שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בדם קר: "רוצח סדרתי הרג את בנט ועוד שלושה"

  המשטרה טוענת כי פיצחה את אחת מפרשיות הפשע הקשות שידענו: יחיא פרחאן, עבריין בן 33 מהכפר ואדי חמאם ואב לארבעה, הודה כי חטף ורצח את בנט בידיו החשופות בלילה שבו נעלמה, וקבר את גופתה. באותה שיטה רצח כמה חודשים לפני כן תיירת מצ'כיה, ובמהלך השנים רצח גם את חברו ואת שותפו לתא המעצר. כעת הוא מכחיש: ההודאות נגבו בכוח

  ללא מניע ברור, בידיים חשופות, בדם קר. רצח לשם רצח - כך, בעוד חברתו בת ה-16 עדה למעשיו, רצח לפי החשד יחיא פרחאן את הנערה דנה בנט על צלע הר בגליל. בנוסף, הוא נחשד שרצח עוד שלושה קורבנות והיה קרוב לרצח נוסף חמישי, באחת מפרשות הפשע הקשות בתולדות המדינה. פרטי פענוח הפרשה המצמררת הותרו לפרסום בצהריים (יום ג'), קרוב לשש שנים לאחר היעלמותה המסתורית של בנט וכחודש לאחר שהתקבל המידע המודיעיני הראשוני שהוביל לפענוח הפרשה ולמציאת שרידי גופתה.

   

  מחקירת המשטרה, שרוכזה בידי היחידה המרכזית במרחב העמקים בפיקודו של סגן-ניצב אבי אלגריסי,

  עולה כי פרחאן, עבריין בן 33, תושב הכפר הבדואי ואדי חמאם שלמרגלות הארבל, רצח במהלך השנים ארבעה בני אדם. פרחאן, שבעת חשיפת הפרשה כבר היה נתון במעצר בעיצומו של משפט אונס המתנהל נגדו, הודה בחקירתו כי חטף ורצח את בנט בלילה שבו נעלמה, ב-1 באוגוסט 2003. במשטרה הבהירו כי הוא לא אנס אותה; חמישה חודשים קודם לכן חטף ורצח בנסיבות דומות תיירת מצ'כיה בנחל צלמון; שנים לפני כן, בהיותו בן 18, רצח את חברו על גדות הירדן, ולפני חמש שנים ביצע רצח נוסף - של שותפו לתא בבית המעצר.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  החשד הוא כי את כל קורבנותיו הרג פרחאן במכות, בידיו החשופות וללא כל כלי נשק, ובכל המקרים לא היה מניע ברור כלשהו למעשיו, מלבד תאוות רצח לשמה. החוקרים בימ"ר ממשיכים לבדוק אם הוא קשור למקרי רצח נוספים שטרם פוענחו, מבהירים כי מדובר ברוצח סדרתי לכל דבר ועניין, וקובעים בפסקנות: "זהו אחד מתיקי החקירה הגדולים שמשטרת ישראל ידעה אי פעם".


  חשדות המשטרה - נתיב הדמים של פרחאן

   

  אבל בכך לא מסתיימים ממצאי החקירה. התברר כי סמוך לרצח בנט, אנס פרחאן תושבת טבריה וניסה לחטוף גם אותה - אך היא הצליחה להתחמק ובמזל גדול ניצלה מגורל דומה לשל בנט. זאת ועוד - פרחאן הודה גם כי ניסה ללא הצלחה לרצוח את אחותו שלו. כל אלה מתווספים לשורת עבירות מין, רכוש ואלימות שבהן הורשע במהלך השנים ובגינן ריצה עונשי מאסר לסירוגין במשך רוב העשור האחרון. פענוח הפרשה הנוכחית מגיע בעודו נאשם בתיק אונס נוסף, המתנהל בדלתיים סגורות.  

   

  השיטה: להוציא מהרכב, להכות למוות

  הגרעין שהביא לחשיפת הפרשיות הוא רצח דנה בנט. חקירת היעלמותה של הנערה בת ה-18 בטבריה ידעה עליות ומורדות במהלך השנים, צוותי החקירה התחלפו, כיווני החקירה השתנו וספקולציות שונות ומשונות הופרחו לאוויר. החקירה היתה רדומה

  מאז החיפושים האחרונים שנערכו בפברואר 2008, אך לפני כתשעה חודשים החליטו החוקרים לחזור שוב לתיק, ועל המשימה הופקדו חוקרי ימ"ר עמקים וסנ"צ אלגריסי.

   

  במשך חודשים לא הצליחו החוקרים לעלות על קצה חוט, עד לנקודת המפנה הקריטית, שחלה לפני כחודש, בערב יום העצמאות. מידע מודיעיני שהתקבל בימ"ר הצביע על כך שבנט נרצחה ביום שבו נעלמה, על ידי תושב ואדי חמאם, וכי לפרחאן יש קשר לעניין. בעקבות המידע, נעצרה צעירה בת 22, בת זוגו של פרחאן, שהחלה לשפוך אור על הפרשה. בחקירתה שיתפה הצעירה פעולה עם חוקריה, וסיפרה כיצד היתה עדה ואף שותפה לרצח שביצע פרחאן כשהיתה בת 16 בלבד, ואף גילתה היכן הטמין את הגופה.

   

  הצעירה מוגדרת כעת חשודה במעורבות ברצח, אך פרטיה אינם מותרים לפרסום שכן היתה קטינה בעת הרצח. בחקירתה שיחזרה את מה שהתרחש באותו הלילה: כיצד פגשו השניים את בנט סמוך לגשר כשירדה מהמונית, ואיך היא נשלחה על-ידי פרחאן כפיתוי, בידיעה שהוא מתכוון לרצוח את הנערה. היא פנתה לבנט וביקשה ממנה לעלות עמם לרכב, שם סיפר לה פרחאן כי הוא בעלים של בית מלון המחפש עובדים כבר לאותו הלילה. בנט הבינה שמהתלים בה רק כשהרכב הגיע לדרך העפר הפונה לכיוון ואדי חמאם - אז היה כבר מאוחר מדי. היא ניסתה להתנגד, אך ללא הועיל: פרחאן הוציא אותה מהרכב בכוח והחל להכות אותה שוב ושוב בידיו החשופות, ללא רחם, עד למותה.


   

  האתר שבו נמצאה הגופה, בשטח הררי מעל ואדי חמאם (צילום: גילי אליהו)

   

  החוקרים החלו בחקירה שהתמקדה תחילה באיתור הגופה. במסווה של חפירות ארכיאולוגיות החלו בחיפושים במקום הקבורה המשוער - שטח הררי מעל ואדי חמאם, סמוך למושבה מגדל, לא הרחק מהמקום שבו אוכן מכשיר הטלפון הנייד של בנט זמן קצר לאחר היעלמותה, וכבר נערכו בו חיפושים נרחבים. החוקרים החלו לבדוק את השטח שעליו הצביעה החשודה, וכבר ביום הראשון לחיפושים הבינו שהם נמצאים במקום הנכון: על פי הפרטים שמסרה החשודה בחקירתה, לאחר שרצח את בנט, הטמין פרחאן את גופתה מתחת לגרוטאה שהיתה בשטח. המשטרה פנתה לחברה המבצעת תצלומי אוויר, וגילתה כי בתצלומים שבוצעו כמה ימים לפני שנרצחה בנט, אכן היתה באותו השטח הגרוטאה שעליה דיברה החשודה. לא חלף זמן רב, וגם הגופה עצמה נמצאה.

   

  פרחאן מפתיע: עוד הודאה, ועוד הודאה

  אך עוד לפני כן, קיבלה החקירה תפנית נוספת. להפתעת החוקרים, תוך כדי חקירתה החלה החשודה לספק מידע על רצח נוסף, של סילביה מולרובה, תיירת צ'כית שנרצחה במרס 2003, בהיותה בת 27, וגופתה נמצאה בנחל צלמון הסמוך לכרמיאל חודש לפני חטיפתה ורציחתה של בנט. יש לציין כי הקשר האפשרי בין רצח בנט לרצח מולרובה הועלה על ידי חוקרי המשטרה עוד ב-2004, אז נקבעה הנחת עבודה לפיה יש זיקה בין היעלמותה של בנט לארבע פרשות נוספות, בהן גם היעדרותו של החייל גיא חבר. לבסוף אומת הקשר רק לרצח מולרובה.

   

  מולרובה הגיעה ארצה כבר בשנת 1999, שהתה כאן באופן לא חוקי, התגוררה ברמת הגולן ועבדה בעבודות מזדמנות. לפי הפרטים שמסרה החשודה, באותו הלילה הגיע פרחאן לאסוף אותה כשמולרובה כבר עמו בתוך הרכב. לטענתה, התיירת היתה שיכורה או מסוממת. הם נסעו איתה לכיוון נחל צלמון ועצרו סמוך לוואדי סלאמה, שם רצח אותה פרחאן באותה שיטה בדיוק שבה רצח את בנט: הוא הוציא אותה מהרכב והיכה אותה בכל חלקי גופה עד למותה - כל זאת מול עיניה של החשודה.

   

  ערוץ נחל צלמון - שם נרצחה התיירת הצ'כית (צילום: גיל אליהו)

   

  בשלב זה, כבר עבדו חוקרי הימ"ר, ולצדם בלשי מחלק בילוש בפיקודו של רב-פקד אבישי מועלם, סביב השעון. הם אספו ראיה לראיה, ואט-אט השלימו את הפאזל של מעשי פרחאן. ביום רביעי שעבר, לאחר מציאת שרידי גופתה של בנט ופרסום הפרשה בתקשורת, עדיין תחת צו איסור פרסום על פרטיה, הגיעו החוקרים לתאו של פרחאן בכלא אשל שבדרום, וסיפרו לו שהם יודעים כי הוא הרוצח.

