שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך מצלמים טקסטים של עוז?

  צלמים מקצועיים וחובבניים תושבי ערד התגייסו לקראת חגיגות יום הולדת 70 של הסופר עמוס עוז, וסיפקו בתערוכה חדשה פרשנות לקטעים מתוך ספריו

  במוזיאון העירוני בערד תפתח ב-8 למאי תערוכת "מראה מקום", המורכבת מצילומים של צלמים מקומיים ומהווה חלק מחגיגות יום הולדתו ה-70 של הסופר עמוס עוז שיחלו בערד בסוף השבוע. בתערוכה הם התבקשו לשלב בין ציטוטים מספריו של עוז לצילומיהם. כל צלם בחר לשלב בין השניים בדרך משלו: בין אם קריאה ונבירה במבחר הספרים וחיפוש קדחתני אחר הציטוטים ובין אם יציאה למסע צילום בעקבות מילותיו הציוריות ותיאוריו הססגוניים. אוצר התערוכה הוא יורם פרץ.


  צילום: גיורא רונן

  מתוך: לגעת במים לגעת ברוח, ע'מ 150

  "דק וארסי הוחש משב הזמן החולף. ומנגד, מעבר לגיא, נראתה חצר הקיבוץ אפופה אד-שחר קל. הדוממים הגדולים נראו מחלידים לאט במגרש הגרוטאות".


  צילום: ויויאן גריס

  מתוך: מנוחה נכונה ; אביב, עמ' 275

  ‏‏"בין כאן לבין המקום ההוא מתקמרים חרישית גלים-גלים בתבואה על פני המרחב העצום. בלי בית. בלי עץ. בלי אדם. שדות-על-שדות לנפשם. התקמרות של ערגה וכיסופים. נשיבה חרישית".


  צילום: דפנה שביט, אמנית וצלמת, בוגרת בית ברל

  מתוך: לגעת במים, לגעת ברוח (עמ' 75)

  "ויש מקום נידח על גדות איזה נחל עצל, שלושה עצי לימון ישישים ונגועי חולי עומדים וצומחים שם דומם ללא תקוה או טעם, כאילו כבתה השמש. מכל צד עולים ומחניקים את העצים הגוססים האלה המון עשבי-הפרא בצמיחה שוקקת. אין קול. האור עייף ומוזר, לא יום ולא לילה. אפילו הנהר לוחך את גדותיו בלשון אילמת. סבך צמחי-הבר, גבהו יותר מקומת-אדם, פולט כפעם בפעם אדוה של ריח עמום. זהו ריח נמוך, מיוזע, ריח תאוותני כמעט רקוב".

   

  צילום: חיים סטרז'

  מתוך: אותו הים, פרטים, עמ' 7

  "ריקו דוד קרא בלי סוף. המצב בעולם נראה לו לא טוב. על המדף נשארו ערימות ספריו, בלק סטדיז, וימנ'ס סטדיז, גאים וגאות, צ'יילד אביוז, סמים, גזענות, ריין-פורסט, החור בשכבת האוזון, וגם אי-הצדק במזרח התיכון".

    

  צילום: מאיר סדובניק

  מתוך: מיכאל שלי, עמוד 117 שורה 8

  "ליל-שבת. עמומה הציפיה. גם הצפרים שותקות. אולי בשערי העיר עומדות עכשיו רגליו. בין בוסתני כפר השילוח או מאחורי הר העצה הרעה הוא שט ורך".


  צילום: סרגיי איבין

  מתוך: מיכאל שלי, עמ' 76

  "זוהי עיר צורבת. רבעים שלמים כמו תלויים על בלימה. אבל בהסתכלות אחרת תתגלה עצמת-כבדות שאין לה שיעור: השרירות המפותלת אשר בסיעוף הסימטאות המעוקלות".


  צילום: עירית אשת מור

  מתוך: מיכאל שלי, עמוד 196

  "אבל לא רק מילים נותרו לי. יש בכוחי להסיר מנעול גדול. להסב את דלתות-הברזל. לשלוח לחופשי שני אחים תאומים. יחליקו לפשוט בשמי על-פני מרחב הלילה. אני אשסה אותם".

   

  עוד יטלו חלק בתערוכה: דני קורנברג, אוה חוה לוי, שוקי אלישע ודני רובין.

  "מראה מקום", ימי ספרות בערד, המוזיאון העירוני, צילומים של אמני ערד בהשראת יצירתו של עמוס עוז. פתיחה: 8.5.2009 יום שישי בין השעות 10:00-14:00. נעילה: 30.6.09

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עוז. ערד מתמרקת
  צילום: מרב יודילוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים