שתף קטע נבחר

משעל: "חמאס יהיה חלק מכל הסדר, נקודה"

הארגון מעוניין בהפסקת אש ובשחרור שליט, איראן אינה שולטת בו, והחלת ההלכה האיסלאמית לא בתוכנית. בראיון נדיר ל"ניו יורק טיימס" מנסה ראש הלשכה המדינית לשדר מתינות - אך מסרב להכיר בישראל, ומזכיר שהרגיעה היא רק "לעת עתה". ולמה הוא מעדיף את אובמה על פני הילרי?

האם רוחות השינוי שהביא איתו ברק אובמה לאמריקה ולעולם מחלחלות גם לחמאס? ייתכן שכן, לפחות בכל הנוגע לסגנון. "אני מבטיח לממשל ולקהילה הבינלאומית שנהיה חלק מכל הסדר, נקודה", אומר חאלד משעל בראיון ל"ניו-יורק טיימס". הוא הוסיף כי ארגונו מעוניין להשיג הפסקת אש עם ישראל, והסכם חילופי אסירים שיביא גם לשחרור גלעד שליט.

 

הראיון, שמפרסם הבוקר (יום ג') העיתון האמריקני, התקיים עם ראש הלשכה המדינית של הארגון במשרדיו בדמשק, לרגל בחירתו בפעם הרביעית לתפקיד. את הראיון, שנמשך חמש שעות שנפרשו על פני יומיים, ערכה כתבת העיתון בדמשק, תגריד אל-חודארי, שדיווחה כי ראש הלשכה המדינית הפגין ביטחון עצמי רב. זה הראיון הראשון שהוא מעניק לכלי תקשורת אמריקני זה יותר משנה, ומטרתו, לדבריו, "להשמיע את חזון החמאס באופן ישיר".

 

משעל חוזר על עמדות שכבר השמיע בעבר, בדבר מוכנות להסדר מדיני לטווח ארוך בקווי 67', כולל מזרח ירושלים וזכות השיבה. כשנשאל למה הכוונה ב"טווח ארוך", השיב - "עשר שנים". עם זאת, הוא מסרב בכל תוקף להכיר בקיומה של המדינה היהודית ומבהיר: "יש לנו רק אויב אחד באזור - ישראל".

 

בהקשר זה הזכיר כי "ההכרה של ערפאת ושל אבו מאזן בישראל לא הביאה לסיום הכיבוש", והוסיף כי "עניין ההכרה בישראל הוא רק תנאי מוקדם של ארה"ב וישראל שנועד לאפשר להן להתחמק מדיון בסוגיות האמיתיות, ולהעביר את הכדור למגרש הפלסטיני".

 

אמנת חמאס? זה מסמך בן 20 שנה

את הרגיעה הנוכחית בשטח מסביר משעל בכך שארגונו הפסיק לירות רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, "לעת עתה". עם זאת, הוא אינו מספק הסבר ברור לגבי הסיבות לרגיעה, מלבד זאת שמדובר בהחלטה למען "האינטרס הפלסטיני", וכי הירי הוא "שיטה, לא מטרה. ההתנגדות היא זכות, ויישומה נתון לשיקול דעתם של המנהיגים".

 

ראש הלשכה המדינית התחמק באלגנטיות כשנשאל לגבי אמנת החמאס, שבין היתר קוראת להשמדת מדינת ישראל באמצעות הג'יהאד, ומצטטת מ"הפרוטוקולים של זקני ציון". הוא אמנם סירב להתכחש לאמנה, אך הוסיף כי "זהו מסמך בן 20 שנה", וכי "אנחנו מעוצבים

על ידי חוויותינו".

 

הוא הביע שביעות רצון מהנשיא אובמה, שלדבריו "מדבר בשפה שונה וחיובית", זאת לעומת מזכירת המדינה הילרי קלינטון, "המדברת בשפה של הממשל הישן".

 

משעל, ששרד ניסיון התנקשות ישראלי ב-1997 בירדן, נשאל לסיכום הראיון אם הוא אינו חושש מניסיון חוזר, ומשיב כי הוא אינו חושש, ורואה בכך מות קדושים: "המוות הפך להיות כמו מי שתייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא חושש מהתנקשות. חאלד משעל
צילום: AFP
פעילי חמאס משגרים קסאם. "אמצעי, לא מטרה"
צילום: AFP
אובמה. "שפה שונה וחיובית"
צילום: רויטרס
מומלצים