שתף קטע נבחר

יו"ר בית הנבחרים: ה-CIA שיקר לנו לגבי העינויים

אחרי שהואשמה בכך שידעה על עינוי החשודים בטרור, יצאה ננסי פלוסי למתקפה נגד סוכנות הביון המרכזית וטענה כי היא הוליכה שולל את המחוקקים - ודרשה ועדת בדיקה

מתקפה חזיתית נגד ה-CIA: יו"ר בית הנבחרים האמריקני טענה הערב (יום ה') כי סוכנות הביון המרכזית הוליכה שולל את הקונגרס בנוגע לעינויים במהלך חקירת החשודים בטרור שנעצרו בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר 2001. במסיבת עיתונאים שכינסה בוושינגטון דרשה פלוסי להקים ועדה לבדיקת האמת בפרשה.

 

פלוסי הואשמה בימים האחרונים כי קיבלה כבר בתחילת העשור דיווח מסודר על נוהל חקירת חשודים בטרור. בתגובה היא טענה כי "ממשל בוש לא הציג בפנינו את העובדות.

 הם פיתחו מדיניות והוציאו אותה לפועל ועכשיו הם טוענים שאנחנו היינו שותפי ידיעה - וזה לא נכון".

 

"הממשל הוליך אותנו שולל לגבי נשק גרעיני בעיראק וה-CIA דיווח לנו על הרחבת החקירות בצורה חוקית. הדמיית טביעה של נחקרים לא הייתה חלק מכך", אמרה פלוסי. "ה-CIA אינו מציג את העובדות האמיתיות בנושא העינויים בחקירה. בתדרוך שקיבלנו נאמר לנו שיש חוות דעת משפטית שזה חוקי ונאמר לנו שלא נעשה שימוש בטכניקה המדמה הטבעה".

 

פלוסי הייתה אז מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, שנשלט על-ידי רוב רפובליקני.

לטענתה, עינוי החשודים בטרור הייתה מדיניות של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, שאותה הפסיק הנשיא ברק אובמה.

 

לגופו של עניין טענה פלוסי כי בתדרוך שקיבלה בשנת 2002 נאמר שלא נעשה שימוש בהדמיית טביעה לנחקרים. לדבריה, רק ב-2003 היא שמעה שחברי וועדת המודיעין תודרכו על טכניקת חקירה בלתי חוקית ובעקבות זאת שיגרה הדמוקרטית הבכירה בוועדת המודיעין ג'יין הרמן מכתב תלונה לממשל ול-CIA.

 

הדמוקרטים בקונגרס פעלו היום להדוף טענות של הרפובליקנים, שלפיהן הם לא פעלו לעצור את מדיניות החקירות הקשות שהנהיג ממשל בוש. מעבר להופעה של פלוסי במסיבת עיתונאים, השמיע קולו הדמוקרטי מספר 2 בסנאט, דיק דרבן. בשימוע בתת-הוועדה המשפטית הדנה בנושא העינויים, סיפר דרבן כי במשך ארבע השנים שבהן ישב בוועדת המודיעין של הסנאט, מצא עצמו "במצב מתסכל", כשרצה "לצאת מהתדרוך בוועדת המודיעין ולכנס מסיבת עיתונאים" - אבל לא יכול היה לעשות זאת בגלל שהתדרוך היה חסוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלוסי. "הוליכו אותנו שולל"
צילום: AP
עצור במתקן הכליאה האמריקני בגואנטנמו
באדיבות אמנסטי ישראל
מומלצים