שתף קטע נבחר

בוליביה מכחישה: לא סיפקנו אורניום לאיראן

מסמך של משרד החוץ, שפורסם לראשונה ב-ynet, האשים כמה מדינות מאמריקה הלטינית בסיפוק סיוע לתוכנית הגרעין האיראנית. בוליביה מכחישה כל קשר: "אין לנו אורניום ברמה שניתן לייצא למדינה אחרת"

ממשלת בוליביה הכחישה הערב (יום ג') את הדיווח, שפורסם לראשונה ב-ynet, לפיו היא סיפקה אורניום לתוכנית הגרעין של איראן. מסמך רשמי של משרד החוץ האשים כמה מדינות באמריקה הלטינית, ובראשן ונצואלה, בסיוע לפרויקט של טהרן. בוונצואלה טרם התייחסו לדיווח.

 

שר הכרייה בממשלת בוליביה, לואיס אלברטו אצ'סו, דחה את טענות ישראל באומרו כי במדינה: "לא נעשתה אף עבודה גיאולוגית, בטח שלא ברמה שניתן לייצא אורניום למדינה אחרת". השר אצ'סן ציין כי בוליביה מתכוונת לשלוח תגובה רשמית למשרד החוץ בירושלים. אולם בכיר במשרד הכרייה, פרדי בלטרן, טען היום כי לבוליביה יש כמה מצבורי אורניום. 


מימין לשמאל - נשיאי ונצואלה, אקוודור ובוליביה (צילום: AP)

 

בשבוע הבא צפוי סגן שר החוץ, דני איילון, לטוס לשורת ביקורים במדינות אמריקה הלטינית, לפני שהשר אביגדור ליברמן ייצא לאזור. לקראת הנסיעה, הוכן מסמך המפרט את הפעילות של טהרן בדרום אמריקה - שהורחבה במיוחד על רקע המגבלות שהטיל המערב. הוא מתבסס על מידע שנצבר במשרד החוץ ובנציגוית בעולם מגורמים דיפלומטים צבאיים וביטחוניים - ישראלים וזרים - ועל עבודה של מחלקת המחקר במשרד החוץ, במיוחד באגף אמריקה הלטינית.

 

במסמך נטען שאיראן חדרה למדינות אמריקה הלטינית החל מ-1982, בקשירת קשרים עם קובה. במהלך השנים היא פתחה שגרירויות במכסיקו,

ברזיל, קולומביה, ארגנטינה, צ'ילה, ונצואלה ואורוגוואי. הוא מזכיר את המעורבות האיראנית בפיגועים בשגרירות ישראל בבואנוס איירס ב-1992 ובניין הקהילה היהודית ב-1994.

 

עוד נכתב במסמך כי נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, הוא זה שתרם להידוק הקשרים בין איראן לבוליביה, כאשר דאג להזמין את הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד לטקסי ההשבעה של הנשיאים הנבחרים שם. בתקשורת באמריקה הלטינית כינו את צ'אבס "פותחן הקופסאות של טהרן". במסגרת זאת, העלה משרד החוץ את החשד שגם בוליביה מספקת אורניום לאיראנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכחשה. נשיא בוליביה
צילום: AP
החוט המקשר. אחמדי-נג'אד וצ'אבס
צילום: איי אף פי
מומלצים