שתף קטע נבחר

ברק מאיים במשבר אם לא יוגדל התקציב

מסגרת התקציב אמנם עברה בממשלה, אבל זה לא יעבור בשקט. שר הביטחון, אהוד ברק, הבהיר כי אם לא תוגדל המסגרת, "אנחנו בדרך למשבר מיותר"

שר הביטחון, אהוד ברק, מחריף הערב (יום ד') את הטון כלפי מסגרת התקציב שקבע משרד האוצר ואומר כי אם האוצר לא יפנים את העובדה שנדרשת מדיניות מרחיבה בעת הזו, "אנחנו בדרך למשבר מיותר בקשר לתקציב".

 

ביום ראשון אישרה הממשלה את הצעתו של שר האוצר, יובל שטייניץ, להותיר את גידול ההוצאה השנתית במסגרת תקציב המדינה על 1.7 אחוזים בלבד. שרי העבודה, ש"ס וגם שר החינוך, גדעון סער, התנגדו.

 

הערב אמר ברק בבואו לתערוכת אגריטך בתל-אביב, כי "אנחנו בפני משבר כלכלי כבד שלא היה כמוהו 80 שנה - ויש אחריות עליונה לממשלת ישראל לנקוט בפעולה. מסגרת התקציב כפי שהיא מוצגת כרגע איננה מספיקה ויש לפעול להרחבתה. דווקא בתקופה של משבר כזה, חיוני להשקיע בתשתיות, להיאבק באופן אפקטיבי באבטלה, להבטיח רשת ביטחון לפנסיונרים, בעיקר בשנים האחרונות שלהם בשנות העבודה, להזרים חמצן כדי להניע את הגלגלים של המשק כולו גם בחקלאות, גם בביטחון, גם בתשתיות, גם בתעשייה".

 

לדברי ברק, "נדרשת מהממשלה מנהיגות כלכלית יצירתית, לא שגרתית ותכליתית, שמתורגמת לפעולה בזמן קצר. במהלך השנה הזאת אנחנו נראה את ניצני היציאה מהמשבר רק אם נפעל במהירות ובצורה נכונה. נדרשת מדיניות מרחיבה מעבר, ואני מדגיש, מעבר לגבול ה1.7% של חריגה מגג ההוצאות של שנה שעברה. נדרשת עסקת חבילה מוגנת במשק, במרכזה הסכמה עם ההסתדרות ועופר עיני ועם המעסיקים ושרגא ברוש. נדרשת תשובה אמיתית תקציבית לאתגרי הביטחון.

 

"אם האוצר לא יפנים את זה ויתרגם את זה אל תוך התכנים של הדיונים בישיבת הממשלה כבר בימים הקרובים, אנחנו בדרך למשבר מיותר בקשר לתקציב. אין לי ספק שמדינת ישראל חזקה, יכולה לצאת מהמשבר הכלכלי הזה, היא נכנסת אליו הרבה יותר טובה מהרבה מדינות בעולם, אבל כדי לצאת ממנו נכון נדרשת פעולה עכשיו, כיווניה הם ברורים - הרחבת התקציב מעבר ל-1.7% ומתן תשובת אמת בנושא הן לנושא המשק והחברה והן לנושא הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים