שתף קטע נבחר

אבו-מאזן: אחמדי-נג'אד לא מדבר בשם הפלסטינים

בראיון לרשת הטלוויזיה האיטלקית RAI אמר הנשיא הפלסטיני כי לנשיא איראן "אין כל מנדט" לדבר בשם העם הפלסטיני. "אנו מכירים בישראל ולא רוצים להשמיד אותה". לדבריו, אין ריכוך בעמדת הפלסטינים בנוגע ליוזמת השלום הערבית

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), אמר אמש (שבת) בראיון לרשת הטלוויזיה האיטלקית RAI כי לנשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, אין מנדט להתערב בענייני הפלסטינים. הוא אמר את הדברים בתשובה לשאלה אם דבריו של אחמדי-נג'אד בוועידת האו"ם נגד גזענות (דרבן 2) בחודש שעבר בשם הפלסטינים ונגד ישראל סייעו או גרמו נזק לעם הפלסטיני.

 

"אם הוא מדבר בשם העם הפלסטיני, אני רוצה להדגיש שאנו לא נתנו לו כל מנדט לעשות זאת. אנו מוכרים כנציגים הלגיטימיים של העם הפלסטיני, אנו מכירים בישראל ולא רוצים להשמיד אותה. אנו רוצים להקים מדינה פלסטינית עצמאית, החיה לצד מדינת ישראל", אמר אבו-מאזן.

 

כמה ימים לאחר ועידת דרבן 2 אמר אחמדי-נג'אד בראיון לרשת ABC כי בכוונתו לתמוך ברעיון של "שתי מדינות לשני עמים", אם הציבור הפלסטיני יצביע בעד הסכם עם ישראל. "כל החלטה שהם יקבלו מקובלת עלי", הצהיר אחמדי-נג'אד בראיון ראשון לאמצעי תקשורת אמריקני מאז בחירתו של ברק אובמה לנשיאות.

 

אבו-מאזן התייחס בראיון גם לפגישתו הצפויה עם נשיא ארה"ב בסוף החודש ואמר כי דבריו של אובמה עד-כה מעוררים תקוות שהוא יפעל בדרך הנכונה. "אובמה רוצה לדחוף את תהליך השלום קדימה, הוא מאמין בשתי המדינות. הקמת המדינה הפלסטינית הופך לאינטרס אמריקני.

 הוא מאמין שכדי לפתור את בעיות המזרח התיכון - יש לפתוח קודם כל את הבעיה הפלסטינית.

 

הנשיא הפלסטיני דחה גם את הדיווחים האחרונים על כוונת מצרים, ירדן, הפלסטינים וסעודיה להביא לריכוך היוזמה הערבית. זאת, על-מנת להקל על ישראל לקבלה. גורמים פלסטינים אמרו לעיתון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון, כי היוזמה המתגבשת תמתן את זכות השיבה ותציג לוח זמנים מוגדר לנורמליזציה עם ישראל.

 

"זה לא נכון. אנו אומרים בצורה הברורה ביותר שאין שינוי ביוזמה השלום הערבית", אמר אבו-מאזן. "אין לנו תנאים לחידוש התהליך, רק שישראל תכבד את מפת הדרכים הכוללת את עיקרון שתי המדינות ואת הפסקת ההתנחלויות".

 

אבו-מאזן התייחס גם לביקורו של האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, בבית לחם ביום רביעי ואמר כי הוא מקווה שהאפיפיור "יבין ויבחין במצב בשטחים, בסבל העם הפלסטיני ובמעשי הישראלים בכל הנוגע להתנחלויות ולגדר ההפרדה. חשוב שלבנדיקטוס תהיה עמדה ברורה באשר למה שקורה בשטח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן. מכירים בישראל
צילום: AP
"מקובל עליי". אחמדי-נג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים