוואן: "הכול לא חוקי וגם הטענות על שרידים יהודים באזור מעולם לא הוכחו מבחינה מדעית. לכן הישראלים עברו מחיפוש שרידים ליצירתם של שרידים".

 

עבד אל קאדר אמר כי ירושלים המזרחית כולה היא חלק מהאדמה הפלסטינית: "ישי צריך להוציא מהראש את המונח 'ירושלים המאוחדת' כי היא לא מאוחדת במציאות ולא תהיה". הוא קרא לקהילה הבינלאומית להתערב ו"להתייחס לממשלה הזו כאל ממשלה פורעת חוק שמדיניותה נוגדת את החוק הבינלאומי ואת ההסכמים".

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. הולך בכל הכוח
צילום: גיל יוחנן
צילום גלי תיבון
עבד אל קאדר. הצהרות טיפשיות
צילום גלי תיבון
מומלצים