שתף קטע נבחר

5 שנים ביציאה: עברו את גיל 40 ונקראו למילואים

לפי חוק המילואים החדש, השחרור המיוחל מגיע בגיל 40. הכנסת אישרה מקצועות חיוניים שבהם הוא יתעכב ב-5-9 שנים, אבל בצה"ל מתייחסים לרשימה כהמלצה, והוסיפו לה מקצועות נוספים. צה"ל: חלה טעות, אבל בעתיד נרחיב את הרשימה

חשבתם שתשתחררו ממילואים בגיל 40? אם תשאלו את צה"ל, לא בטוח שהתשובה תהיה חיובית: אמנם בימים האחרונים שוב הרעיף הרמטכ"ל גבי אשכנזי שבחים על חיילי המילואים, בשורה של טקסי הוקרה, אבל כמה שבועות לאחר שנחשף ב-ynet הקיצוץ בתגמול לחיילי המילואים ה"כבדים", מתברר כעת כי גם בכל הקשור למדיניות הפטור לחיילי המילואים - צה"ל פועל כאוות נפשו.

 

חוק המילואים החדש קובע כי מרבית המילואימניקים יפשטו באופן סופי את מדיהם בגיל 40, למעט אלו הנמנים על שורה של מקצועות חיוניים כגון רופאים וטכנאי כלי רכב משוריינים, שנקבעו עם אישור החוק על ידי הכנסת בשנת 2008. כעת מתברר שצה"ל הוסיף לרשימה ארבעה מקצועות נוספים מאגף התקשוב, וקבע כי בעלי מקצועות אלה יקבלו את תעודת השחרור רק בגיל 45.

 

"הוסיפו לנו חמש שנים ביציאה", אומרים חיילי מילואים ל-ynet, "לא ייתכן שיש חוק, קובעים אילו מקצועות חיוניים, והצבא מחליט להוסיף על נוספים דעתו. איזו משמעות יש לחוק הזה?".


עדיין משרתים (צילום: AP)

 

דין מפעיל צג - כדין רופא

חוק המילואים שנכנס לתוקפו בקיץ 2008 קבע כי חיילי מילואים ישתחררו מהשירות בגיל 40, למעט אלה המשמשים בכמה עשרות תפקידי מפתח. ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בישיבתה ב-3 באוגוסט 2008, אישרה את הרשימה שנקבעה על ידי צה"ל. כך למשל, רופאים, פרמדיקים, מהנדסי בניין וכבאים ישתחררו בגיל 49, ומכונאים של טנקי מרכבה או טכנאי קשר טקטי ישתחררו בגיל 45.

  

אבל כל זאת - על הנייר. בפועל, כמה חיילי מילואים שנמנים על חיל הקשר, וחשבו שכבר סיימו את שירות המילואים שלהם, נדהמו לאחרונה למצוא בתיבת הדואר צו זימון לאימון אוגדתי, אף שעברו את גיל 40 והמקצועות הצבאיים שלהם אינם מופיעים ברשימה. החיילים מיהרו להתייצב לאימון, ובמקביל פנו לנציב קבילות החיילים. לאחר בדיקת העניין, מיהר צה"ל לשחרר אותם לביתם. "הבינו כי היתה כאן טעות", סיפר אחד מהם, "המקצועות שלנו לא מופיעים ברשימה, ואין זה הוגן לקרוא לנו למילואים".

  

ואולם, בדיקת העניין חשפה כי בצה"ל דווקא מעוניינים להוסיף לרשימה את המקצועות האלה: קשר, אלחוטן, מפעיל תקשוב מבצעי ומפעיל צג, ואף שילבו אותם ברשימה שמופיעה באתר האינטרנט של אגף כוח אדם, תחת הכותרת "טבלת פירוט מקצועות מוחרגים על פי צו שר הביטחון ואישור ועדת חוץ וביטחון". זאת, אף שכאמור, מקצועות אלה לא אושרו על ידי הכנסת (צפו ברשימה המלאה של "המקצועות המוחרגים" - ארבעת התפקידים הנוספים מצויים בתחתית העמוד השני).

 

"היום הכניסו אותנו לרשימה, מחר יכניסו כל מקצוע אחר", קובלים חיילי המילואים, "בסך הכל מדובר בתפקידים שההכשרה שלהם הינה כמה שבועות, אז שיכשירו חיילים בחובה ולא ידרשו מאיתנו, בניגוד להבטחות, לעשות עוד חמש שנים מילואים".


 

עוד כמה שנים נשארו? (צילום: אמיר כהן)

 

"הופכים את חוק המילואים לבדיחה"

בתגובה, הולכים בצה"ל בינתיים צעד אחורה ומבהירים כי חיילי מילואים בארבעת מקצועות אלה לא יזומנו בשלב זה לשירות מילואים פעיל לאחר גיל 40 - אך לגבי העתיד, עדיין יש כוונה להכניסם לרשימה. מדובר צה"ל נמסר: "משנודע כי ארבעת המקצועות שצוינו נשמטו בטעות מצו גילאי הפטור החריגים, הוחלט כי עד להסדרת התקנות בהתאם על ידי צה"ל ומשרד הביטחון, אנשי המילואים המשרתים במקצועות אלו לא יבצעו שירות מילואים פעיל מעבר לגיל 40".   

 

בפורום החפ"שים, למען החיילים המשרתים במילואים, הביעו תרעומת על העניין: "בחודשים האחרונים, קיבלנו הרבה פניות מחיילי מילואים

שקבלו על כך שצה"ל מסרב לשחרר אותם על פי החוק. הסתבר לנו שצה"ל אכן פועל בניגוד לחוק המילואים, וחמור מזה, שאגף כוח אדם פועל בדרכים פסולות, מתחת לאף של ועדת חוץ וביטחון, שהוא הגוף המבקר והמאשר".

 

"בניגוד לנאומים היפים של הרמטכ"ל לכבוד יום ההוקרה לחיילי המילואים", מוסיפים בפורום, "צה"ל עוד לא הפנים את חוק המילואים ועסוק בלרוקן אותו מתוכנו: הרמטכ"ל מקצץ רטרואקטיבית את התגמול המיוחד לחיילי המילואים ואגף כוח אדם מאשר לעצמו תקנות שלא אושרו לא על ידי שר הביטחון ובוודאי לא על ידי הכנסת. בכך, צה"ל הופך בשיטתיות את חוק המילואים להמלצה בלבד, אם לא לבדיחה. אנו קוראים לשר הביטחון וליו"ר ועדת חוץ וביטחון להתערב מיידית ולשים קץ לזלזול בחוק המילואים ולהמשך הפגיעה באמון של חיילי המילואים בצה"ל".

 

בעקבות הפרסום, הודיע חבר הכנסת, איתן כבל (עבודה), כי יבחן את הנושא ואף יעלה אותו בשבוע הבא לדיון של שדולת המילואים שייערך בכנסת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתגייסים למילואים. ומתי השחרור?
צילום: דובר צה"ל
תמשיך לנוח, יש לך עוד 5 שנים
צילום: AP
מומלצים