שתף קטע נבחר

ישראל על הגרעין: אין שינוי בדיאלוג עם ארה"ב

לאחר הקריאה האמריקנית לחתום על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, במשרד החוץ טוענים כי "מערכת היחסים עם ארה"ב היא אינטימית ונדירה באיכותה" ומדגישים כי הקריאה כוונה לא רק כלפי ירושלים

"מבחינתנו, אין שינוי בדיאלוג ההדוק שיש לנו עם וושינגטון". כך הודיע היום (ד') משרד החוץ בירושלים, בתגובה לדרישה האמריקנית שהוצגה אמש בידי בכירה במחלקת המדינה, לפיה על ישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצה של נשק גרעיני. הקריאה מצד ממשלו של אובמה נחשבת בעיני רבים כשבירה של העמדה המסורתית האמריקנית, שנמנעה מביקורת ישירה על מדיניות העמימות של ישראל.

 

תת-מזכירת המדינה האמריקנית, רוז גוטלמולר, הקריאה הודעה מטעמו של הנשיא אובמה וקראה לישראל, פקיסטן, הודו וצפון-קוריאה להצטרף לאמנה.

 

בתגובה לדברים אמרו במשרד החוץ כי "מערכת היחסים עם ארה"ב היא אינטימית ונדירה באיכותה, ואין לנו ספק שהיא תישאר כך גם בעתיד". עוד נאמר כי דבריה של תת מזכירת המדינה נאמרו במסגרת ועידת הכנה בנושא לקראת דיונים על כך במאי 2010 "והם משקפים את ה"אני מאמין" האמריקאי המוכר לנו היטב, בדבר הצטרפות מדינות נוספות לאמנה".

 

"יתרה מזו", הדגישו בירושלים, "הדברים נאמרו ביחס לכל המדינות המצויות מחוץ לאמנה". קודם לכן אמרו גורמים בכירים בירושלים כי "תרופת הפלא של ה-NPT (האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני) לא מנעה עד כה מאף מדינה להתחמש בנשק גרעיני, כפי שניתן לראות בדוגמה העכשווית באיראן".

 

גוטלמולר דיברה אמש בכינוס 189 המדינות החתומות על האמנה, וסירבה לומר אם וושינגטון תנקוט צעדים חדשים כדי ללחוץ על ישראל בנושא.

 

עוזי אבן, שהיה מדען בכור בדימונה ובהמשך גם חבר כנסת, אמר היום ל-ynet כי אכן מדובר בעליית מדרגה מבחינת הלחץ המופעל על ישראל בנוגע למדיניות הגרעין שלה -

 כחלק ממסע לחצים כולל. לדבריו, "בעבר ארצות הברית העלימה עין. כעת זה מופר, ונכרך בניסיונות לאלץ את איראן להימנע מחימוש גרעיני".

 

מנגד, לדעת פרופ' גרשון שטיינברג, ראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן ומומחה למדיניות גרעין ויחסי ישראל-ארצות הברית, אין מדובר בשינוי טון. "הקטע המתייחס למדינות המתבקשות לחתום על האמנה נאמר באותו הנוסח בכל נאום מאז 68'. לא מדובר בחידוש של ממשל אובמה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ ליברמן. מערכת אינטימית
צילום: AFP
מומלצים