שתף קטע נבחר

אירופה: שידרוג היחסים תלוי בפתרון של 2 מדינות

שגריר האיחוד האירופי בישראל, רמירו סיבריאן-אוזל, סיפר כי קיבל את בקשת השר ליברמן שלא "לעמוד עם סטופר" בהמתנה לגיבוש מדיניות החוץ החדשה של ישראל. אולם לאיחוד האירופי יש ציפיות ברורות: הקפאה גורפת של הבנייה בהתנחלויות וקידום הקמת מדינה פלסטינית

אירופה ממתינה בסבלנות לגיבוש המדיניות החדשה של ישראל, אך יש לה ציפיות. כך הבהיר היום (ד') שגריר האיחוד האירופי בישראל, רמירו סיבריאן-אוזל.

 

בשיחה עם עיתונאים בירושלים אותת השגריר כי המשך שדרוג היחסים בין ישראל לאיחוד האירופי קשור במדיניות החוץ של הממשלה החדשה, בתקווה שזו תישאר מבוססת על פתרון של שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "הדבר מצוין במפורש בנספח למסקנות מועצת השרים של האיחוד האירופי שנפגשה בדצמבר 2008".  

 

הוא ציין עם זאת כי בתחום "היחסים השגרתיים" בין האיחוד האירופי לישראל אין כל שינוי. "היחסים הם טובים מאוד והעסקים ממשיכים כרגיל", אמר.

 

"שר החוץ הישראלי, אביגדור ליברמן, ביקש מאיתנו בקשה שנראית לי לגיטימית - שלא נעמוד עם סטופר", אמר סיבריאן-אוזל. "אין לנו סטופר, אבל יש לנו ציפית ברורות מממשלת ישראל. האחת, שהממשלה תפגין איפוק כשהיא מממשת את זכותה להגנה עצמית. בשנים שאני מוצב כאן נוכחתי לראות הזדמנויות רבות שבהן ישראל הפגינה איפוק, אך לצערי היו מקרים שלא היה כך, כמו במהלך מבצע 'עופרת יצוקה'".

 

הציפייה השנייה, לדבריו, קשורה בפלסטינים. "אנו מצפים שכל מדיניות ישראלית תשמור על התקווה של מדינה פלסטינית שתחייה לצד ישראל בשלום ובביטחון", הדגיש.

 

סיבריאן-אוזל ציין בנוסף כי שתי הציפיות הללו גוררות מעשים ספציפיים מישראל, בהן הדרישה להקפיא את בניית ההתנחלויות. הוא ציין ש"מפת הדרכים" לא מבחינה בין הרחבת התנחלויות כללית לבין הרחבה עקב גידול טבעי וכי ישראל צריכה להקפיא את הבנייה באופן גורף. "בתקופת אולמרט לא היתה הקפאה שכזו והדבר לא עלה בקנה אחד עם הדרישות מישראל במפת הדרכים".  

 

השגריר ציין כי המצב הביטחוני בגדה המערבית השתפר מאוד ושיבח את מאמצי הרשות הפלסטינית בתחום זה. "צריך לתת קרדיט למאמצים ולתוצאות שנראו בגדה בזכות מעשיה של ההנהגה הפלסטינית תחת מחמוד עבאס וסלאם פיאד, והודות להקמת מנגנוני ביטחון אפקטיביים תוך שיתוף פעולה אירופי, אמריקני וישראלי", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה צימרמן
היחסים טובים. סיבריאן אוזל
צילום: דנה צימרמן
האירופים מסכימים. ליברמן
צילום: AFP
הקפאה גורפת. בנייה במעלה אדומים
צילום: AFP
מומלצים