שתף קטע נבחר

לבני מזגזגת? "הקישור בין השואה לאיראן שגוי"

כשרת חוץ היא הזכירה לא פעם את השואה בהקשר של איום הגרעין, כעת היא מוחה על הרטוריקה של נתניהו: "הקישור לא נכון הן ביחס לשואה עצמה והן ביחס לאתוס הנכון של המדינה"

הפכה את עורה? יו"ר האופוזיציה ציפי לבני מתחה היום (ה') ביקורת מרומזת על התבטאויותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקישר בין איום הגרעין האיראני לשואה - למרות שבזמן שכיהנה כשרת חוץ אמרה בעצמה כי איראן שואפת להשיג נשק גרעיני "כדי לבצע שואה".

 

"השימוש במונחים כמו שואה הוא בעייתי. זה לא נכון במה שזה משדר", אמרה היום לבני בכנס של מכון האחים פישר. "ישראל של 2009 היא מדינה חזקה ועוצמתית ויכולה לקבל החלטות. לכן עלינו להיות ברורים כשכל האופציות על השולחן. עם זאת, הקישור לשואה אינו נכון הן ביחס לשואה עצמה והן ביחס לאתוס הנכון של המדינה שלנו".

 

נראה שהדברים באו בתגובה לדבריו של נתניהו בעצרת לפתיחת אירועי יום השואה, לפני כחודש ב"יד ושם". "לא ניתן למכחישי

השואה לבצע שואה נוספת בעם היהודי. זוהי המחוייבות העליונה של מדינת ישראל", אמר אז. 

 

עם זאת, בנאומה כשרת חוץ בפני עצרת האו"ם באוקטובר 2007 בחרה לבני בעצמה להתייחס לשואה בהקשר של הגרעין האיראני. היא הזכירה לנציגי המדינות כי הארגון נוסד בעקבות השואה, כדי למנוע שואה נוספת.

 

"אלה הערכים שאנחנו צריכים לבקש מארגון הזה, שאינו יכול לפעול ביעילות נוכח ההתקפה הישירה על העקרונות שהוא נוסד כדי להגן עליהם", אמרה אז לבני, "הגיע הזמן שהאו"ם ומדינות העולם יקיימו את ההבטחה שלהם ש'לעולם לא עוד".

 

בנאום שנשאה כשנה קודם לכן בלוס אנג'לס, הייתה לבני עוד יותר נחרצת בהתייחסותה לאיראן: "אנו ניצבים מול משטר המכחיש ולועג לשואה, בעודו שואף להשיג כלי נשק כדי לבצע שואה.

מילותיה ופעולותיה של איראן לא מהוות רק איום ישיר על ישראל, אלא מאיימות לא פחות גם על הערכים היקרים לקהילה הבינלאומית כולה".

 

גם הנשיא שמעון פרס הזכיר את השואה בהקשר לאיראן בפגישתו עם הנשיא האמריקני ברק אובמה. "אסור לנו לחזור על הטעות האיומה הזו שהביאה את זוועות השואה", אמר פרס, "אילו טיפלו בהיטלר בשלביו הראשונים, היו ניצלים 50 מיליון אנשים ובהם שישה מיליון יהודים. אם אפשר לעצור את איראן באמצעות הידברות, למה לא?".

 

בדבריה במכון פישר התייחסה יו"ר האופוזיציה גם לתהליך המדיני מול הפלסטינים ואמרה כי "הרעיון שתהיה כאן מדינה אחת לשני עמים ולא מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית היא איום אסטרטגי לא פחות גדול מכל איום אחר". לדבריה, "הזמן לא עובד לטובת מי שרוצה לשמור על ישראל כמדינה יהודית והזמן לא עובד לטובת הכוחות המתונים באזור. לכן אסור לגרור רגליים ולדחות את הקץ בתהליך מדיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. שינתה את דעתה?
צילום: דודי ועקנין
נתניהו. ביקורת מיו"ר האופוזיציה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים