שתף קטע נבחר

הפלסטינים: הובטחה מדינה שבירתה ירושלים

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מתכוון להציג בחודש הבא את תוכנית השלום שלו. גורמים פלסטינים מדווחים שהובהר להם שכל תוכנית תכלול כינון מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, והפסקת הבנייה בהתנחלויות. הפלסטינים דורשים לקבוע לוח זמנים ברור לפתרון שתי המדינות

עם תום ביקורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוושינגטון, מתבררים עוד פרטים על תוכנית השלום של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שתוצג בנאומו ב-4 ביוני בקהיר. גורמים רשמיים ברשות הפלסטינית אמרו הבוקר (יום ד') ל-ynet כי בעקבות ביקור המלך הירדני עבדאללה בארה"ב וגם משיחות בוושינגטון הבינו מהאמריקנים שכל תוכנית תכלול כינון מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים.

 

אנשיו של אובמה, כך לפי אותם גורמים, הבהירו כי התוכנית תכלול גם את הפסקת הבנייה בהתנחלויות. במקביל, מתנהלים מגעים בעניין תיחום המשא

 ומתן בלוח זמנים ברור. הפלסטינים דורשים להגדיר תאריך יעד, והתחייבות ברורה כי המשא ומתן בסוגיות הסכם הקבע יתבסס על ההבנות שהושגו עד כה במסגרת יוזמת השלום הערבית.

 

ארה"ב מתכוונת להציג שיפורים ליוזמת השלום הערבית. העיתון "אל-קודס אל-ערבי" דיווח בראשית החודש, כי במסגרת היוזמה המשופרת ייושבו הפליטים במדינות ערב או בשטחי המדינה הפלסטינית המפורזת שתוקם בעתיד, ויתבצעו חילופי שטחים בין המדינה הפלסטינית לבין ישראל. 

 

דגל פלסטין יונף בשכונות הערביות של מזרח ירושלים, שיהוו את בירתה של המדינה הפלסטינית. במקביל, יונף דגל האו"ם בעיר העתיקה ובמקומות הקדושים לשלוש הדתות. בנוסף, הממשל האמריקני דרש ממדינות ערב לקבוע לוח זמנים לכינון נורמליזציה בינן לבין ישראל, דבר שיעודד את ירושלים לנקוט צעדים מעשיים בדרך להקמת מדינה פלסטינית. 

 

ראש הממשלה סיים את ביקורו בארצות הברית, ומטוסו המריא הבוקר מנמל התעופה אנדריוס שליד וושינגטון. למרות המחלוקת בנושא הפלסטיני, בפמליית ראש הממשלה מגדירים את הביקור כהצלחה. נתניהו צפוי לנחות בישראל בשעות אחר הצהריים. 

 

בפגישתו עם נתניהו, הבהיר נשיא ארה"ב שהוא מחויב לפתרון שתי מדינות, והדגיש את הצורך של ממשלת ישראל לפעול על-פי מפת הדרכים ועל-פי הסכמות אנאפוליס: "אני מאמין שלא רק ישראל, אלא גם הפלסטינים הולכים לפעול להשגת פתרון של שתי מדינות לשני עמים. ראינו התקדמות בנושא זה בעבר, והצעתי לראש הממשלה לנקוט שורה של צעדים בתקופת כהונתו כדי לקדם זאת על-פי ההתחייבויות במפת הדרכים ועל-פי הדברים שסוכמו אנאפוליס. אני לא מבין למה לא לנצל הזדמנות זו עכשיו כדי להתקדם?", תהה. הוא הוסיף כי "יש להפסיק את הבניה בהתנחלויות ולפתוח את המעברים בעזה כדי לתת תקווה לפלסטינים". 

 

אינדיק לאובמה: אל תצא פראייר 

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, מזהיר את נשיא ארצות הברית מפני נתניהו החמקמק. במאמר שפרסם בעקבות הפגישה בין השניים בבית הלבן טען אינדיק כי על פי מקורותיו, לא רק שנתניהו לא העניק שום ויתור לאובמה, אלא גם הבהיר כי אין בכוונתו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. בנוסף לכך, טוען אינדיק, הוסיף נתניהו תנאים מוקדמים חדשים.  

 

אינדיק, מנהל מרכז סבן למזרח התיכון שבשנות התשעים היה שותף בכיר לשיחות השלום תחת הנשיא ביל קלינטון, ניתח את הפגישה לאתר The Daily Beast במאמר שכותרתו "האם אובמה הולך שולל?"

  

הוא ציין כי נתניהו מציב מה שנראה כתנאי חדש בדרישה שלו שהמדינה הפלסטינית תהיה חסרת אמצעים להגן על עצמה, לשלוט במרחב האווירי שלה ולשלוט בדרכי היציאה והכניסה למדינה העתידית. "זה נראה כמו טקטיקת משא ומתן של נתניהו המנוסה בכך. להעלות את רף הדרישות גבוה ככל האפשר ולדרוש מארה"ב להעביר את הפלסטינים מעל הרף הזה לפני שהוא מבצע ויתור כלשהו", כתב אינדיק.

 

נתניהו קיבל מאובמה, כך לפי אינדיק, שתי מתנות: ההצהרה של הנשיא האמריקני בראיון ל"ניוזוויק" שכל האופציות על השולחן מול איראן, וההצהרה של אובמה במסיבת העיתונאים המשותפת על דד-ליין עד סוף השנה להעריך את מאמצי הדיאלוג עם איראן. "ביבי שמע אבל לא הגיב", כתב אינדיק, "הפעם הנשיא שלנו עלול להיות הפראייר. זו אינה דרך להתחיל שותפות חדשה אמריקנית-ישראלית".

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישת נתניהו-אובמה
צילום: רויטרס
רוצים לו"ז למדינה. אבו מאזן
צילום: AFP
מומלצים