שתף קטע נבחר

מועצת יש"ע: הבנייה מוקפאת, מחירי הדירות עולים

מנתונים שהגיעו ל-ynet עולה שמחירי הבתים באזור בנימין עלו בשנים האחרונות מחצי מיליון ל-800 אלף שקלים, ושכירת קראוון עלתה מ-450 שקל לחודש ליותר מ-1,000. הסיבה, לטענת מועצת יש"ע: לא בונים דירות. ולרשטיין: יש ביקוש, אין היצע

מחירי הדיור בתוך הקו הירוק יורדים? במועצת יש"ע טוענים כי מחירי הדירות למכירה ולהשכרה בהתנחלויות ביהודה ושומרון דווקא עולים.

 

לפי נתונים שהגיעו ל-ynet ושנאספו על יד מועצת יש"ע עולה כי אם מחיר בית באזור בנימין עמד לפני כארבע שנים סביב 500 אלף שקלים, היום הוא עומד על כ-800 אלף שקלים: רכישת דירה בשילה תעלה היום בין 700-820 אלף שקלים, בעלי כ-720 אלף שקלים, בנריה כמעט 800 אלף שקלים ובמעלה מכמש - מעל 700 אלף שקלים.

 

המצב בשומרון דומה. אם ב-2006 לקנות בית ברבבה היה עולה כ-640 אלף שקלים, היום המחיר קרוב ל-740 אלף שקלים. מחיר בית בקריית נטפים עומד היום על כ-720 אלף שקלים, לעומת 600 אלף שקלים ב-2006.

 

ואם מחיר בית בכפר אדומים עמד ב-2005 על כ-800 אלף שקלים, היום הוא עומד על כמעט מיליון שקל.

 

גם השכירות מתייקרת

גם מחירי השכירויות ביש"ע נמצאים בעלייה. מחיר קראוון להשכרה נע לפני כשלוש שנים בין 450 שקלים לחודש ביישובים קטנים ומבודדים ל-600 שקלים לחודש ביישובים גדולים ומבוססים. כיום, מי שיבקש לשכור קרוואן חדש בתקוע יצטרך לשלם אלף שקלים בחודש, בכפר אדומים בין ל-1,000 ל-1,600 שקלים בחודש, בברוכין שבמערב השומרון ישלם השוכר 1,040 שקל לחודש, ובקרני שומרון - 1,200 שקלים לחודש.

 

בשנים האחרונות נוצר ביש"ע פיתרון דיור חדש - שכירות ביחידות דיור גדולות. אלא שמחירי יחידות הדיור גבוהים יותר ממחירי הקרוואנים: שכירות של בית בן ארבעה חדרים ביישוב הר ברכה עולה בין 1,500-2,000 לחודש;שכירות ביחידת דיור של חדר עד שני חדרים בעופרה עולה בין 1,300-2,300 שקלים בחודש (לפי גודל היחידה); שכירת דירת שלושה חדרים בקרני שומרון עולה 2,500 שקלים לחודש ושכירות של בית בן שני חדרים בברוכין עולה 1,800 שקלים לחודש. 

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר ל-ynet: "עליית מחירי הדירות ודמי השכירות ביהודה ושומרון הם תוצאה של הקפאת הבנייה המוחלטת שממשלת אולמרט הטילה. ממשלתו של נתניהו מחויבת לשנות במהירות את המדיניות הזו".

 

מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, הוסיף: "ערך הדירות הוא פונקציה של הצעה וביקוש. אין הצע, אבל יש ביקוש. בכלל אי שחרור הפקק אני מעריך שלא נהיה מסוגלים להיענות ל-50% מהביקוש, יהיה לחץ, והמחיר יעלה עוד יותר".

 

במועצת יש"ע טוענים כי כיום יש ביהודה ושומרון בין 400 ל-500 דירות פנויות, ואם נוציא מהחשבון את מעלה אדומים ואריאל, נותרו ביו"ש כ-70 דירות פנויות ו-20 קרוואנים. המצב זהה, לטענת מועצת יש"ע, בהתנחלויות חילוניות, דתיות-לאומיות וחרדיות. בשל המצוקה, מאלתרים התושבים פתרונות כמו פתיחת חלל בבית להשכרה או בניית קרוואנים.

  

הרצל בן ארי, ראש המועצה האזורית קרני שומרון, אומר: "ב-5 שנים האחרונות לא אושר כאן בית אחד לבנייה. זה אומר ש-500-600 ילדים שנולדו כאן, גדלו התחנכו, עזבו את הבית ואמרו להם - לכו מפה. גם הבן שלי, שלפני חצי שנה התחתן, עבר לגור בבני ברק. זה טמטום שאין כדוגמתו. יש לנו מתחם שאושר ל-42 דירות בתוך היישוב, כולם אומרים לנו שאנחנו צודקים וצריכים להתחיל לבנות שם, אבל לא נותנים לנו בפועל כי הכל פוליטי. כשהכל אסור הכל מותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופרה: דופקים מחירים
צילום: סבסטיאן שיינר
מעלה אדומים: "אין דירות"
צילום: AP
ברכה: שכירות באלפי שקלים
באדיבות שלום עכשיו
מגרון: אז בונים או לא?
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים