שתף קטע נבחר

רה"מ יאמר בשארם: יחסינו הם בסיס לשלום אזורי

נשיא מצרים חושש מעמדות ליברמן ומהצהרות ש"ס בנושא הפלסטיני; מצד שני, צפויה הסכמה על הצורך בחיזוק הציר המתון מול האיראנים. גם עזה והיוזמה הערבית יעלו על השולחן, בנסיעה הרשמית הראשונה של נתניהו - רגע לפני אובמה

שבוע לפני שהוא פוגש לראשונה את נשיא ארצות-הברית ברק אובמה ומתעמת עם הדרישות האמריקניות, ייצא בצהריים (יום ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנסיעת הבכורה הרשמית שלו. בשארם א-שייח ימתין לו נשיא מצרים, חוסני מובארק, שיקשה עליו בנושא אחד לפחות.

 

"פניה של ישראל לשלום", יאמר נתניהו למובארק בסיני, בפגישתם הראשונה מאז חזר ללשכה בירושלים,

 וידגיש כי "אין לישראל כל רצון לשלוט בעם הפלסטיני. נעשה למען השלום בין העמים, תוך הבטחת ביטחונם של אזרחי ישראל השלום בין ישראל למצרים הוא בסיס לשלום במזרח התיכון".

 

אך למרות רצונו של ראש הממשלה להפגין מדיניות פרגמטית בנושא תהליך השלום, הרי שעם מובארק צפוי לו עימות בסוגייה הפלסטינית, לכל הפחות. הנשיא המצרי חושש שהממשלה הישראלית החדשה, בעלת הרוב הימני, עלולה להסלים את העימות. מובארק נרתע מעמדותיו הקיצוניות של ליברמן, מההקצנה הנשמעת בהצהרות ש"ס ומהקיפאון השורר בתהליך המדיני מול אבו-מאזן.

 

מנגד, צפויה לשרור הסכמה בנושא האיום האיראני וגרורותיו בעזה ובלבנון. נתניהו יבחן עם מובארק את האפשרויות לחיזוק הציר המתון במזרח התיכון מול טהרן, כמו גם את המשך הדיאלוג לשלום אזורי על פי יוזמת הליגה הערבית.

 

היוזמה הערבית תשונה?

שבוע לפני הפגישה המצופה כל-כך עם אובמה, עדיין לא נמסר אם אכן ייפגש נתניהו השבוע עם נציג אחר של הליגה הערבית לעניין יוזמת השלום, המלך עבדאללה הירדני. נתניהו נמצא בשלהי גיבוש מדיניות החוץ של ישראל, ופגישותיו עם מובארק ועבדאללה אמורות לסייע לו להציג בוושינגטון חזית אחת לכאורה של שלוש המדינות.

 

בירושלים מבקשים לברר היום עם מובארק את הסיכוי לביטול תביעת זכות השיבה לפליטים הפלסטינים ביוזמה הערבית. כמו כן יבקש ראש הממשלה לקדם את תביעתו מהפלסטינים ומהעולם הערבי, להכיר בזהותה היהודית של מדינת ישראל. עוד יבקש לבחון פעילות ישראלית-מצרית לקידום הכלכלה הפלסטינית הקורסת, כדי "לבנות את תהליך השלום מלמטה".

 

נושא מרכזי נוסף בפגישה יהיה גבול מצרים-רפיח והמשך ההברחות משם לרצועת עזה. לצד סיפוק מסוים בירושלים מהפעילות המצרית שהתרחבה אחרי "עופרת יצוקה", הרי שבפועל מנהרות ההברחה פעילות עדיין.  נתניהו יבקש ללמוד אצל הנשיא המצרי מה הוא מתכוון לעשות עוד כדי לסגור את הפרצות.

 

פגישת נתניהו-מובארק מתוכננת להמשך כשעה. אחריה ימסרו השניים הצהרות בפני התקשורת הישראלית והערבית, ואז יסעדו צהריים יחד עם פמליותיהם. לנסיעה יצטרף שר התמ"ת בנימין בן-אליעזר, שהיה שותף להכנת הביקור. בשעות אחר הצהריים המאוחרות צפוי נתניהו לשוב לישראל. בהיעדרו ימלא את מקומו המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח אזורי סילבן שלום.

פורסם לראשונה 10/05/2009 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. פנינו לשלום
צילום: רויטרס
מובארק. מודאג מליברמן
צילום: רויטרס
אובמה. מחכה לביבי
צילום: AFP
עבדאללה. עוד פגישה?
צילום: AFP
אבו מאזן. קיפאון?
צילום: AP
מומלצים