שתף קטע נבחר

משרד החינוך: הפגיעה בכיתות א' וב' - לדורות

משרד האוצר מתכנן לחסוך 94 מיליון שקלים מתלמידי כיתות א' ו-ב', שזכו ללמוד בקבוצות קטנות את מקצועות היסוד. מנהלת האגף לחינוך יסודי: "זה היה הדבר הכי טוב שקרה לנו. הנזק יהיה לשנים". בבוקר יתכנס דיון חירום בניסיון לבטל את הקיצוץ בהשכלה הגבוהה. ברקע מרחף איום השביתה בבתי הספר

פגיעה בקטנים ביותר: לפני שנתיים בלבד הוכנס שינוי חשוב בחוק חינוך חובה לפיו מקצועות היסוד - קריאה, כתיבה וחשבון - יילמדו בכיתות א' ו-ב' בקבוצות קטנות של עד 20 תלמידים. התוצאות מבטיחות, אבל כל זה עומד אולי להשתנות בקרוב. במשרד האוצר מתכננים לבטל את המהלך ולחסוך 94 מיליון שקלים. מנהלת האגף לחינוך יסודי במשרד החינוך, שרה רויטר, מזהירה כי הפגיעה תהיה לדורות, "זה יגדיל פערים. מי שייפגע הם החלשים, כי החזקים ימצאו פתרונות".

 

גזירות 2009 - הסיקור המלא:

 

לדברי רויטר, "בכיתות א' ו-ב', אנחנו רוצים שבסיס הקריאה והחשבון יהיה חזק. ברגע שמפספסים, זה עלול לפגוע עד הסוף. הכיתות שלנו גדולות, במבדקי ה-OECD (ארגון המדינות המפותחות) חלק מהכשלונות מוסברים בכיתות גדולות. אם יש אפילו 35 תלמידים בכיתה א', המורה לא יכולה להגיע לכולם. רק בכיתות קטנות, הם רוכשים בסיס נכון ללמידה, בזכות הזמן הנוסף שמוקדש לכל ילד. מה יקרה אם יבטלו? זה יגדיל פערים.

 

"התלמידים ייפגעו בצורה קשה ולפעמים זה לדורות. זה לא יפגע רק בכיתות א' ו-ב', אלא לכל אורך השנים. זה היה הדבר הכי טוב שקרה במערכת, התוצאות היו טובות, המבדקים היו מעולים. פיצול הכיתות היטיב עם קריאה והבנה והיינו במגמת עלייה".

 

גם לדעת יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין, הפגיעה בילדים הקטנים תהיה קשה: "החשיבה היתה להוביל מהלך שיאפשר מימוש היכולת האישית לכל ילד החל מכיתה א' תוך בניית אמון עם כל מורה. זו פגיעה בוטה בזכות לחינוך. לא יעלה על הדעת שמורה תוכל להיענות לצרכים משתנים של 40 תלמידים ב-40 דקות של שיעור בנושא מסוים. הגיע הזמן שמדינת ישראל תוכיח שהיא רוצה לראות את הילדים מצליחים ולא רק באמצעות סיסמאות במסגרת תעמולת בחירות. החינוך לא הצגה, או נאום בחירות זה דבר רציני המחייב השקעה".

 

"התלמידים זקוקים ליחס אישי יותר"

עינת הדר, אם לילד בכיתה ב' בבית ספר "נווה חוף" בראשון לציון, מספרת שבנה לומד בכיתה הנהנית משיעורי יסוד מפוצלים: "בזכות פיצול הכיתות, התלמידים יותר ממוקדים ומרוכזים. הם 40 תלמידים בכיתה. יש שם מספיק ליצנים שמפריעים לכל הכיתה ובזה שמצמצמים את מספרם משתלטים יותר טוב על התלמידים הבעייתיים. יש הפרדת כוחות, הלימוד פרטני, התלמידים מקשיבים יותר למורה.

 

"הבן שלי הפך בזכות התוכנית הזאת לתלמיד מצטיין. אם יבטלו את זה, זה יצור קשיים לתלמידים היותר חלשים. תמיד עדיף כיתה של 20 תלמידים על פני 40. יש המון תלמידים שקשה להם וממש זקוקים ליחס אישי יותר. אם יפסיקו להם את זה בשלב חשוב כזה, בשנים הראשונות בבית הספר, שלומדים את כל הבסיס, זו תהיה אחר כך בכייה לדורות", היא מוסיפה.

 

במסגת תוכנית הקיצוצים מציע האוצר גם לצמצם את מספר בתי הספר שאמורים להצטרף לרפורמה בשנת הלימודים הבאה (תש"ע) מ-650 ל-200 בלבד. הרפורמה הופעלה כבר ב-681 בתי ספר וב-500 גני ילדים, שבהם צומצמו הכיתות ל-32 ילדים בלבד. הסתדרות המורים מאיימת להשבית את בתי הספר היסודיים ואת חטיבות הביניים אם ייצאו לפועל הקיצוצים בסך 800 מיליון שקל בתקציב החינוך. גם מרכז השלטון המקומי וראשי הרשויות מאיימים בהשבתה.

 

הקיצוץ בתקציב החינוך עלול לפגוע גם בסטודנטים. בין היתר, מציע האוצר להפסיק את התמיכה בתלמידים בחוגים למינהל עסקים, חשבונאות ומשפטים במוסדות המתוקצבים על-ידי המדינה. האוצר ניסה להעביר בכנסת את הגזירה הזאת לפני כשנתיים, אך נסוג עקב ההתנגדות.  

 

בשעה 9:45 בבוקר יתכנס ברמת אביב דיון חירום על הקיצוץ בהשכלה הגבוהה, שבו ישתתפו נציגי המועצה להשכלה גבוהה, הוועדה לתכנון ותקצוב, ועד ראשי האוניברסיטאות, חברי הסגל באוניברסיטאות, סטודנטים ונציגי המכללות. גם שרים וחברי כנסת הוזמנו לדיון. במועצה להשכלה גבוהה מזהירים כי אם יתקבלו הצעות האוצר, ייפגעו תקציבי הפיתוח ותקוצץ ההשקעה במדע ובמחקר. 


פורסם לראשונה 07/05/2009 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקטנים ביותר ייפגעו
צילום: ablestock
ייגמר בשביתה?
צילום: גדי קבלו
מומלצים