שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  חיילים בהפגנה בבילעין: בעזה יותר קל לנו

  כתב ynet התלווה לחיילי השריון, שאחראים על הגיזרה בה נערכות ההפגנות מדי יום שישי. בגדוד סיפרו על הקשיים מול המפגינים, שנוקטים ב תכסיסים. "היה אפשר לפזר את ההפגנה מאוד מהר, אבל אנחנו מגבילים את כוח האש שלנו"

  "לפעמים ההפגנה הזאת עבור החיילים - מפחידה יותר מאשר להתמודד מול מחבלים בעזה בתוך טנק", כך אמרו היום (ו') ל-ynet בגדוד 75 של השריון את ההתמודדות עם הפרות הסדר סביב גדר הביטחון בכפרים נעלין ובילעין בימי שישי בכל שבוע.

   

  התלוונו לחיילי הגדוד, המתמודדים מול הפרות הסדר בגדר ההפרדה, לאחר שנלחמו בעזה.

   "בעזה אתה מזהה מחבל, יורה פגז, והעסק גמור. פה אתה נמצא בפני אזרחים, שזורקים אבן או בקבוק תבערה, אבל יכולות התגובה שלך מוגבלות. למרות שזה נראה כאילו אנחנו הם אלה שמפעילים פה את הכוח, במציאות זה לא ככה, משום שיש עלינו מגבלות קשות".

   

  בכל יום שישי מגיעים מאות פלסטינים, פעילי שמאל מהארץ ומחו"ל קרוב לגדר ההפרדה וכך נפתח עימות סוער עם כוחות הביטחון. בחודשיים האחרונים הגזרה הזו נמצאת באחריותו של סא"ל אמיר, מג"ד בשריון, שרק לפני כמה חודשים הוביל את חייליו במבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. כעת, במסגרת תפיסת הקו בחטיבה המרחבית בנימין, הוא עוסק מדי שבוע בהפרות הסדר האלימות.


  החיילים מול המפגינים הפלסטינים

   

  "שם המשחק כאן מאוד ברור", מספרים בגדוד, "אם הכוחות לא יעצרו את ההפגנה בתוך חצי שעה הם יגרמו נזק לגדר בעלות של מיליון שקלים". אגב, מתחילת השנה הנזק המצטבר לגדר בגזרה הזו בלבד נאמד בכ-300 אלף שקל.

   

  "לא רוצים להלהיט את הרוחות"

  הכנת הכוח לטיפול בהפגנות הוא מבצע צבאי לכל דבר. המג"ד, יחד עם כוחות משמר הגבול, נערכים היטב לקראת ההפגנות. "המטרה שלנו היא לא להלהיט את הרוחות, אלא לתת לאירוע להסתיים בצורה שקטה ככל שניתן", הסביר ל-ynet גורם צבאי. "לצערנו, ההפגנות מקבלות בתוך זמן קצר אופי אלים וכוללות שימוש באבנים, בקבוקי תבערה, יידוי אבנים באמצעות מקלע, שרק לפני מספר שבועות גרם לפציעה חמורה בידו של אחד ממפקדי הטנקים. לכן אנו חייבים להשתמש באמצעים שיש לרשותנו על מנת להרגיע את הרוחות".

   

  ההפגנה בבלעין החלה היום סמוך ל-13:30, כאשר כמה עשרות פלסטינים יצאו עם סיום תפילת יום השישי במסגדים לעבר הגדר ועמם גם כמה ישראלים. הכריזה בעברית ובערבית של כוח צה"ל לעבר ההמון שלא להתקרב לגדר לא הועילה, ובתוך מספר שניות הובערו כמה צמיגים ואבנים החלו להתעופף לעבר החיילים מצידה השני של הגדר.

   

  מ"פ לביא שלח כוח מצומצם של חיילים, כולם מכוסים במיגון, לעבר הגדר, על מנת להשליך כמה רימוני גז מדמיע לעבר המפגינים שמסרבים לעזוב את המקום. המג"ד אמיר השגיח בכל הזמן מהצד. "זה אירוע מורכב ולא פשוט", מסבירים בגדוד. "היה אפשר לפזר את ההפגנה הזאת מאוד מהר, אם היו משתמשים באמצעים משמעותיים. אבל אנחנו מגבילים את כוח האש שלנו, ופועלים בצורה מאוד זהירה. יש מדרגות שונות של הסלמה ולא מבצעים שום ירי עשן או גומי ללא תכלית, אלא רק במטרה לפזר את ההפגנות".


  החיילים נערכים. יורים רק כשמתקבלת פקודה

   

  לאור האירוע, שבמהלכו נהרג לפני כחודש איברהים אבו-רחמה, מפגין פלסטיני באותה נקודה, שינה צה"ל את ההנחיות בכל הקשור לירי פצצות עשן על מנת להימנע מפגיעה פיזית במפגינים, למרות שתחקיר האירוע העלה כי הפצצה פגעה בכבל חשמל והוסטה לעבר האזרח הפלסטיני. על אף שהגדוד תופס את הקו רק חודשיים, יודעים לספר שם כי המפגינים לא בוחלים בשום אמצעי, כך למשל הם משליכים אבנים ומסתתרים מאחורי נכים על כסאות גלגלים על מנת למנוע מכוחות הביטחון להשיב באמצעים לפיזור הפגנות.

   

  מי שמאשר לחיילים להשתמש בגז או בכדורי גומי הם רק המפקדים שנמצאים סמוך אליהם. המפקדים סורקים את השטח ונותנים אור ירוק רק לאחר שהנושא נשקל.

   

  חצי שעה מתחילת ההפגנה חטף אחד החיילים אבן בברכו וקיבל טיפול רפואי במקום. יתר החיילים, שעיניהם צורבות מהגז המדמיע שמגיע לעברם כתוצאה מהרוח, המשיכו בניסיונותיהם להרגיע את הרוחות ולהרחיק את המפגינים מהגדר.

   

  מעדיפים את עזה

  לאחר כשעה נוספת שככה ההפגנה והחיילים נערכו לקראת משימות אחרות. דבר אחד ברור, כי אם שואלים אותם מה הם מעדיפים לעשות במדים, כולם יאמרו פה אחד שהם מעדיפים את המלחמה האמיתית בתוך הטנקים מול המחבלים בעזה ולא מול האזרחים בבילעין ובנעלין.

   

  בגדוד אומרים שהעימות מזכיר לעיתים קרבות מימי קדם, שאין נשק חם, ויש עימות קרוב מאוד בין הצדדים. היום למשל הביאו המפגינים בקבוקי צבע אדום והשליכו לעבר החיילים. בצה"ל הדגישו כי הכוחות מפעילים כוח מינימלי בהתמודדות הזאת, מה שהופך את העימות למורכב הרבה יותר עבורם, אך נועד למנוע ככל שניתן פגיעה בפלסטינים.

   

  בנעלין "מגרש המשחקים", שבו ההפגנה מתקיימת הוא גדול יותר, לכן גם ההפגנה נחשבת ליותר אלימה ופרועה וכל אירוע שמתרחש בהפגנות האלה

   בא לידי ביטוי בהפגנות הבאות. כך למשל מספרים בגדוד, לאחר שנהרג האזרח הפלסטיני אבו רחמה ההפגנה הגיעה למימדים גדולים מאוד. לדבריהם, אפילו אירועים בעולם משפיעים על ההפגנות.

   

  כך למשל, כשנזרקה נעל לעבר נשיא ארצות-הברית לשעבר, גורג' בוש, במהלך מסיבת עיתונאים בעיראק, השתמשו המפגינים בשיטה חדשה של השלכת נעליים לעבר הכוחות. בכלל, מציינים בגדוד, מדובר בכפר יצירתי, שמפגיניו משתמשים כל העת בדרכים שונות על מנת להרחיב את ההפגנה. כך, למשל, הם משתמשים בשלטי מתכת עליהם כתוביות שונות בערבית, אך אלה גם משמשים אותם כמגן בפני כדורי הגומי שיורים חיילי צה"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סא"ל אמיר. מפקד על הכוח
  מול המפגינים. "לא קל"
  "לא רוצים להלהיט את הרוחות"
  אבו-רחמה. נהרג בבילעין
  צילום: לזר סמיאונוב
  מומלצים