שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סופית: הרכבת תבטל הדרישה המפלה ערבים
  בעקבות ההסדר המתגבש להסרת התנאי לשירות צבאי לתצפיתנים ברכבת, אמר ח"כ טיבי: "מדובר בלוליינות מילולית"

  האם בוטלה הדרישה לשירות צבאי בתפקידי תצפיתנים וסיירים ברכבת ישראל? בהודעה שפרסם היום (ד') משרד התמ"ת נמסר כי רכבת ישראל הסכימה לבטל את הדרישה לשירות צבאי ובמקומה ייקבעו שלושה תנאים חדשים - ובראשם ניסיון מצטבר של שנה בפועל, בכול אחד מן התנאים שנקבעו נכתב בסיומו: "לרבות שירות צבאי". ח"כ אחמד טיבי, המוביל את מאבקם של העובדים, אמר על-כך בתגובה: "מדובר בלוליינות מילולית, אנו מצפים שבית המשפט יאמר את דברו".

   

  כמעט חודשיים לאחר שנחשף ב-ynet כי עובדי חברת השמירה

   הערבים המועסקים עבור רכבת ישראל כתצפיתנים וסיירים לא יוכלו להוסיף ולמלא את תפקידם, שכן מעתה דרישות התפקיד מחייבות שירות צבאי. העובדים פנו לבית הדין לעבודה בתל-אביב על-מנת שיוציא צו מניעה להחלטה המפלה.

   

  היום הגישה רכבת ישראל תשובה לבית הדין ובקשה לביטול צו המניעה הזמני. בתשובתה נכתב כי התנאי לשירות צבאי בוטל ובמקומו יהיו מעתה שלושה תנאי קבלה חדשים והם או עבודה בחברה או ארגון בעל מבנה ארגוני היררכי לרבות שירות צבאי, ניסיון בעבודה במשמרות לרבות במסגרת שירות צבאי, או רציפות תעסוקתית של 18 חודשים לפחות לרבות שירות צבאי. חלופה נוספת אותה קבעה רכבת ישראל אל מול שלושת התנאים הללו היתה ניסיון עבודה של 12 חודשים כסייר או תצפיתן במפגשי כביש מסילת רכבת.

   

  בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת בירכו על ההחלטה, ואמרו כי הם אלו שהגיעו עמם להסכמה לביטול הדרישה לשירות צבאי. "הנציבות הארצית פנתה למנכ"ל חברת רכבת ישראל בבקשה לבחון בשנית את הדרישה לשירות צבאי, זו דרישה שאינה הכרחית למילוי התפקידים האמורים ועל כן היווה קריטריון מפלה כלפי מועמדים שלא שירתו בצבא (ערבים חרדים ונשים)", אמרה הנציבה הראשית עו"ד ציונה קניג-יאיר. היא הוסיפה כי ההחלטה התקבלה בעקבות משא ומתן שהתנהל בשבועות האחרונים.

   

  "רכבת ישראל קיבלה החלטה חשובה ואני בטוחה כי תהיה לה גם השפעה על חברות נוספות", אמרה סגנית השר אורית נוקד והבטיחה כי בתוך מספר חודשים ייבדק האם הרכבת אכן עמדה בהתחייבותה.

   

  מנגד העובדים ובראשם ח"כ טיבי טוענים כי ההודעה שפורסמה מטעה את הציבור, "צר לי שנציבות שוויון הזדמנויות נותנת יד לספין התקשורתי, אנחנו נמשיך במאבק הציבורי והמשפטי כאחד שכן תשובתה של הרכבת ממשיכה לתת יתרון לשירות הצבאי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנת התצפיתנים בחודש שעבר
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים