שתף קטע נבחר

ארה"ב עונה לאסד: קודם תפסיקו לתמוך בטרור

דובר מחלקת המדינה דחה את קריאתו של הנשיא הסורי לוושינגטון לקיים דו-שיח עם חמאס וחיזבאללה, והפציר בדמשק להפעיל את השפעתה החיובית על הארגונים. על ההתחממות ביחסים עם סוריה: "האינטרסים שלנו זהים לאלה של ישראל"

"היינו רוצים שסוריה תפסיק לתמוך בארגוני הטרור" - כך אמר אמש (יום ב') דובר מחלקת המדינה האמריקנית, רוברט ווד, בתגובה על דבריו של נשיא סוריה, בשאר אסד, שקרא לארה"ב לנהל דו-שיח עם חיזבאללה וחמאס.

 

ווד אמר כי "אנחנו רוצים לראות את סוריה משנה את התנהגותה כלפי שני הארגונים האלה", והבהיר כי אין בכוונת ארה"ב לקיים דיאלוג עם ארגוני הטרור. "הצהרנו מהי עמדתנו לגבי קיום מגעים עם חמאס. באשר לחיזבאללה, שגם הוא ארגון טרור, עליו להתנער מהאלימות, ולהיות שחקן חיובי באזור", הסביר.

 

דבריו של ווד באו אחרי ששלשום העניק הנשיא הסורי ראיון לתחנת הטלוויזיה "פראנס 3", ובו קרא לוושינגטון לפתוח בדיאלוג "ישיר או בלתי ישיר" עם חיזבאללה וחמאס כדי להשיג שלום במזרח התיכון. אסד אף הציע בראיון שארצו תסייע בדיונים בין ארה"ב לארגונים.

 

אמש אמר ווד כי הממשל האמריקני "מצפה שסוריה תפעיל את השפעתה על חיזבאללה וחמאס". דובר מחלקת המדינה נשאל גם על הדאגה שנשמעה בישראל לנוכח ההתקרבות בין ארה"ב לסוריה, ואמר כי בשלב זה אין התקדמות במישור הזה, וטרם נקבע תאריך לפגישה נוספת בין דיפלומטים אמריקנים לסורים.

 

עוזר מזכירת המדינה לענייני המזרח התיכון, ג'פרי פלטמן, וראש הדסק המזרח תיכוני במועצה לביטחון לאומי, דן שפירו, ביקרו בסוריה לפני כחודשיים, ואמורים לצאת כנראה לביקור נוסף בשבועות הקרובים.

 

"יש לנו עוד דרך ארוכה לעבור מול סוריה"

"אנחנו מקווים לקיים דיאלוג עם סוריה כדי לדון בכמה נושאים שמדאיגים אותנו באזור, ומקווים שזה יסתיים בכמה צעדים שאנחנו רוצים שסוריה תנקוט", אמר ווד. הדובר ביקש להרגיע, והוסיף כי "האינטרסים שלנו זהים לאלה של ישראל, מבחינת הרצון שסוריה תמלא תפקיד מועיל בהרבה באזור, ותפסיק את תמיכתה בטרור".

 

מי שהעריך שוושינגטון ודמשק מתקרבות זו לזו במהירות, צריך היה לשמוע אמש את דובר מחלקת המדינה מבהיר: "יש לנו עוד דרך ארוכה לעבור לפני שיהיו לנו יחסים טובים עם סוריה. יש לנו כמה דאגות מרכזיות. אנחנו חושבים שלסוריה יש הזדמנות למלא תפקיד חיובי באזור, ומעודדים אותה לעשות זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד. הקריאה נדחתה
צילום: AP
אובמה. יש עוד כברת דרך
צילום: AP
מומלצים