שתף קטע נבחר

מח"ט לא פסל סטירה, אלוף העיר ובסנגוריה זועמים

לאחר שב-ynet דווח על קצין וחייל שתקפו פלסטינים, העיד מפקד חטיבת כפיר, אל"מ איתי וירוב, ואמר כי לעתים יש מקום להכות פלסטינים. אלוף פיקוד המרכז רשם לו הערה פיקודית - ובסנגוריה הצבאית כועסים: התנהלות האלוף בעייתית

אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, רשם אמש (יום ג') הערה פיקודית למפקד חטיבת כפיר, אלוף-משנה איתי וירוב, על רקע עדותו בבית הדין הצבאי בפרשה בה מואשמים קצין וחייל באלימות כלפי פלסטינים. המח"ט ציין בעדותו כי לעתים הפעלת אלימות הינה סבירה במהלך פעילות מבצעית - התבטאות שלא עלתה בקנה אחד עם עמדת האלוף, שהחליט על צעד פיקודי חסר תקדים בנסיבות אלה. אולם בסנגוריה הצבאית לא ראו בעין יפה את החלטת האלוף, ובכוונתם לפנות לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לפתוח בחקירה נגדו, בטענה כי משמעותו הצעד היא פגיעה חמורה בהליך השיפוטי שמתנהל בימים אלה.

 

בחודש שעבר דווח לראשונה ב-ynet על קצין וחייל שתקפו פלסטינים בעת פעילות מבצעית בשטחים. הקצין, סגן מפקד פלוגה בגדוד שמשון, והחייל, חובש בתפקידו, ערכו בספטמבר 2008 סריקות באזור השומרון - שם נקטו לכאורה באלימות כלפי כמה פלסטינים. הפרקליטות הצבאית הגישה נגדם כתב אישום בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות. במהלך משפטו של הקצין, העיד אל"מ וירוב מטעם ההגנה וציין בין היתר כי לעתים סטירה או מכה לצורך הרגעה הן פעולות סבירות.

 

האלוף שמני התנער מאמירות אלה, והחליט בתום שיחה עם המח"ט לרשום לו הערה פיקודית.

אך בזה לא תמה הפרשה. ל-ynet נודע כי בסנגוריה הצבאית מתכוונים לפנות כבר בימים הקרובים לפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, בדרישה לפתוח בחקירה נגד האלוף שמני. "התנהלותו של אלוף פיקוד מרכז בעייתית ואפילו פסולה, מאחר שיש בה כדי להטות הליך שיפוטי המתנהל בבית דין צבאי. התנהגותו מעלה חשש לשיבוש מהלכי המשפט ולהדחת עדים", אמר גורם בסנגוריה.

 

עוד ציין הגורם כי "מי שאמור לקבל החלטות בדבר האירוע הם שופטים בין כותלי בתי הדין ולא מחוץ להם, וכעת נוצר מצב בלתי נסבל בו קצינים מפיקוד המרכז היושבים בתור שופטים יתקשו לקבל החלטות אובייקטיביות כאשר במהלך המשפט נוקט האלוף צעדים נגד אחד העדים.

התנהגותו של אלוף פיקוד מרכז רק מחזקת את טענת הנאשמים שהם פעלו בהתאם לנורמות ביחידה וכעת נבחרו כשעיר לעזאזל לעמוד לדין".

 

קצינים בפיקוד המרכז אומרים כי דווקא עדותו של המח"ט חושפת את המציאות הקשה והבעייתית בפעילות בשטחים: "עם כל הכבוד לנהלים והרצון לשמור על פעילות סטרילית, צריך לזכור שמול החיילים נמצאים פלסטינים שעושים הכול על מנת למנוע מאיתנו לבצע את המשימה. לפעמים המשימה היא מעצר או סריקות שעשויות להציל חיים של רבים. כמובן שאלימות מכוונת פסולה, אבל לעתים באמת במצב שנוצר אין ברירה".


פורסם לראשונה 19/05/2009 23:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
אל"מ וירוב. לפעמים צריך סטירה או מכה
צילום גלי תיבון
האלוף שמני. צעד פיקודי חסר תקדים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים