שתף קטע נבחר

ניו-יורק טיימס לנתניהו: אל תפריע בעניין איראן

העיתון הקדיש את מאמר המערכת שלו לפגישתו הצפויה של ראש הממשלה עם הנשיא ברק אובמה. העיתון קרא לנתניהו לא למנוע את ההידברות עם איראן ומאובמה ביקש שלא לתת לישראל לגרור אותו ל"פעולה צבאית מיותרת"

הממשל האמריקני בראשות הנשיא ברק אובמה נערך לביקורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוושינגטון בשבוע הבא. "ניו-יורק טיימס" הקדיש מאמר מערכת לנתניהו, הכולל שורה של המלצות ואזהרות לקראת הפגישה הצפויה עם אובמה, ובראשן - לא לסכל את המשא ומתן האמריקני עם איראן. 

 

העיתון שיבח היום (ג') את ניסיונו של אובמה לפתוח במשא ומתן עם איראן במטרה לעצור את תוכנית הגרעין שלה. לכן הוא הזהיר את נתניהו ש"לא לאלץ באופן מלאכותי" את אובמה לסיים את ההידברות בטרם עת. באותה נשימה קרא העיתון לנשיא: "לדחות כל מהלך של נתניהו להוביל את ישראל, או לדחוף את ארצות הברית, לפעולה צבאית מיותרת".

 

"טיימס" התייחס גם ללחץ שאובמה צפוי להפעיל על נתניהו כדי שזה יחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים על בסיס עיקרון שתי המדינות לשנים העמים. במאמר נכתב כי ראש הממשלה עלול לנסות לקשור את שתי הסוגיות - הפלסטינים ואיראן - ולהתנות כל התקדמות בתהליך השלום בעצירת תוכנית הגרעין.

 

"הגישה של אובמה - מאמץ דיפלומטי רציני שבעקבותיה סנקציות נוקשות אם השיחות ייכשלו - היא מסוכנת, אבל בעלת ערך. נכון שהשעון מתקתק כשהיכולת של טהרן משתפרת", נכתב, "אולם אסור שנתניהו ימנע את היוזמה".

 

הבית הלבן פרסם היום את לוח הזמנים של ביקורי מנהיגים מהמזרח התיכון בוושינגטון: נתניהו ביום שני, נשיא מצרים חוסני מובארק ב-26 בחודש והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) כעבור יומיים. במאמר המערכת ב"טיימס", שכותרתו "סדר יום למר נתניהו", כותב העיתון ש"הנשיא אובמה קבע סדרי עדיפויות הולמים לקראת הביקור של ראש ממשלת ישראל".

 

העיתון כותב כי ממשל אובמה הצהיר על כוונותיו ביחס לישראל בשבועות האחרונים, בהן התקדמות לפתרון שתי המדינות, הקפאת הבנייה בהתנחלויות והסרת מחסומי צה"ל שאינם הכרחיים. "התגובה של מנהיגי ישראל היתה לא משכנעת ולא מספקת", נכתב במאמר.

 

"פסימיות זו הנורמה במזרח התיכון"

עורכי ה"טיימס" סבורים כי אובמה צריך להימנע מטעויות קודמו, ג'ורג' בוש הבן, שהתמהמה בקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. לטענתם, העיכובים במו"מ בישראל "חיבלו באינטרסים של ארצות הברית באפגניסטן, בפקיסטן, בעיראק ובאיראן, וכך הם נתנו לאל קאעידה ולקיצונים אחרים סיבה לגיבוש חזית אנטי-אמריקנית". 


דינמיקה חדשה במזרח התיכון? מובארק ונתניהו, אתמול (צילום: AFP)

 

העיתון טען כי הוא מודע לקשיים העצומים ולפילוג בקרב הפלסטינים עצמם, דבר המהווה מכשול בדרך לשלום. אולם ישנה דינמיקה במזרח התיכון שעשויה להתגבר על המכשול הזה: "מדינות ערביות מתונות, כמו מצרים סעודיה ואחרות, מודאגות מהנעשה באיראן בדיוק כמו ישראל" ודאגה משותפת זו עשויה לסייע בקידום השלום הישראלי-פלסטיני ובריסון איראן.

 

"לאובמה ולנתניהו, שני מנהיגים חדשים של שתי מדינות הקשורות זו לזו באופן עומק, יש אינטרס לבסס התחלה טובה להסדרת היחסים ביניהם", נכתב

ב"טיימס". לכן מייעץ העיתון לראש הממשלה שלא להסתפק ב"הבטחות מעורפלות". "תחשבו מה יקרה אם הוא יצהיר על הפסקת הבנייה בהתנחלויות וחזרה מהירה לשיחות משמעותיות על הסכם הקבע?"

 

ה"טיימס" מציע תרחיש אפשרי לצעד דרמטי כזה: הנשיא אובמה יציב אתגר רציני למנהיגים הערבים ויבקש מהם להגיב בפתיחת מגעים דיפלומטים ישירים וגלויים, וכן קשרי מסחר. "פסימיות זו הנורמה במזרח התיכון", כותב העיתון, "אבל צעדים כאלה יכולים לשנות את כללי המשחק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סדר יום חדש. נתניהו
צילום: רויטרס
מהלך מסוכן אך חשוב. אובמה
צילום: AP
בלב המחלוקת. אחמדי-נג'אד
צילום: AFP
חזית חדשה. מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים