שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שביתה מחר ברשויות - ליום שלם; בגרויות ישובשו
  הפגנת בכירי מרכז השלטון המקומי בירושלים הפכה למאבק אלים עם שוטרים - והעיצומים שתוכננו לשעתיים הורחבו למשך היום כולו. בתי הספר והגנים ייסגרו. לפני ישיבת הממשלה לאישור התקציב, אמר שר החינוך שיש "פערים גדולים" מול האוצר

  המדינה תעצור מחר למשך יום שלם - אבל לא בכל מקום: במרכז השלטון המקומי הודיעו בצהריים (יום ג') כי העיצומים שתוכננו לשעתיים מחר בבוקר יתרחבו - ויימשכו לאורך היום כולו. זאת, במחאה על הפגיעה המתוכננת בתקציבי החינוך; "סירוב ראש הממשלה לפגוש את ראש הערים"; ו"אלימות השוטרים נגד ראשי ערים שהפגינו בירושלים".

   

  עם זאת, עיריות תל-אביב, חיפה, באר-שבע, ראשון-לציון, אשדוד, חולון, רמת-גן, גבעתיים, פתח-תקווה, נתניה, רעננה, כפר-סבא, הרצליה, חדרה ורחובות החליטו לקיים שביתה לשעתיים בלבד.

   

   

  מחר, בעת השביתה המתוכננת, אמורות להתקיים ברחבי הארץ בחינות בגרות רבות: במערכות ביו-טכנולוגיה, טלוויזיה וקולנוע, אדריכלות, עיצוב, ארגון וניהול תעשייתי, אלקטרוניקה ומחשבים, אופטיקה יישומית,

   חקלאות, כלכלה הנדסית, מערכות בקרה ממוחשבות, תיירות, שיווק וקידום מכירות, פסיכולוגיה התפתחותית, ניהול חשבונות ומערכות חשמל.

   

  מרכז השלטון המקומי הודיע כי יאפשר לקיים בגרויות, אולם לא יהיו מאבטחים, מזכירות ואנשי מנהלה, כך שבפועל בחינות הבגרות לא יוכלו להתקיים. "אם משרד החינוך ישיג תשתיות נאותות", ברשויות לא ימנעו בכוח את קיום הבחינות. מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, פנה למרכז השלטון המקומי בבקשה שלא לשבש את הבגרויות.

   

  עם זאת, הודיעו במרכז כי בתי הספר לחינוך מיוחד יפעלו כרגיל, בשל בקשות רבות של הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.


  עימותים אלימים בין ראשי הרשויות למשטרה (צילום: גיל יוחנן)

   

  לאחר שהמשבר סביב תקציב הביטחון נגמר אמנם, בחזית החינוך טרם גובשו הבנות בין האוצר לשר החינוך, גדעון סער, שאמר כי "יש פערים גדולים". במסגרת מאבק זה, באו היום ראשי הרשויות להפגין מול משרד ראש הממשלה - וההפגנה הפכה לעימות אלים. ראשי הרשויות ניסו להתפרץ בכוח לתוך המשרד, אך נבלמו. שוטרת נפגעה ופונתה לבית חולים במצב קל עד בינוני.

   

  "הגענו למשרד ראש הממשלה כדי להביא את מורת רוחנו על הגזרות הכלכליות בצורה מתורבתת", אמרה ל-ynet פלורה שושן, ראש מועצת מצפה רמון. "מכיוון שאנחנו פחות מ-46 בני אדם, אנחנו לא נזקקים לרישיון, אבל השוטרים פה כנראה חשבו אחרת. כל העניין הידרדר עד שראש המועצה המקומית כוכב יאיר נדחף, הוכה והתעלף. גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, נדחף. פשוט נהגו בנו צורה אלימה ומבישה".

   

  "עושים עבודת שטח למפלגות, ולא מקבלים כלום"

  "אני מאמין שראש הממשלה עצמו נתן הוראה להרביץ לנו", טען בוחבוט בשיחה עם ynet. "זו פשוט בושה וחרפה. יש פה טייסים וקצינים בכירים בצה"ל שנתנו את כל חייהם למדינה - וככה מתנהגים אליהם. אם המצב יימשך ככה, אנחנו מתכוננים ב-14:00 לפריצה אלימה. יש לנו כוח".

   

  בוחבוט הוסיף כי הוא "מצטער לגלות שכל השנים אנחנו עושים עבודות שטח למפלגות ולא מקבלים מכך כלום. נתחיל להקים החל מהיום מפלגה שתיקרא מפלגת השלטון המקומי, ונוכיח לכולם כמה אנחנו שווים. זאת תהיה המפלגה הכי גדולה במדינת ישראל". בעקבות האירועים הוזמן בוחבוט לפגישה אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה - אך המשיך למחות על כך שלא פגש את נתניהו עצמו.

   

  אתמול בוועדת החינוך של הכנסת הודיע בוחבוט כי בשל הקיצוץ המתוכנן החל המרכז להיערך לפיטורי מורים וכי עד סוף החודש - אם לא יימצא פיתרון, עשויים כ-1,400 מורים מיישובי קו התפר ואזורי עדיפות לאומית לאבד את עבודתם.

   

  הקיצוץ נובע מפסיקת בג"ץ בעתירת ארגון עדאללה, לפיה גם על יישובים ערביים באזורי עדיפות לאומית לזכות לתוספות תקציביות. לפיכך, התקציבים טרם הועברו לכלל הרשויות. עם זאת, עד כה נשלחו מכתבי פיטורים לחמישה מורים בלבד. 

   

  במסגרת העיצומים מחר, צפוי מרכז השלטון המקומי למנוע מהשרתים, המאבטחים והמזכירות לפתוח את בתי הספר והגנים. בנוסף, משרדי הרשויות המקומיות יהיו סגורים לקבלת קהל, לא תיאסף אשפה ולא ינתנו דו"חות חנייה.


  פורסם לראשונה 12/05/2009 13:50

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואפרת וייס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלמה בוחבוט. מאשים את נתניהו באלימות
  צילום: גיל יוחנן
  ניסו להתפרץ בכוח
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים