שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "רוב הזמן אני אמא. רציתי להיות שוב מיכל"

  כשמיכל החליטה להשתתף עם בעלה רן ב"המירוץ למיליון" היא נתקלה בלא מעט גבות מורמות ומשפטים כמו: "איך את יכולה לעזוב את הילדים לכל כך הרבה זמן?" והיא עזבה, וחזרה. ולילדים לא קרה כלום. חוץ מזה שהם קיבלו אמא יותר מאושרת

  הורות היא דבר נפלא, מלא סיפוק. היא מרגשת וממלאת נחת, ויחד עם זאת, תובענית, מתישה ושואבת את כל כולך.

   

  אני יכולה לומר שבשש וחצי השנים האחרונות, רוב הזמן אני "אמא של יואב" ו/או "אמא של עינב" ו/או "אמא של מעין". אמא - מהרגע שבו נפקחות עיני בבוקר ועד שהן נעצמות בתום היום הארוך.

   

  אני מעירה את ילדיי היקרים בבוקר, מארגנת אותם, שולחת אותם למסגרות השונות, נוסעת לעבודה, אוספת אותם בארבע, מבלה איתם את אחר הצהרים, כולל חברים, גני שעשועים, חוגים, ואז ארוחת ערב, מקלחות, השכבה (זה לפחות תפקיד האבא), ובמשך הלילה אני מוקפצת להתעוררויות, לפיפי ו/או חלום רע ו/או כל הפרעה אחרת בשינה.

   

  כמובן שההורות שלי כוללת התמודדויות בלתי פוסקות בענייני גבולות, יחסים בין אחים וענייני תזונת ילדים. ילדיי לא מפסיקים לאתגר אותי, ואכן, האתגר גדול. אפשר לומר שגידול וחינוך ילדיי הם המשימה החשובה והמאתגרת בחיי.

   

  ועם כל מה שנאמר למעלה, אמא מיכל היא אמא, והיא גם מיכל. מיכל שמדי פעם מפציעה, בשעות שאני מנחה קבוצת הורים, משוחחת עם חברה בערב בבית קפה, צופה בסרט בקולנוע או רוקדת במסיבת ריקודים. מפציעה לעיתים. והיא מאוד חסרה לי בחיי השיגרה שלי.

   


   "הייתי על גג העולם". צילום: אייל אלקבץ

   

  איך את יכולה לעזוב את הילדים?

  והנה נקרתה בחיי הזדמנות. הזדמנות להגשים חלום שלי ושל בן זוגי ולהשתתף בתוכנית האולטימטיבית - תחרות מאתגרת מול זוגות אחרים, מירוץ מסביב לעולם, מירוץ המשלב את האהבות שלנו, החוזקות והיכולות שלנו, חלום חיים.

   

  ומה עם ההורות? מה עם הילדים? חודש של ניתוק מוחלט מאמא ואבא לא הולכים ברגל. והילדים כל כך זקוקים לאמא, וגם לאבא. הקטנה רק בת שנתיים וחצי, ואיך היא תקבל את זה שאמא עזבה אותה לחודש? היא בכלל לא יכולה לתפוס את מושג הזמן. בשבילה אמא פשוט עזבה. והגדול בן שש וחצי, התחיל כיתה א' ועדיין זקוק לתמיכה, והאמצעית – היא דווקא תסתדר, אבל לא ידוע איך תתמודד עם הפרידה הארוכה.

   

  והיה לי ברור שאני לוקחת את ההזדמנות הזו, למרות הגבות המורמות והציקצוקים והמשפטים, כגון "איך את יכולה לעזוב את הילדים לכל כך הרבה זמן?" כי אני מאמינה בכל ליבי בביטוי שהטביע חיים עמית: "הורה טוב הוא הורה שטוב לו", ואני לא אפספס הזדמנות להגשים חלום, קודם כל בשביל עצמי ואחר כך, גם בשביל ילדיי. כי אני מאמינה שלטובת ילדיי, הם צריכים שאמא תתמלא, תגשים, תהיה מסופקת ומאושרת, כי אמא מאושרת היא אמא טובה יותר. אמא שיש לה ממה - יכולה לתת.

   

  התגעגעתי, אבל היה לי טוב

  ויצאתי להגשים את החלום, והייתי על גג העולם, והתגברתי על פחדים, והצלחתי לבצע משימות שמעולם לא דמיינתי שאבצע, והיה לי קשה ומאתגר, והייתי גאה בעצמי כל כך. והתגבשתי עם בן זוגי. והייתי מיכל, רק מיכל, לא אמא. והיה לי טוב מאוד. והתגעגעתי לילדים לפעמים, אבל היה לי טוב.

   

  חזרתי לילדיי, אמא מיכל. מלאה יותר, מסופקת יותר, חזקה ובטוחה בעצמה יותר. היה מרגש לפגוש את הילדים, ואכן לקטנה היה לא קל בשבוע האחרון, אבל היא חזרה לעצמה מיד עם חזרתנו, ובסך הכל, הילדים הסתדרו מצויין, תודות לתמיכת המשפחה והחברים.

   

  החזרה לא היתה לי קלה. לקח לי זמן להסתגל בחזרה לטוטאליות של האמהוּת, ולהבין שהחוויה שחוויתי נפרדת מחיי השיגרה ההוריים. אבל החוויה קיימת בתוכי. ואני נזכרת בה מדי פעם, והזיכרון מעלה חיוך על פני וגורם לי רגשות של סיפוק, גאווה ונחת. הייתי חוזרת שוב על החוויה, בלי לחשוב פעמיים.

   

  אני מתכוונת להמשיך ולהגשים חלומות ומשאלות לב. אולי לא בסדר גודל של "המירוץ למיליון", אבל גם דברים קטנים יכולים להיות מאוד משמעותיים ומאוד ממלאים. אני מתכננת לרקוד ולפסל בחימר, וללמוד, ולראות הרבה סרטים בקולנוע, ולטייל. וגם להיות אמא.

   

  ומה בעצם אני רוצה לומר? תהיו אמיצים ותפגשו את עצמכם. לא רק את אמא או אבא העייפים והמותשים בסוף היום, לאחר יום עבודה ארוך והתמודדות עם הילדים. תפגשו את הרצונות שלכם, החלומות שלכם, מה שעושה לכם נעים, נוח, טוב, מה שנותן לכם סיפוק, מה שממלא אתכם. ותעיזו. ותעשו. ותשלמו את המחיר שצריך, בשביל המשפחה שלכם, בשביל הילדים שלכם, בשביל בן הזוג שלכם ובשביל עצמכם. ובשום פנים ואופן אל תוותרו על חלומותיכם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מיכל ורן שביב
  צילום: עדי אורני
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים