שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דו"ח תוחלת חיים: באיזו מדינה חיים הכי הרבה?
  גברים שרוצים להאריך חיים צריכים לקנות כרטיס טיסה לסן מרינו באיטליה שעומדת בראש טבלת אריכות החיים לגברים, יפן עומדת בראש בכל מה שקשור לנשים. וישראל? אנחנו לגמרי לא רחוקים משם ובמקום די טוב. דו"ח חדש של ארגון הבריאות העולמי
  בנים, על סן מרינו שמעתם? אם לא, אולי כדאי שתטו אוזן. הגברים בנסיכות הקטנה שבלב איטליה מאריכים ימים יותר מאשר בני כל מדינה אחרת בעולם, ותוחלת החיים הממוצעת שלהם עומדת על 81 שנה. כך עולה מנתונים שפרסם ארגון הבריאות העולמי, ועדכניים לשנת 2007.

   

  כבר שנים ידוע כי על פי רוב, תוחלת החיים של נשים עולה משמעותית על זו של גברים, אבל אם אשה מתעקשת להאריך ימים באופן מיוחד, מוטב לה שתיסע ליפן. על פי דו"ח הארגון, שפורסם במסגרת הכנס השנתי שלו, הנשים בארץ השמש העולה מגיעות בממוצע לגיל 86.

   

  גם לישראל, על כל צרותיה, אין במה להתבייש. לפי נתוני הארגון, הזכר הארצישראלי חי בממוצע 79 שנה, והישראלית - 82. לשם השוואה, בשנת 1990 עמדה
  תוחלת החיים הממוצעת בישראל על 75 שנה לגברים ו-78 לנשים.

   

  אבל אריכות הימים אינה נחלתן של מדינות כל העולם, וביבשת אפריקה, למשל, המצב שונה בתכלית. סיירה לאון שבמערב היבשת זוכה לכבוד המפוקפק של נועלת הרשימה, ותוחלת החיים הממוצעת של הגברים בה עומדת על 39. גם לתושבי אפגניסטן שסועת הקרבות אין הרבה סיבות לאופטימיות - הגברים במדינה האסייתית מגיעים לגיל ממוצע של 41 שנה, ובנות זוגם - ל-42.

   

  מה עשתה קריסת ברית המועצות לרוסים?

  מי שמחפש בכל זאת סימנים חיוביים במדינות העולם השלישי, יכול להעיף מבט על הנעשה באריתראה. מאז תחילת העשור הקודם צמחה תוחלת החיים במדינה האפריקנית ב-33 שנה לגברים, וגיל מותם הממוצע עומד כעת על 61. גם חייהן של נשות המדינה התארכו, וגילן הממוצע עומד כעת על 65. בליבריה עלתה תוחלת החיים של הגברים ב-29 שנה ל-54, וזו של הנשים ב-13 ל-58. עלייה של עשר שנים לפחות בתוחלת החיים של שני המינים חלה גם באנגולה, בנגלדש האיים המלדיביים, ניז'ר ומזרח טימור.

   

  במדינות אחרות, לעומת זאת, עיקרן באפריקה, חלה ירידה משמעותית בתוחלת החיים מאז 1990. בזימבבווה גרמו המשבר הכלכלי רב השנים והאינפלציה המשתוללת לעובדי סיוע רפואיים לעזוב את המדינה, וכתוצאה מכך צנחה תוחלת החיים של הנשים ב-19 שנה ל-44, וזו של הגברים ב-12 ל-45.

   

  מי שמבקש להחיות את רוחות המלחמה הקרה, יגלה שמאז קריסת ברית המועצות צנחה תוחלת החיים של הגברים ברוסיה מ-64 ל-60 שנה, ונשותיה "ויתרו" אף הן על שנה מחייהן, ומשלימות כעת בממוצע 73 שנה. בארצות הברית עלתה בתווך תוחלת החיים מ-72 ל-76 בקרב הגברים, ומ-79 ל-81 בקרב הנשים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים