שתף קטע נבחר

לבני באיפא"ק: ישראל חייבת לקבל הכרעות

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, נאמה הלילה בכינוס השדולה למען ישראל בוושינגטון, והדגישה את הצורך להכריע במהירות בדרך של שלום: "אם ננסה להרוויח זמן, הבעיות יחריפו". בנושא האיראני, הבהירה, אין אופוזיציה

לישראל אין זמן ויש לקבל החלטות - זה המסר שהעבירה הלילה (יום ב') יו"ר האופוזיציה, שרת החוץ לשעבר ציפי לבני, בנאומה בכינוס השנתי של איפא"ק (השדולה למען ישראל) בוושינגטון. "אם ננסה להרוויח זמן, הבעיות שלנו יחריפו ולא יהיו קלות יותר. התחמקות מקבלת החלטות קשות, היא האיום האסטרטגי על העתיד של ישראל".

 

לבני הדגישה את חשיבות תהליך השלום עם הפלסטינים ושיתוף הפעולה עם כוחות ערביים מתונים, למרות הסיכונים. "קידום השלום בין ישראל לשכנותיה זה לא משהו שאנחנו צריכים לפחד ממנו. אנחנו לא עושים טובות לפלסטינים או לעולם הערבי או אפילו לא לממשל האמריקני. אני רוצה להבטיח שישראל תישאר לנצח מדינה יהודית ודמוקרטית. הזמן אינו פועל לטובתנו".

 

השגריר הבא בארה"ב:
לא נאפשר איראן גרעינית / יצחק בן-חורין, וושינגטון
מאות משתתפים בוועידת השדולה למען ישראל בוושינגטון ניגשו לברך את ד"ר מייקל אורן על מינויו לשגריר בארה"ב, שאמר: "אני לא מאמין שישראל תאפשר לאיראן השגת נשק גרעיני"
לכתבה המלאה

 

"תפקידי כמנהיגת האופוזיציה הוא לומר את הדברים האלה בקול רם וברור ובצורה מכובדת, למען מדינת ישראל", אמרה לבאי הוועידה, "אם אכפת לנו מהעתיד של המדינה שלנו עלינו למצוא את האומץ ואת החוכמה לקבל הכרעות שאנחנו לא יכולים להימנע מהן יותר".

 

בנאומה הראשון בארה"ב כמנהיגת האופוזיציה, אמרה לבני כי בנושא איראן, אין אופוזיציה בישראל, "כולנו מאוחדים בהבנת האיום ונפעל יחד עם העולם החופשי למנוע מאיראן את היכולת לאיים על האזור ועל העולם בנשק גרעיני או בטרור".

 

"תפקידם של מנהיגים הוא לראות לא רק את האיומים אלא גם את ההזדמנויות. האיומים מאיראן יצרו הזדמנויות חדשות לבריתות בין ישראל למדינות המתונות באזור, שנוכחו לדעת שישראל אינה מקור הבעיות במזרח התיכון. היום יותר מאי פעם בעבר, הצורך להתעמת עם איראן נשמע בערבית ולא רק בעברית - אם כי הייתי רוצה שהקולות הערבים יהיו חזקים יותר".

 

"על מדינות ערב לעמוד מול הקיצונים"

בהקשר זה אמרה לבני שהאחריות לקחת סיכונים למען השלום אינה מוטלות רק על הישראלים והפלסטינים, אלא גם על מדינות ערב, להן היא קראה להתחיל ב"נורמליזציה בשלבים". לדבריה, "מדינות ערב צריכות לעמוד מול הקיצונים ולהשתמש ביוזמת השלום הערבית ההיסטורית, לא כתחליף למשא ומתן, אלא כמסגרת לתמיכה בפלסטינים שייאלצו להתמודד עם ויתורים כואבים".

 

חובת ההוכחה, מוטלת לפי לבני על המהיגים הערבים: "אנחנו צריכים שהם יוכיחו לציבור הישראלי הספקני, ששלום יעניק לישראל רווחים אסטרטגים במזרח התיכון כולו ויאפשר לישראל למצוא את מקומה כחלק אינטגרלי באזור. כמה מהמדינות הפרגמטיות מצהירות שאנחנו חייבים לפתור את העימות הישראלי-פלסטיני לפני שהם יוכלו להצטרף בצורה פעילה למאמץ נגד הקיצונים באזור שלנו. אבל יש אחרים, לרבות כמה ישראלים, שלגביהם קיומו של האיום הוא תרוץ להימנע מקבלת החלטות קשות הנדרשות לקידום הדו-קיום".

  

מלבד הופעתה בכינוס איפא"ק, נפגשה לבני עם ראש מטה הבית הלבן, רם עמנואל, והיא צפויה להגיע לבית הלבן לפגישה עם יועץ הנשיא לביטחון לאומי, הגנרל ג'ים ג'ונס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. לעבוד עם המתונים
צילום: AP
בנושא הגרעין האיראני - אין אופוזיציה
צילום: AP
מומלצים