שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרמטכ"ל: מכינים את כל האופציות מול איראן
  רב-אלוף אשכנזי אמר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "הימצאות נשק גרעיני בידי איראן יכולה לערער את היציבות במזרח התיכון כולו". עוד הוסיף: "יש מאבק על עתיד לבנון וקיים חשש שהיא תיפול לידי הציר הרדיקלי"

  "כרמטכ"ל, מתפקידי להכין את כל האופציות - ואת זה אנחנו עושים". כך אמר היום (ג') הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי בדיון ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בהתייחסו להתפתחות תוכנית הגרעין האיראנית.

   

  "איראן ממשיכה בתוכניות שלה. הימצאות נשק גרעיני בידי איראן יכולה לערער את היציבות במזרח התיכון כולו. יש דיאלוג בין ארה"ב לאיראן, שספק אם הוא יצליח, אבל גם מבחינתנו זו הדרך המועדפת להפסקת הפרויקט. אבל כרמטכ"ל מתפקידי להכין את כל האופציות, ואת זה אנחנו עושים", אמר אשכנזי.

   

  "איראן היא האתגר הגדול והמשמועתי ביותר", אמר. "המדינות באזור רואות באיראן בעיה גדולה יותר מאשר בישראל. יש שיתוף פעולה בינינו לבין המדינות המתונות. הן רואות בישראל שותף יותר מאשר אויב בבעיה האיראנית. לחץ קשה בתחום הסנקציות יכול להשפיע על המשטר האיראני כך שיחייב אותה לשקול את מדיניותה בתחום פרויקט הגרעין".

  הרמטכ"ל בוועדת חוץ וביטחון (צילום: דודי ועקנין)

   

  בהתייחסו לבחירות הקרבות בלבנון, בהן צפוי חיזבאללה לחזק את כוחו, אמר אשכנזי: "יש מאבק על עתיד לבנון, וקיים חשש שהיא תיפול לידי הציר הרדיקלי". חיזבללה, לדבריו, "מורתע ומרוסן". עם זאת, הוא הדגיש שהארגון עדיין מחפש נקמה על חיסולו של בכיר הארגון, עימאד למרוניה. "יש התבססות של חיזבללה מדרום לליטני, ונוכחות יוניפי"ל גורמת להם קושי", אמר. "לחיזבללה יש יותר חימוש מבחינת כמות וגם מבחינת טווח מאשר ערב המלחמה".

   

  הרמטכ"ל לא הביע דעה בעניין פינוי המאחזים, ואמר רק כי "צה"ל פועל על פי הנחיות הדרג המדיני". עם זאת, הוסיף בעניין זה כי "נכון לעשות מאמץ עליון שמול אוכלסייה אזרחית נפעיל את משטרת ישראל ולא את הצבא".

   

  בהתייחס לתרגיל העורף הקרוב אמר הרמטכ"ל: "מדובר בתרגיל שגרתי. אין שום סיבה שהוא יגרום למתח באזור". עם זאת, ציין כי "כל הזמן גדל האיום על העורף מבחינת היכולות".

   

  בכל הנוגע לנעשה בגזרת הדרום, ציין הרמטכ"ל כי חלה "עלייה באפקטיביות" של הפעילות המצרית נגד הברחות לרצועת עזה, "אך יש עוד הרבה מה לעשות". לדבריו, הפעילות המצרית מעכבת את ההברחות, אך לא מונעת אותן לגמרי. הוא הוסיף כי "השלום עם מצרים הוא נכס אסטרטגי חשוב" וכי "לצה"ל יש דיאלוג טוב עם מצרים".

   

  אשכנזי הבהיר עם זאת כי ישראל נערכת לכל תרחיש ברצועת עזה, והוסיף: "השגנו את רוב מטרות מבצע עופרת יצוקה. החמאס לא עשה שום פעולה מאז תום המבצע. הוא גורם מרסן. יש פעילות של ארגונים סוררים".

   

  הוא הוסיף גם כי מבדיקות שנעשו בנוגע להתנהגות חיילים במהלך המבצע, לא נמצאה עדות לדבר שמתקרב לפשע מלחמה. "יש עדיין 90 תלונות, בעיקר מגורמים בינלאומיים, שהבדיקה לגביהן לא הסתיימה". הוא הוסיף כי השתמש ב"פצצות חכמות" כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע.

   

  לגבי הנעשה בגדה המערבית, אמר אשכנזי כי "יש שיפור בפעילות מנגנוני הביטחון, אך מוקדם מדי להעביר אליהם את האחריות הביטחונית". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אשכנזי עם יו"ר הוועדה, ח"כ צחי הנגבי
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים