שתף קטע נבחר

אובמה יחדש פעילות בתי הדין הצבאיים בגואנטנמו

בכירים בממשל האמריקני אמרו כי הנשיא יחדש את פעילותם של בתי הדין השנויים במחלוקת, בהם נשפטים חשודים בטרור, לאחר שינויים שיבטיחו את זכויותיהם המשפטיות של החשודים. הרפובליקנים כבר מברכים, ארגוני זכויות האדם צפויים לבקר

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הורה מיד עם היכנסו לתפקיד להערך לסגירת מתקן המעצר לחשודים כטרוריסטים במפרץ גואנטנמו שבקובה בתוך שנה והשעה את מערכת בתי המשפט הצבאיים שהקים קודמו, ג'ורג' בוש, לשפיטתם. אולם כעת אומרים גורמים בממשלו, כי בתי הדין ייפתחו בקרוב, וחלק קטן מהעצורים יעמדו לדין לאחר שיקבלו הגנה משפטית ראויה.

 

בתי הדין יישארו בהקפאה בארבעת החודשים הקרובים, בעוד הממשל יבצע שינויים במערכת המשפט הצבאית. לאחר מכן צפויים לעמוד לדין כ-20 מתוך 241 העצורים בגואנטנמו. 13 עצורים - בהם חמישה שנאשמים במעורבות בפיגועי ה-11 בספטמבר 2001 - כבר נמצאים בהליכים משפטיים.

 

גורמים בכירים הממשל האמריקני אמרו כי השינויים בבתי הדין יפורסמו היום (יום ו'). בין היתר אמרו הגורמים, כי יוגבלו עדויות השמיעה שיהיו קבילות בבתי הדין, יאסר שימוש בעדויות שנגבו מעצורים תוך שימוש בשיטות חקירה אכזריות, והנאשמים יזכו לחופש בחירה גדול יותר לגבי פרקליטיהם.

 

ארגוני זכויות אדם טוענים כי בתי הדין הצבאיים בארה"ב מפרים את החוק האמריקני משום שהם מגבילים את זכויות העצורים. העצורים במחנה גואנטנמו הם חשודים שנעצרו על ידי הצבא האמריקני באפגניסטן מאז 2001, ולטענת המבקרים הם אינם זוכים להליך משפטי הוגן שהיו זוכים לו אם היו נשפטים בבית משפט אזרחי.

 

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גראהם קרא להחלטתו של אובמה לחדש את הדיונים בבתי המשפט הצבאיים "צעד קדימה לקראת חיזוק מדיניות הענישה האמריקנית שהפכה ללעג בעולם". לדבריו, "זהו אינטרס ביטחוני אמריקני להבדיל את עצמנו מבעיות העבר של גואנטנמו. זה הזמן לחזק את הענישה, ואני מחזק את החלטת הנשיא אובמה".

 

עם זאת, קבוצות ליברליות צפויות לבקר את המהלך של אובמה, שקיבל השבוע החלטה שנויה במחלוקת נוספת - שלא לפרסם תמונות בהן נראים חיילים אמריקנים מתעללים בעצורים בעיראק ואפגניסטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. העצורים יקבלו זכויות
צילום: AP
מחנה המעצר גואנטנמו
צילום: איי פי
מומלצים