שתף קטע נבחר

"הרחבת ההתנחלות בבקעה - סטירה לאובמה"

בעקבות המכרז להקמה מחדש של ההתנחלות משכיות בבקעת הירדן, אמר ח"כ מולה מקדימה: "מוטב שראש הממשלה וחבר מרעיו יירדו חזרה למציאות". ח"כ טיבי: "ממשלת ישראל מתנהגת כמו פיל בחנות חרסינה". מנגד, אמר ח"כ לוין מהליכוד: "זה איתות שבכוונתו לחזק את ההתיישבות בכל הארץ"

ההתנחלות הקטנה מעוררת סערה פוליטית לקראת פגישת נתניהו ואובמה בבית הלבן. במפלגות האופוזיציה תוקפים בחריפות את כוונת הממשלה לאכלס מחדש את ההתנחלות משכיות שבבקעת הירדן. ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר הבוקר (יום ב'): "ראש הממשלה נותן סטירת לחי לנשיא אובמה, בכך שהוא מרחיב התנחלויות בתירוץ השקרי של גידול טבעי".

 

לקראת פגישה בבית הלבן - כותרות אחרונות:

 

ממשלת אולמרט אישרה בעבר את אכלוסה מחדש של משכיות, כעת מפרסמת המועצה האזורית

מכרז לבניית שכונה חדשה, בעיתוי מעניין - כאשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נמצא בוושינגטון - שם דורשים ממנו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. סיור הקבלנים נערך בשעה שבה נחת מטוס רה"מ בוושינגטון.

 

ח"כ מולה קרא לממשלה לפנות התנחלויות: "מוטב שראש הממשלה וחבר מרעיו יירדו חזרה למציאות, יפנו התנחלויות, יצאו למשא-ומתן מדיני אחראי ויתרכזו בבעיה הדמוגרפית".

 

חברו למפלגה, ח"כ יוחנן פלסנר, הוסיף: "בהחלטה להרחיב בנייה בהתנחלויות מתחרות הטיפשות עם הסיכלות. טיפשות כי ההתנחלויות יהפכו את ישראל למדינה דו-לאומית, וסיכלות של הפרת הסכמים ודרדור היחסים עם ארצות-הברית. בתחרות הזו אין מנצחים ומדינת ישראל מפסידה".  

 

"כמו פיל בחנות חרסינה"

גם במרצ מתחו ביקורת על ההחלטה. ח"כ אילן גילאון אמר כי ראש הממשלה ושר הביטחון חשפו את פרצופם האמיתי: "יישוב משכית מחדש מראה את כוונותיהם האמיתיות של נתניהו ועוזרו ברק. הממשלה בדרך למסלול התנגשות עם ממשל אובמה".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי "ממשלת ישראל מתנהגת כמו פיל בחנות חרסינה ומרחיבה התנחלויות בכל רחבי הגדה המערבית".

 

לדברי טיבי, "על הנשיא אובמה לדעת שמתחת ומעל לאף שלו מרחיבה ממשלת נתניהו את ההתנחלויות גם בירושלים וגם בשאר הגדה. מבחנה של הפגישה יהיה באילוץ ישראל להפסיק לחלוטין את הבנייה בהתנחלויות".

 

"הבעיה אינה אובמה - אלא השמאל"

לעומת זאת, בקואליציה מגבים את ההחלטה. יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, תקף את השמאל: "שוב מסתבר שהבעיה של מדינת ישראל אינה אובמה. מדובר בניסיון ציני של גורמי שמאל לחנוק את ההתיישבות בכל מחיר וליצור תקרית מדינית מדומה, על רקע סיור קבלנים בבקעת הירדן".

 

ח"כ יריב לוין מהליכוד בירך על המהלך: "הרחבת היישוב משכיות היא מהלך טבעי ואיתות ברור של הממשלה, כי בכוונתה לחזק את ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל.

 אני משוכנע שראש הממשלה נתניהו יעמוד על האינטרסים החיוניים של ישראל בבקעת הירדן ויבהיר זאת גם לנשיא אובמה. על נציגי קדימה לחדול מהצהרות חסרות אחריות, שמטרתן לערער את היחסים עם ארה"ב כדי להכשיל את ביקור ראש הממשלה בוושינגטון".

 

אתמול נערך במשכיות סיור קבלנים במסגרת מכרז שהוצא להקמת היישוב מחדש. מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בהקשר לעיתוי המהלך, שנעשה בזמן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחת בוושינגטון: "העובדה שסיור קבלנים נערך ביום שבו נתניהו מגיע לוושינגטון יכול לרמז על כוונה של הממשלה להרחיב התנחלויות מבודדות. זהו מסר ברור לארצות הברית ולעולם בדבר כוונת ממשלת ישראל להרחיב את הבנייה בהתנחלויות. משכיות זה למעשה הקמתה של התנחלות חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משכיות. במוקד הביקורת
צילום: חגית עפרן
צילום: עופר עמרם
ח"כ מולה. "שיחזרו למציאות"
צילום: עופר עמרם
צילום: ירון ברנר
ח"כ גילאון. "במסלות התנגשות עם אובמה"
צילום: ירון ברנר
ח"כ טיבי. "כמו פיל בחנות חרסינה"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים