שתף קטע נבחר

"בתוך חצי דקה תיקבע הכימיה בין נתניהו לאובמה"

אליוט אברמס, לשעבר סגן היועץ לביטחון לאומי בארה"ב, העריך שנתניהו ינצל את פגישתו הראשונה עם הנשיא האמריקני כדי להבין מהו יחסו האמיתי לנושאים שעל הפרק. עם זאת הוא אמר: "לא ברור עד כמה הפגישה תשנה את המדיניות של אובמה"

כיצד תיראה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב אובמה? אליוט אברמס, האחראי על תיק המזרח התיכון בממשלו של ג'ורג' בוש הבן, מעריך כי "חצי הדקה הראשונה, אולי שתי הדקות הראשונות, עשויות לקבוע את הכימיה בין שני האישים".

 

"זו לא הפגישה הראשונה בין השניים, אבל זו הפגישה הראשונה של נתניהו כראש ממשלת ישראל עם אובמה כנשיא ארצות הברית", הסביר אברמס בראיון טלפוני עם כתבים שארגן "המכון לקשרי חוץ". "יש הרבה נושאים על השולחן ונתניהו ירצה להבין מה היחס האמיתי של אובמה לנושא הישראלי-פלסטיני ולאיראן".

 

אברמס, לשעבר סגן היועץ לביטחון לאומי, ציין כי הנשיא בוש שם דגש רב על יחסים אישיים. ואולם, "אנחנו לא יודעים עד כמה חשובות לאובמה פגישות כאלה. לא ברור עד כמה הפגישה המסוימת הזו חשובה לו ותשנה את הדרך שבה הוא מנהל מדיניות".

 

אברמס סבור שגם אם שני המנהיגים לא יסכימו בנושאים המדיניים, מספיק שהם "יסכימו על צעדים פרגמטיים" שיאפשרו לנשיא אובמה לדבר על

התקדמות במהלך נאומו במצרים בחודש הבא. "כך הוא יוכל לתת לג'ורג' מיטשל משהו לעבוד איתו במסע הבא שלו לאזור".

 

על אף שבישראל מסקרים בהרחבה את ביקור נתניהו בוושינגטון, נראה שהתקשורת האמריקנית לא מקדישה תשומת לב רבה לראש ממשלת ישראל. תוכניות הראיונות בערוצי החדשות השונים הזמינו מרואיינים שונים ומגווונים כדי לדון בכלכלה, בפוליטיקה הפנימית ובפרשת העינויים, אך אף לא מרואיין אחד כדי לדבר על ישראל. זה לא בהכרח מעיד על חוסר עניין בעימות הישראלי-פלסטיני או באיום האיראני, אלא רק מצביע על ריבוי הנושאים שנמצאים על שולחנו של הנשיא האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. יגשש
צילום: אוליבייה פיטוסי פלאש 90
אובמה. צעדים פרגמטיים
צילום: AP
מומלצים