שתף קטע נבחר

האו"ם: ישראל מכרסמת בשליטה סביב בית לחם

דו"ח של סוכנות התיאום לעניינים הומניטריים טוען כי ישראל מגבילה את יכולת התנועה באזור בעיקר לכיוון מזרח ירושלים ובניית התנחלויות ומאחזים. גדר ההפרדה מקיפה 21 אלף פלסטינים באופן שיגרום נזק ארוך טווח

ישראל מכרסמת בשטחים הפלסטיניים באזור בית לחם ורק 13% משטחי המחוז נמצאים תחת שליטת הרשות - כך עולה מדו"ח שפרסמה היום (יום ה') סוכנות התיאום לעניינים הומינטריים של האו"ם. הדו"ח, שיצא לאור כשבוע לקראת מסעו של האפיפיור למזרח התיכון, ושבמהלכו יבקר גם בבית לחם, טוען כי ישראל מגבילה את יכולת התנועה של הפלסטינים באזור, בעיקר לכיוון מזרח ירושלים, ממשיכה בהרחבת ההתנחלויות והמאחזים ובבניית גדר ההפרדה.

   

עוד עולה מהדו"ח כי 66% משטחי אזור בית לחם מוגדרים "שטחי C", כלומר שטחים הנמצאים בשליטה ביטחונית ומינהלית ישראלית מלאה. אולם, לטענת האו"ם, ישראל מנצלת את השליטה הזו כדי לשלוט גם בענייני התכנון והבנייה ולנצל את השטחים לשימוש צבאי, שמורות טבע האסורות לכניסת פלסטינים ולצורכי התנחלויות.

 

סוכנות התיאום לעניינים הומניטריים טוענת כי 10 קמ"ר ממחוז בית לחם צורפו באופן לא חוקי לחלקים הישראליים של מחוז ירושלים. מהדו"ח עולה בין היתר כי על אדמות העיר שסופחו לירושלים נבנתה ההתנחלות הר חומה, חלקים נרחבים משכונת גילה. חלקים אחרים צורפו לגוש עציון ולהתנחלויות תקוע, נוקדים, מעלה עמוס ומצפה שלם.

 

לטענת הסוכנות 86 אלף ישראלים חיים ב-19 התנחלויות וב-16 מאחזים בלתי חוקיים הממוקמים על אדמות בית לחם. לעומת זאת, מספר הפלסטינים באזור העיר מגיע ל-175 אלף.

 כניסתם של תושבי בית לחם למזרח ירושלים מתבצעת רק באמצעות היתרים מיוחדים לתקופות מוגבלות והליך קבלתם סבוף מאוד.

  

הדו"ח טוען עוד כי השלמת גדר ההפרדה בתוואי הקיים תביא להפקעת אדמות רבות ותקיף תשעה כפרים בהם מתגוררים כ-21 אלף פלסטינים - דבר שלטענת הסוכנות יגרום לנזק ארוך טווח לאוכלוסיה הפלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חיילים סמוך לבית לחם (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים