שתף קטע נבחר

נתניהו בדרך לאובמה: במוקד - מחלוקת 2 מדינות

העיניים נשואות לבית הלבן, לקראת פגישה בעלת חשיבות מכרעת בין רה"מ לנשיא האמריקני, שבה יעלו המחלוקות הנוקבות בנוגע לתהליך המדיני מול הפלסטינים. נתניהו יציע להקים צוותי עבודה ויבקש למנוע מהפלסטינים צבא - אובמה יציב דרישה חד משמעית לעמידה בהתחייבויות קודמות

בדרך לפגישה ראשונה - הבנה הדדית, או מחלוקות נוקבות? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המריא הלילה (יום א') בדרכו להיוועד בבית הלבן עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה. עיני רבים במזרח התיכון נשואות לפגישת השניים, שבה יעלו הסכמות לא מעטות, לצד מה שנראה כמחלוקות אפשריות בנושאים מהותיים הנוגעים למדיניות החוץ של ישראל.

 

בדרך לבית הלבן - כותרות אחרונות:

 

נתניהו צפוי לומר למארחו בפגישה שתתקיים ביום שני בחדר הסגלגל כי הבעיה המרכזית של שתי המדינות היא איראן. עם זאת, ראש הממשלה יציע לאובמה את מה שנראה בעיניו כפתרונות מעשיים לסוגיית הדיאלוג עם הפלסטינים. ההצעה הישראלית תתמקד בהקמת צוותים אמריקנים-ישראלים שיעסקו בסוגיות הביטחון והמדיניות אל מול הפלסטינים ומדינות ערב.


נתניהו ורעייתו שרה עולים על המטוס בדרך לארה"ב (צילום: לע"מ)

 

ראש הממשלה צפוי לומר: "בכל הסדר מדינת ישראל צריכה להיות מוכרת כמדינת לאום יהודית. וחובתנו להבטיח את ביטחונה של ישראל, לרבות מניעת הקמת צבא ממערב לירדן. יש להרחיב את מעגל השלום באמצעות מדינות ערביות נוספות, תוך הגדלה וקידום של הנורמליזציה בין ישראל לבינן".

  

גורמי ממשל בארה"ב ניסו להציג חזית מרוככת לקראת קבלת הפנים לנתניהו. בכיר בממשל הדגיש כי אין כל רצון ליצור עימות, אולם נושא עמידת ישראל בהתחייבויות שלה על פי מפת הדרכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, יהיה עניין מרכזי בפגישת המנהיגים. "נדון בנושא ההתנחלויות. לצדדים באזור יש מחויבות למלא. ישראל מחויבת להקפאת התנחלויות והורדת מאחזים. הפלסטינים מחויבים לנושא הביטחון והמלחמה בטרור", אמר הבכיר.

 

ערב הנסיעה אמר סגן שר החוץ, דני איילון ל-ynet: "יש לנו תקווה ליחסים טובים עם הממשל החדש בארצות הברית". גורמים מדיניים בכירים בירושלים הבהירו כי על פי הערכות בימים האחרונים כהכנה לנסיעה, הרבה תלוי במידת האמון והכימיה האישית בין שני המנהיגים. גם בממשל האמריקני הזכירו כי "הנשיא יצר יחסי עבודה טובים עם ראש הממשלה נתניהו והוא מצפה לדון אתו בנושאים שהם אינטרסים משותפים".

 

"ממשל אובמה מתמודד עם שורת בעיות"

גורמים מדיניים בירושלים ניסו טרם המראת מטוס ראש הממשלה להפנות את הזרקור למצב שבו נמצא כעת ממשלו של אובמה. לדבריהם, לפתחה של  ארה"ב עומדות סוגיות לא פחות מטרידות מהמדינה הפלסטינית, ובראשן איראן. "ממשל אובמה מתמודד עם שורה של בעיות שחלקן לא היו כמותן בוושינגטון זה 80 שנה, מאז ימי רוזוולט בעת המשבר הכלכלי הגדול. ממשל אובמה עומד מול עולם שבו הסדר עלול להיות מופר. קיימים איומים חמורים של איראן, פקיסטן ואפגניסטן. החשש הגדול באמת הוא שאיסלאמבאד תיפול בידי הטליבאן. כמו כן, הממשל עדיין לא זוכה לשיתוף פעולה מצד מדינות אירופה", הבהירו.

 

"זה לא המצב של ימי ג'ראלד פורד ב-1975, עם מזכיר המדינה הנרי קיסינג'ר שעשה הערכה מחדש של היחסים עם ישראל. זה גם לא המצב של בוש האב עם מזכיר המדינה ג'יימס בייקר ב-1991 שלחצו את ממשל ישראל. נתניהו חייב לרכוש את אמונו של הנשיא האמריקני ולהוכיח לו שיש לו פרטנר במזרח התיכון. אובמה יבין זאת כי הוא יודע שישראל היא שותפה אסטרטגית",אמר גורם מדיני בכיר ביותר ל-ynet.

  

אל הביקור מצטרף על תקן יועץ מייקל אורן, השגריר החדש של ישראל בוושינגטון. מאחורי ארגון הביקור עומד השגריר הנוכחי, סלי מרידור. האישיות הישראלית שתגיע לוושינגטון תהיה שר החו. אביגדור ליברמן, שצפוי לפגוש את מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון ב-17 ביוני.

 

בזמן שהותו של נתניהו בוושינגטון ימלא את מקומו בארץ המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח אזורי סילבן שלום מהליכוד. נתניהו צפוי לשוב לישראל ביום רביעי.


פורסם לראשונה 17/05/2009 00:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה ונתניהו. פגישה בבית הלבן
צילום: AFP
מומלצים