שתף קטע נבחר

מלך ירדן: מו"מ עכשיו - או עימות תוך שנה וחצי

בראיון ל"טיימס" הלונדוני אומר עבדאללה השני כי פגישת רה"מ נתניהו עם הנשיא אובמה תכריע את עתיד האזור. הוא ניבא כי לעימות נוסף יהיו השלכות מעבר למזרח התיכון, ושיבח את היוזמה הערבית: "זה לא פיתרון של שתי מדינות, אלא של 57"

אם המשא ומתן לשלום לא יחודש, פירושו של דבר עימות נוסף במזרח התיכון בתוך שנה וחצי - כך מעריך מלך ירדן, עבדאללה השני, בראיון עמו שמתפרסם הבוקר (יום ב') בעיתון "הטיימס" הלונדוני.

 

בראיון לעיתון הבריטי אמר המלך עבדאללה כי הפגישה ביום שני הבא בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, תכריע את עתיד האזור. "כל העיניים יהיו נשואות לוושינגטון, ואם לא יהיו סימנים ברורים או הנחיות ברורות לכולנו, תהיה תחושה שמדובר בעוד ממשל אמריקני שהולך לאכזב אותנו", הבהיר.

 

מלך ירדן הזהיר כי אם המו"מ יידחה, פירושו של דבר עימות נוסף בין הערבים או המוסלמים לבין ישראל "בשנה או בשנה וחצי הקרובות". המלך עבדאללה הזהיר כי לעימות שכזה יהיו השלכות מעבר למזרח התיכון. "אם הקריאה שתישמע היא ש'אין זה הזמן הנכון' או ש'איננו מעוניינים', העולם עומד להישאב לתוך עימות נוסף במזרח התיכון", אמר המלך.

 

בראיון לעיתון הבריטי לא הסתיר עבדאללה השני את רגשותיו כלפי ראש ממשלת ישראל. המלך ההאשמי תיאר את הפעם האחרונה שדרכיהם הצטלבו, כשרק עלה לכס המלכות לפני עשור, כתקופה "הכי פחות נעימה" בימי שלטונו. עם זאת הוא ונשיא מצרים, חוסני מובארק, צפויים להיוועד עם נתניהו עוד לפני צאתו לוושינגטון.

 

"זה לא פיתרון של שתי מדינות, אלא של 57"

עבדאללה השני אמר גם כי הוא מוכן להאמין לדברים ששמע מישראל, לפיהם הסיכויים לקדם את השלום עם ממשלת ימין-קיצוני ישראלית גבוהים יותר מאשר עם ממשלת שמאל. הוא הוסיף כי "אם ישראל תדחה את פיתרון שתי המדינות, או אם לא יהיה חזון אמריקני ברור לגבי מה שצריך לקרות השנה, המהימנות העצומה שממנה נהנה אובמה בעולם כולו ובאזור תתאדה בין-לילה".

 

המלך עבדאללה ייסע היום לדמשק כדי להפציר בנשיא סוריה, בשאר אסד, להצטרף למאמצים של מדינות ערב להגיע להסדר עם ישראל, בהתבסס על יוזמת השלום הערבית משנת 2002.

 

על פי היוזמה, במסגרת הסכם שלום כולל יכוננו 57 מדינות הוועידה האסלאמית יחסים מלאים עם ישראל, לישראלים יינתנו אשרות כניסה לכל מדינות ערב, ומטוסי "אל-על" יוכלו לעבור במרחב האווירי של כל אחת מהמדינות הללו. בתמורה, יהיה על ישראל בין השאר להפסיק מיד את הבנייה בהתנחלויות ולסגת חזרה לקווי 67'.

 

המלך אמר כי אובמה מחויב לפיתרון של שתי מדינות, שצריך לצאת לפועל עכשיו, והבהיר כי הערבים "עייפו ומאסו" בהבטחות לתהליך שלום חדש. "מה שצריך הוא שהישראלים ישבו לא רק עם הפלסטינים, אלא גם עם הסורים והלבנונים כדי ליישב את כל העניינים שבמחלוקת", אמר. "זה לא פיתרון של שתי מדינות, זה פיתרון של 57 מדינות", הדגיש המלך.

 

בפנייה ישירה לציבור בישראל אמר עבדאללה השני כי ביכולתם של הישראלים לבחור אם לקבל את יוזמת השלום הערבית, ולחתום על עסקה שתוביל לשלום או להמשיך לדבוק בעמדתם לעשר שנים נוספות, שיהיו בבחינת אסון לכולם.

 

"אני חושב שנצטרך להתמסר לדיפלומטיה בחודשים הקרובים, לשבת עם אנשים סביב השולחן, ולהגיע לפיתרון", אמר המלך הירדני, "החלופה עגומה - מלחמה, מוות והרס".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלך ירדן. נקודת הכרעה
צילום: AFP
נתניהו. לא נעם למלך
צילום: אלכס קולומויסקי
אובמה. מהר, לפני שייגמר?
צילום: רויטרס
מומלצים