שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האם נהגנו לאכול את האדם הניאנדרטלי?

  חוקר בצרפת מצא לסת של אדם ניאנדרטלי, עם סימני חריתה על העצם, המעידים שבשרו הוסר באמצעות כלי אבן מסותת. לטענתו, מדובר בעדות לכך שהאדם הנבון נהג לצוד את בן דודו הניאנדרטלי, ולאכול את בשרו

  לפני כ-30 אלף שנה הופיע האדם הנבון הראשון על אדמת יבשת אירופה. רוב החוקרים מניחים שהוא הגיע מאפריקה וכי כאשר הגיע לראשונה לאירופה, מצא שם יצור אחר, דומה לו אבל שונה – האדם הניאנדרטלי.

   

  תוצאות המפגש הפרה היסטורי הזה, בין האדם המודרני (הומו ספיאנס) לבן דודו ההומיניד, הן אחת החידות המרתקות ביותר של המדע. האם בני האדם הראשונים פגשו את הניאנדרטלים? האם הישרדותו של האדם הנבון באירופה באה על חשבון המשאבים ושטחי המחיה של האדם הניאנדרטלי וגרמה להיכחדותו?

   

   

  פרופסור פרננדו רוסי (Fernando Rozzi) מהמרכז הלאומי למדע בפריס, סבור שלא בלבד שאנחנו גרמו להיכחדותו של האדם הניאנדרטלי, אלא שאפילו אכלנו אותו. "במשך שנים, חוקרים מתעלמים מעדויות לקניבליזם", אמר רוסי בראיון לעיתון הגרדיאן האנגלי, "אבל עלינו להכיר בכך שהיא אכן התרחשה".

   

  את מסקנותיו מבסס רוסי על לסת שמצא, בחפירות שנערכו בלה-רו (Les Rois) שבדרום מערב צרפת. הלסת שייכת לאדם ניאנדרטלי ונמצאו עליה סימנים של חריתה באמצעות כלי אבן. לדברי רוסי, סימנים אלה זהים לחלוטין לסימנים שניתן למצוא על עצמות בעלי חיים אשר בשרם הוסר מהם באמצעות כלי אבן.

   

  על סמך החתכים והשיניים החסרות, מסיק רוסי שהאדם הניאנדרטלי מת בידי בני אדם, בשרו הופשט ממנו ונאכל ושיניו נלקחו לשם עשיית מחרוזת. לא כולם מסכימים עם הטענה מרחיקת הלכת הזאת.

   

  "התגלית הזו בהחלט חשובה", אמר פרופ' כריס סטרינגר ממוזיאון המדע בלונדון, "היא מצטרפת לעדויות נוספות, המראות שהאדם הניאנדרטלי והאדם הנבון
  פגשו זה בזה, אך היא לא מוכיחה שנהגנו לאכול באופן שיטתי את בשרו של האדם הניאנדרטלי. צריך עוד עדויות כדי לבסס את טענה כזו, אך בהחלט ניתן להניח שהמפגש עם האדם המודרני זירז את היעלמותו של האדם הניאנדרטלי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים