שתף קטע נבחר

פונה המאחז הפצפון "מעוז אסתר" שבבנימין

אובמה דרש צעדים בשטח - וישראל מאותתת "בקטן" שהיא מצייתת: שבעה פחונים וכמה בני-נוער פונו מהמאחז שליד כוכב השחר. ראש מועצת בנימין הבטיח: "המקום ייבנה ואף יורחב". אתמול, בתום פגישה עם מנהיגי המתנחלים, הודיע שר הביטחון: המאחזים יפונו בהסכמה או בכוח

נשיא ארצות-הברית ברק אובמה דרש צעדים בשטח עוד לפני שהוא משיק את יוזמת השלום שלו - וישראל מאותתת, בינתיים די "בקטן", שהיא מוכנה לקיים.

 

הבוקר (יום ה') פינו כוחות המשטרה והמינהל האזרחי מאחז בגזרת בנימין, בגדה המערבית, בצעד שכמותו לא נראה כבר זמן רב.


לוחמי מג"ב במעוז אסתר (צילום: רויטרס)

 

מהמאחז "מעוז אסתר" שליד כוכב השחר פונו שבעה פחונים וכמה בני-נוער, ששכנו במקום. במאחז התגוררו לטענת המתנחלים חמש משפחות וכמה רווקים. הפינוי עבר ללא אלימות.

 

תושבי "מעוז אסתר" אמרו ל-ynet כי כבר החלו בהקמת המאחז מחדש. לאחרונה נהרס שם אחד המבנים, בצעד שגרר אלימות מצד התושבים במקום וניסיון לפגוע בשוטרים.  

 

זמן קצר לאחר מכן פינו אנשי המנהל האזרחי קרוואן בכוכב יעקב שבבנימין. לטענת אנשי המנהל, הקרוואן הוצב במקום בצורה לא חוקית.

 

התגובות: עוד נחזור

תנועת "נוער למען ארץ ישראל", שהקימה את המאחז, הגיבה לפינוי היום: "הגירוש הזה הינו שלב ראשון במדיניות ברק והממשלה שנגררת אחריו, להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, שתהפוך בהמשך למדינת חמאס". ראש המועצה האזורית בנימין, אבי רואה, הגיע למאחז והבטיח: "המקום ייבנה ואף יורחב".

 

בוועד מתיישבי בנימין אמרו: "האובססיה של שר הביטחון וחבריו בשמאל להרוס יישובים יהודיים מעוררת רחמים. השיממון האידאולוגי של מפלגת העבודה הפך לתמיכה נלהבת בהרס הזהות היהודית ובגרוש יהודים מנחלת אבותיהם. את אהוד ברק ואנשי המנהל לא מעניין החוק. כולנו רואים את הפחדנות שלהם באכיפת החוק נגד הבניה הבלתי-חוקית האדירה של ערבים, לעומת האובססיה להריסת בתי יהודים".

 

גם ב"שלום עכשיו" לא בירכו על הפינוי. "פינוי המאחזון הוא תרגיל ביחסי ציבור ואיננו מהווה תחליף לפינוי המאחזים המשמעותיים בשטחים. פינוי של כמה

 אוהלים איננו בחזקת טיפול רציני בבנייה הבלתי-חוקית בשטחים".

 

אתמול נפגש שר הביטחון, אהוד ברק, עם ראשי המתנחלים. בתום הפגישה הוא הבהיר שאת המאחזים הבלתי חוקיים יש לפנות - בין שבהסכמה, ובין שבהידברות. שר החוץ המצרי, אבו אל-רייט, תבע היום מישראל להוכיח בצעדים בשטח שהיא רצינית בכוונותיה לשלום - כתנאי מוקדם לקידום נורמליזציה כלשהי מצד מדינות ערב.    

 

במקביל, הגישה המדינה לבג"ץ את תשובתה בעניין עתירת "שלום עכשיו" להפסיק את בנייתם של עשרה מבני קבע ביישוב חלמיש - נווה צוף, מפני שהבנייה נעשתה ללא היתרים. בתשובת המדינה נכתב כי לפני כיומיים מסרו פקחי המנהל האזרחי 11 צווים להפסקת העבודה ביחס לאותם מבנים, כאשר בנוהל המקובל הצווים כללו הזמנה לבעלי המבנים להופיע בפני ועדת המשנה לפיקוח של מועצת התכנון העליונה, שם יוכלו להעלות את טענותיהם ביחס לצווים. בנוסף כתבה המדינה, כי בהתאם לצווי העבודה נאסרים כל שימוש באותם מבנים.

 

בהכנת הכתבה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי בזעיר אנפין
צילום: רויטרס
מומלצים