   

  פרחאן נשבר, החל לשתף פעולה עם החוקרים, ובכל יום שחלף שיחרר מידע נוסף והפליל עצמו במעשי רצח נוספים. בין היתר, סיפר כי את הרצח הראשון שלו ביצע כבר כשהיה בן 18, בשנת 1994, אז הרג את חברו - שזהותו אינה ברורה - סמוך לגשר אריק שעל גדות הירדן. במשטרה אומרים היום כי אכן נמצא במקום גופה בשנת 95, אך בשלב זה עדיין לא ניתן לקשור בין הרצח שהוא מדבר עליו לגופה שנמצאה.

   

  ה"התאבדות" בתא המעצר - רצח בגלל "עצבנות"

  עוד סיפר פרחאן, כי במארס 2004, שנה לאחר רצח בנט - רצח את אהרון סימחוב, בן 24, שחלק עמו תא מעצר בתחנת משטרת טבריה - בגלל ש"עיצבן אותו". לאחר מכן תלה אותו על חבל, הזעיק למקום את השוטר התורן וסיפר לו כי חברו לתא התאבד. עד לווידויו של פרחאן, היו בטוחים במשטרה כי אכן היה מדובר בהתאבדות.


  תא המעצר בתחנת משטרת טבריה (צילום: גיל אליהו)

   

  וזה לא הכול - פרחאן הוסיף וסיפר לחוקרים כי סמוך לרצח דנה בנט, אנס אשה נוספת המתגוררת בטבריה וניסה לחטוף גם אותה - אך היא התחמקה. במשטרה משוכנעים כי אם היה מצליח לחטוף אותה, היה גורלה דומה לזה של בנט. בנוסף, מודה פרחאן כי ניסה לרצוח את אחותו שלו על רקע מה שהגדיר כ"חילול כבוד המשפחה" - הוא השקה אותה ברעל, אך היא לא מתה כתוצאה מכך.

   

  החקירה, שהתנהלה במשך חודש ימים תחת צו איסור פרסום גורף, היתה מורכבת ורגישה מאוד. במהלכה, כמו במשך כל השנים שקדמו לה, עמדו השוטרים בקשר עם ויקי בנט, אמה של דנה, והיום הם אומרים כי היא ראויה לשבח על ההתנהגות האצילית שלה. ההערכה במקרה זה היא הדדית, וגם ויקי בנט חלקה שבחים למשטרה ובעיקר לנצ"מ אלגריסי. הוריה של בנט עודכנו ברבים מפרטי החקירה.

   

  "מרשי אינו שפוי"

  החקירה לוותה מראשיתה בפרקליטים של מחוז הצפון, שעומלים על גיבוש את כתב האישום הכבד שיוגש כנגד פרחאן. עו"ד תמי אולמן, המייצגת את פרחאן, טוענת כי הוא מכחיש כעת כי ביצע את מעשי הרצח, וכי ההודאות נגבו ממנו בכוח. כמו כן, הגישה היום לבית המשפט השלום בנצרת בקשה לאשפזו באשפוז פסיכיאטרי לשם בדיקה והסתכלות. בבקשה נטען כי פרחאן אינו שפוי, היה מאושפז בעבר ובעברו נסיונות התאבדות רבים.

   

  "החשוד הכחיש בפני את ביצוע המעשים", אומרת עו"ד אולמן, "הוא טוען להתעללות המשטרה בו, ואומר כי הוא הוכה על ידי השוטרים. לדבריו, הם חסמו לו את פתחי הנשימה, היכו אותו וגבו ממנו את ההודאה בלחץ, ובנוסף איימו לעצור את אחותו".

   

  "יש לזכור שהחשוד מגיע ממשפחה שתרמה למדינה", הוסיפה. "אביו היה בפלמ"ח, נלחם למען המדינה ונפצע בפעולה סודית שעד היום אסור לדבר עליה. הוא נפטר כשהחשוד היה בן חמש. מדובר ביום עצוב למשפחת הקורבנות ולמדינה כולה, ובוודאי שהמשפחה עצמה מביעה צער רב על מות הקורבנות".

   

  במשטרה, מאידך, מדגישים שוב ושוב את חומרתה הבלתי נתפסת של הפרשה, וחוזרים על השורה התחתונה: באחד התיקים הגדולים שמשטרת ישראל ידעה מעודה, נחשף רוצח סדרתי שרצח את קורבנותיו לשם תאוות הרצח לבדה. רצח לשם רצח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יחיא פרחאן. היכה שוב ושוב, ללא רחם
  צילום: ערן יופי כהן
  החשודה בסיוע לפרחאן. היתה קטינה
  צילום: גיל אליהו
  דנה בנט. כשהחלה לחשוד, כבר היה מאוחר מדי
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  גשר אריק - מקום הרצח הראשון
  צילום: גיל אליהו
  הגלעד שהוקם במקום מציאתה של בנט
  צילום: גיל אליהו
  ויקי בנט. התנהגות אצילית
  צילום: חגי אהרון
  עו"ד אולמן. "יש לזכור שהחשוד מגיע ממשפחה שתרמה למדינה"
  צילום: ודים דניאל
  מומלצים