שתף קטע נבחר

ברק: פינוי המאחז היום - לא בגלל לחץ אמריקני

בישיבת לשכת העבודה הבהיר שר הביטחון: המאחז מעוז אסתר פונה במסגרת מדיניות קבועה לפרק כל מאחז לא מורשה - "זו חובה של החברה הישראלית לעצמה"

שר הביטחון אהוד ברק הבהיר כי פינוי המאחז הזעיר מעוז אסתר הבוקר (יום ה') בגדה המערבית בוצע בהתאם להנחיות הקבועות, ואינו קשור ללחץ אמריקני בעקבות ביקור ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון. בדברים שאמר בישיבת לשכת מפלגת העבודה, הבהיר ברק גם כי אין קשר בין הפינוי לפגישה שקיים אתמול עם ראשי מועצת יש"ע, שבה הבהיר כי בכוונתו להמשיך בפינוי המאחזים.

 

"לא נתתי הוראה מיוחדת לגבי מעוז אסתר", הבהיר ברק. "יש הוראת קבע שלי, לכל המערכות - כשקם מאחז ויש בו פעילות, צריך לפרק אותו מייד -

וזה מה שנעשה. יש לנו אחריות לשמור את החוק".

 

ברק אמר כי הבהיר לראשי יש"ע, ש"לא יכולים לקבל את התופעה של מאחזים בלתי מורשים בכלל, ומאחזים על אדמה פלסטינית פרטית בפרט". הוא חזר על דבריו כי רצוי שהטיפול יהיה בהידברות, אך ייתכנו צעדים חד צדדיים אם זו לא תניב תוצאות.

 

"בכל מקרה", הוסיף, "אין לפינוי הזה שום קשר לאמריקנים או ללחץ אמריקני. פינוי מאחזים בלתי מורשים הוא חובה של החברה הישראלית לעצמה. חברה חפצת חיים ושומרת חוק לא יכולה לקבל ניסיונות של אזרחים לבעוט או לקעקע את מרות המדינה על אזרחיה".

 

"לומר 'כן' ליוזמה האמריקנית"

בהתייחסו לתהליך השלום, על רקע התוכנית המדינית שארה"ב צפויה להציג, אמר ברק כי הוא תומך בהסדר אזורי כולל. "מפלגת העבודה, הנשיא פרס ואנוכי עובדים מזה זמן רב על קידום הרעיון הזה", אמר. "כמובן שאנחנו נצטרך לראות את הפרטים ונצטרך להקפיד בכל מקרה על האינטרסים הביטחוניים החיוניים והאחרים של ישראל. אבל בסך הכול, הגישה האזורית הכוללת היא גישה נכונה ומבטיחה".

 

"אני חושב שצריך למצוא את הדרך לומר ליוזמה הזאת 'כן" ולא 'לא', אפילו אם זה יהיה 'כן אבל'",

הוסיף. "אני סבור שהביקור הזה הוא התחלה של דיאלוג שייקח זמן ושיהיו בו עליות ומורדות. אבל, אני חושב שראש הממשלה עשה שם עבודה חשובה מאוד בהצבת הממשל החדש בפני הצורה שבה ישראל רואה את המשך הדרך, גם בתחום האיראני וגם בתחום המדיני".

 

"כמובן שלדיאלוג הזה יצטרך להיות המשך - אני מתכוון להיות שם בעוד כשבועיים על פי הזמנת שר ההגנה. אני מניח ששר החוץ יהיה שם ואני מאמין שגם נתניהו יחזור לארצות הברית יותר מפעם אחת בחודשים הקרובים", אמר ברק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אחריות לשמור על החוק". ברק
צילום: גיל יוחנן
פינוי מעוז אסתר
צילום: רויטרס
אובמה ונתניהו. "ראש הממשלה עשה שם עבודה חשובה"
צילום: AFP
מומלצים