שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משפט הטרקטורון: האלוף ישכנע להקל בעונש?
  התביעה הצבאית וסנגוריו של תא"ל משה (צ'יקו) תמיר יציגו הבוקר את הסדר הטיעון בפני השופטים הצבאיים. ל-ynet נודע כי אלוף פיקוד הדרום יעמוד בראש "מסדר קצינים" שינסו לשכנע את השופטים לאפשר לו להתמודד על תפקיד במטכ"ל

  אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, מתייצב לצד פקודו - תא"ל משה (צ'יקו) תמיר, שנמצא על ספסל הנאשמים. היום (ה') צפויים סנגוריו של מפקד אוגדת עזה לשעבר ונציגי התביעה הצבאית להציג בפני בית הדין הצבאי המיוחד בקריה את הסדר הטיעון שהשיגו במסגרת "משפט הטרקטורון".

   

  תמיר מואשם בשורה של עבירות, כשהחמורה בהם שיבוש מהלכי משפט, לאחר שלא דיווח לכאורה כי בנו בן ה-14 עשה תאונה כשנהג בטרקטורון צבאי "תומקאר". הסדר הטיעון שיוצג בפני הרכב השופטים, בראשות תא"ל אבי לוי, יכלול הודאה באישומים פחות חמורים, בהם עבירה במסמכים צבאיים והתנהגות בלתי הולמת. במקביל, תמחק העבירה החמורה לפיה טייח את האירוע.

   

  לאחר הצגת ההסדר צפוי "מסדר קצינים", בבית הדין מטעמו של תא"ל תמיר, המשמש כיום כמפקד קורס מ"פים-מג"דים בצה"ל. ל-ynet נודע כי הבכיר בקבוצה הוא לא אחר מאשר מי שהיה מפקדו של תמיר, האלוף גלנט. השניים מכירים היטב מהתקופה בה כיהן תמיר כמפקד אוגדת עזה ובאחרונה אף הגיע לסייע לאלוף בעת מבצע "עופרת יצוקה".


  תמיר (משמאל), בטקס חילופי הפיקוד באוגדת עזה (צילום: דובר צה"ל) 

   

  גלנט וקצינים בכירים נוספים שנקראו להעיד ינסו לשכנע את השופטים להקהל בעונשו של הקצין הבכיר ולמעשה לאפשר לו את האפשרות להתמודד על תפקיד במטה הכללי. לפי שעה, לא ברור האם בין הצדדים בפרשה יש סיכום עקרוני על טווח העונש או שהדבר יהיה נתון באופן בלעדי להחלטת השופטים.

   

  מכל מקום, העבירות בהם יודה הקצין הבכיר במסגרת הסדר הטיעון,
  יחייבו את השופטים להטיל על תא"ל תמיר עונש מעשי, שעשוי לנוע מקנס כספי, דרך מאסר על תנאי ועד עבודות צבאיות, אם כי נראה שהאפשרות האחרונה קלושה בגלל דרגתו הבכירה של הנאשם.

   

  לשופטים גם מנדט להוריד את הקצין בדרגה אחת או יותר, אך קשה להניח כי ינקטו בדרך קיצונית זו. מנגד, יוכלו להמליץ לעכב את קידומו בדרגה - דבר שיגיע לפתחו של הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, שיצטרך לקבל החלטה האם לאמץ המלצה מעין זו או לא. ההערכה היא שבתום שמיעת העדים מטעמו של הנאשם, יודיעו השופטים על גזר הדין ובכך תבוא על סיומה אחת הפרשות המביכות בהם היה מעורב קצין בכיר בצה"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלנט. בראש העדים
  צילום: אמיר כהן
  תמיר. לא דיווח על התאונה
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים