שתף קטע נבחר

הגזרות פיצלו את שרי הליכוד: 'לא לשם כך נבחרנו'

גם בתוך מפלגת השלטון מתגבשת חזית נגד האוצר. לשר החינוך סער הצטרפו השר לאיכות הסביבה ארדן ושר התקשורת כחלון, שאמר: "לא הליכוד חשוב, חשובים האנשים". מנגד, יש בליכוד מי שאמר שסער "זורע פאניקה ועושה הון על גב המורים". סער בתגובה: "לא אגרר להשמצות"

עימות חריף בין שרי הליכוד על רקע הקיצוצים הצפויים בתקציב. אל שר החינוך גדעון סער הצטרפו בגלוי גם השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן ושר התקשורת, משה כחלון. השלושה פנו היום (ה') למזכיר הממשלה, צבי האוזר, בבקשה לכנס את שרי הליכוד לדיון פנימי על הקיצוצים, בטענה שהם פוגעים בשכבות החלשות, ו-"לא לשם כך נבחר הליכוד".

 

בשיחה עם ynet, יצא השר כחלון לראשונה בפומבי נגד גזרות התקציב. "אני חוזר עכשיו מסיור בצפון, בצפת, בחצור, ובטבריה", אמר שר התקשורת. "כשאכלתי פלאפל ניגשו אלי אנשים שבפירוש היו מודאגים מהמצב, מהקיצוצים הצפויים וביקשו שאעביר את המסר הזה לראש הממשלה. אסור להרשות פגיעה בחלשים. ביקשנו, השר ארדן ואני, דיון בפורום שרי הליכוד, ואני מאמין שזה יתקיים במהלך היממה הקרובה כדי למנוע את הקיצוצים".

 

גזרות וקיצוצים - סיקור מקיף ב-ynet:

 

"אותי לימדו שכלכלה זו הגדרת סדרי עדיפויות", הוסיף כחלון. "יש לי את הרושם שמדובר בהחלטות של פקידי האוצר, וראש הממשלה - זה עוד לא ממש הגיע אליו. אני בטוח שכשהוא ידון בסעיפים השונים הוא יבטל את הגזירות".

 

"לי זה מאוד קשה לראות את הגזירות האלה", הוסיף, "אבל אני שמח שאני נמצא במקום שאני נמצא. אני מבקש להיות הקול האחר. הקול של העם. לא הליכוד חשוב, לא הקואליציה חשובה, ולא הממשלה. מה שחשוב כרגע זה לעכל את החששות והפחד של האנשים מפני הגזרות. זוהי שעת חירום ועלינו להתייצב מול הרצון של פקידי האוצר להטיל גזרות שהציבור יתקשה לעמוד בהן".

 

סער עורר עליו את זעמם של כמה מעמיתיו. "הוא זורע פאניקה מיותרת ומנסה לעשות הון על גבם של המורים", אמרו שרים בכירים ל-ynet, בהתייחסם למחאה החריפה שהשמיע שר החינוך לנוכח הקיצוצים בתקציב משרדו. "אני מצפה מהשרים האנונימיים להיחשף ולעמוד מאחורי הדברים כשהם פוגעים בפעיל התנועה", השיב סער. "לא אגרר להשמצות ואמשיך במאבק למען ילדי ישראל".

 

בנוגע לקיצוץ, אמר סער בין היתר כי "הצעת ההחלטה שהופצה לשרים פוגעת בצורה קשה ביותר במערכת החינוך ובמערכת ההשכלה הגבוהה בישראל". לדבריו, "ההצעות האלה בלתי קבילות וגורמות פגיעה קיצונית במערכת החינוך, ומבטלות כל יכולת לבצע את המהפך הדרוש במערכת".

  

שרים בכירים בליכוד שנועדו היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם שר האוצר יובל שטייניץ, יצאו מפגישות אלה בתחושת זעם כלפי סער, ארדן וכחלון.

 

"מה שגדעון סער עושה זה ספין, תוך שימוש באיום הפיטורים לכאורה על המורים", אמר בתגובה אחד השרים, ואחר הוסיף: "זוהי תקופה קשה, על השרים כמו סער וגם כחלון וארדן להבין שהשעה קשה, וכל משרד צריך לתרום את חלקו".

 

סער הגיב בזעם על הטענות כלפיו. "מה זה ספין על גבם של המורים? בינתיים אני רואה שארגוני המורים מפרסמים מודעות המתנגדות לקיצוצים ותומכים במאבק שלי", אמר ל-ynet. "יש לי בור של מיליארד שקלים בתקציב. 90 אחוז מהתקציב של משרד החוץ הוא משכורות, וקיצוץ של מיליארד זה שחיקה מוחלטת ביכולות משרד החינוך לתפקיד. אני עדיין לא מדבר על התוכניות שהליכוד וראש הממשלה לקחו על עצמם לקדם במסגרת תוכניות העתיד".

 

גם יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ ציפי חוטובלי, הבהירה כי היא "נערכת למלחמה"

בפקידי האוצר. "החלטת האוצר לבטל את החלטת ביהמ"ש העליון שהכיר בהוצאות טיפול בילדים, מעבירה מסר שובניסטי שמעדיף להשאיר את הנשים בבית", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שהאנונימים יזדהו". סער
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלי אלגרט
"הקול של העם". כחלון
צילום: אלי אלגרט
נתניהו. כחלון בטוח כי יבטל את הגזרות
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים