שתף קטע נבחר

חיזבאללה: לא רצחנו את חרירי, זו הטיית בחירות

בארגון הלבנוני הכחישו את הפרסום בעיתון "דר שפיגל", כי בית דין מיוחד סבור שאנשיהם עומדים מאחורי ההתנקשות בראש ממשלת לבנון ב-2005. גורמים בארגון: האשמות "טיפשיות, שקריות ומפוברקות" שנועדו להשפיע על הבחירות לפרלמנט

מתנערים מאחריות לרצח: גורמים בחיזבאללה הגיבו הבוקר (יום א') לטענות כי הארגון עומד מאחורי רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, ב-2005 ואמרו כי מדובר בהאשמות "טיפשיות, שקריות ומפוברקות" שנועדו להשפיע על הבחירות הקרובות לפרלמנט הלבנוני.

 

אמש פרסם העיתון הגרמני "דר שפיגל" כי בית הדין המיוחד של האו"ם החוקר את הרצח, הגיע למסקנה לפיה חיזבאללה עומד מאחורי ההתנקשות, אך הוא שומר מסקנות אלה בסוד. גורמים בארגון השיעי הכחישו את הפרסום ואמרו בתגובה לעיתון הכוויתי "אל-אנבא", כי מדובר

בהדלפות שנועדו להשפיע על הבחירות. לטענת הגורמים, המדליפים אינם מרוצים מהתחזקות חיזבאללה ומהעובדה שהתנועה עומדת לפני ניצחון בבחירות.

 

בהמשך פרסם הארגון תגובה רשמית, ובה הוסיף כי "אין זו הפעם הראשונה שמגזין או עיתון מפרסם בדותות מן הסוג הזה. עשה זאת בעבר העיתון הכוויתי 'א-סיאסה' כבר מספר פעמים, וכן עיתונים אחרים. דברים אלה אינם אלא פברוקים פוליטיים שיוצרו בחדרים שחורים - אותם החדרים אשר פעלו לאורך ארבע השנים כדי לפברק סיפורים דומים הקשורים בסורים". 

 

בחיזבאללה תוקפים גם את הבלטת הפרסום בכלי תקשורת ערבים הידועים בעמדותיהם נגד חיזבאללה, כגון רשת 'אל ערבייה' ומספר עיתונים בינערביים. לטענתם, לא רק שהפרסום שואף להשפיע על האווירה בבחירות בלבנון, הוא גם נועד לפגוע בכיסוי התקשורתי של למעצרי "רשתות הריגול", הישראליות, ובנוסף, פוגע באמינות בית המשפט הבינלאומי. "חיזבאללה מציב את הפרסום הזה במסגרת של קמפיין מתוכנן ושחור, שגורמים ידועים שואפים באמצעותו לפגוע במעמדו של חיזבאללה", מוסיפים בארגון. "הגורמים הללו כשלו בהשגת מטרותיהם, כפי שנכשלו בעבר".

 

ההתנקשות בחייו של חרירי אירעה ב-14 בפברואר 2005. בתחילה רווחה הסברה כי סוריה עומדת מאחורי ההתנקשות, ואף נעצרו ארבעה חשודים ברצח, בכירים לשעבר במערכת הביטחון הלבנונית הידועים בעמדותיהם הפרו-סוריות - אך ההוכחה החותכת בפרשה, מעולם לא נמצאה. בית הדין המיוחד של האו"ם, שהחל לפעול לפני כחודשיים בניסיון למצוא ראיות במשפט, הורה בחודש שעבר על שחרור החשודים. כעת נראה כי החקירה הסתיימה וכי בידי השופטים מסקנות חדשות ונפיצות.

 

גורמים המקורבים לחקירה דיווחו לעיתון "דר שפיגל" כי האחריות להתנקשות מוטלת על כתפי היחידות המיוחדות של חיזבאללה, ולא על סוריה. אנשי חיזבאללה נחשפו לאחר שיחידה מיוחדת של בלשים מכוחות הביטחון הלבנונים הצליחה לאתר מספרי טלפונים ניידים, שאותותיהם נמצאו בקרבת אל-חרירי בימים שקדמו להתנקשות וביום הרצח עצמו. אל מספרים אלה התייחסו החוקרים בשם "מעגל הגיהינום הראשון".

 

חבר החוליה התקשר לחברתו

בסופו של דבר נחשפה החוליה כאשר אחד המחבלים החברים בה התקשר אל חברתו מהמכשיר המבצעי. הוא אמנם עשה זאת פעם אחת בלבד, אבל זה הספיק לבלשים על-מנת לזהותו באופן ודאי. מדובר בעבד אל-מג'יד רמלוש, חבר בחיזבאללה שסיים קורס פעילים באיראן. החוקרים אף גילו כי הוא היה זה שרכש את כל המכשירים. מאז נעלם רמלוש, וייתכן כי אינו בחיים.

 

חוסר זהירותו של רמלוש הוביל את הבלשים אל חאג' סלים, האדם שלפי הערכתם היה המוח שמאחורי ההתנקשות. סלים נחשב כבר זמן רב למפקד חוליית המבצעים של חיזבאללה - יורשו של עימאד מורנייה. הוא מתגורר בדרום ביירות, ומדווח ישירות למזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה.

 

ככל שהעמיקה החקירה בביירות, כך התבהרה התמונה.

ב"שפיגל" דווח כי החוקרים הצליחו לגלות מי מאנשי חיזבאללה רכש את מכונית המיצובישי ששימשה לביצוע הפיגוע, ואף התחקו אחר מקורות חומר הנפץ בו נעשה שימוש. זמן קצר לאחר מכן, בינואר 2008, נרצח מפקד הבלשים בפיגוע שאירע ליד ביתו שביירות. כוחות הביטחון מאמינים כי מפקדת חיזבאללה עומדת גם מאחורי פיגוע זה, וכי מטרתו הייתה לעכב את החקירה.

 

לאחר מלחמת לבנון השנייה, הסתמן נסראללה כמנצח הגדול בעיני הציבור הלבנוני. כוחו הפוליטי עלה, והוא ידע כי יהיו תוצאות הבחירות הקרובות אשר יהיו, ארגונו לא ייאלץ להתפרק מנשקו ולשנות את דרכיו. חשיפת מסקנות בית הדין, זמן כה קצר לפני הבחירות, צפויות לפגוע בחיזבאללה. נסראללה ידע את זה עוד לפני שהחקירה הושלמה. בנאום שנשא עם פתיחת הדיונים בבית הדין, כבר הגדיר אותו כ"מזימה קונספירטיבית נגד חיזבאללה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רפיק אל-חרירי. נרצח בפיצוץ
צילום: איי אף פי
עצרת של חיזבאללה בביירות
צילום: AFP
מומלצים