שתף קטע נבחר

דיווח: ה-CIA מנע מחשודים שינה במשך 11 ימים

העיתון "לוס-אנג'לס טיימס" חשף פרטים חדשים על אחת משיטות החקירה הנוקשות שהנהיג ממשל בוש, שאותה השעה ממשל אובמה. עצורים אולצו לעמוד עירומים ולשמוע מוזיקה רועשת

בתקופת ממשלו של ג'ורג' בוש, מנעה סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA) שינה מחשודים בטרור במשך עד 11 ימים - כך דיווח היום (א') העיתון האמריקני "לוס-אנג'לס טיימס", בהסתמך על מזכרים שהותרו לפרסום בחודש שעבר.

 

לפי הדיווח, בשלב מסוים ב"מלחמה בטרור", התיר הממשל לסוכנות הביון למנוע שינה מחשודים לתקופות של עד 11 ימים, אך מאוחר יותר צומצם הנוהל לשבוע בלי שינה "בלבד". מניעת שינה הייתה מרכיב מרכזי בשיטות החקירה של ה-CIA, ונתפשה כיעילה יותר משיטות אלימות יותר שבהן נעשה שימוש כדי "לשבור" חשודים.

 

נוהג מניעת השינה מעצורים נאסר על-ידי הנשיא ברק אובמה זמן קצר לאחר כניסתו לבית הלבן בינואר. הנשיא הטרי קבע כי מדובר בשיטת חקירה נוקשה מדי, ואולם לפי הדיווח, השימוש בה נבחן עתה מחדש. בתוך סוכנות הביון המרכזית יש כאלה שסבורים כי היא עדיפה על שיטות אחרות, מפני שהיא אינה גורמת נזק בלתי הפיך לעצורים.   

 

עם זאת, מהפרטים שעלו במזכרים שפרסם משרד המשפטים, עולה כי השיטה, שבמסגרתה נאלצים חשודים לעמוד על רגליהם במשך ימים שלמים כשהם לבושים בחיתול וכבולים לרצפה, שנויה במחלוקת יותר מכפי שפורסם עד כה. לפי המזכרים, דו"ח של הצלב האדום משנת 2007 קבע כי האזיקים הותירו צלקות על כרסוליהם ופרקי כפות ידיהם של העצורים.

 

כאשר העצורים לא היו מסוגלים עוד לעמוד, נהוג היה להניחם על הרצפה ולכבול אותם באופן שלא איפשר להם לכופף את זרועותיהם או להשתמש בהם לצורך איזון. "התנוחה לא נוחה באופן שמספיק כדי למנוע מהעצורים שינה נטולת הפרעה, אך מתירה לרגליים להתאושש מהעמידה הממושכת", נכתב בדו"ח. בנוסף אולצו העצורים לשמוע מוזיקה רועשת ורעשים שחזרו על עצמם.

 

"אולצתי לשבת על כסא, כשידיי ורגליי אזוקות במשך שבועיים או שלושה שבועות", טען, לפי דו"ח הצלב האדום, אבו-זוביידה, שנחשד כפעיל אל-קאעידה והיה בין העצורים הראשונים של ה-CIA במאבק שהחל אחרי פיגועי 11 בספטמבר 2001. "אם התחלתי להירדם, שומר היה בא ומתיז מים על פניי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשוד שנחקר על-ידי ה-CIA. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים