שתף קטע נבחר

אובמה: לא להתמהמה בדרך למדינה פלסטינית

נשיא ארה"ב אמר בפגישתו עם אבו מאזן כי פתרון שתי המדינות הוא אינטרס של ישראל, אך אין בכוונתו לקבוע לו"ז מלאכותי להקמת מדינה פלסטינית. הוא קרא לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות וביקש מהפלסטינים להגביר את הביטחון בגדה

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, חזר הלילה (יום ו') על דרישתו מישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, אבל באותה נשימה דרש גם מהפלסטינים ומדינות ערב לעמוד בהתחייבויותיהם. אובמה אמר את הדברים בבית הלבן, כשלצדו הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

 

עשרה ימים לאחר פגישתו הארוכה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חזר אובמה על אותה מתכונת בפגישתו עם אבו-מאזן בחדר הסגלגל. תחילה שוחחו שני המנהיגים בארבע עיניים ולאחר מכן הצטרפו אליהם שני הצוותים. יצויין כי פגישתו עם הנשיא הפלסטיני היתה קצרה בהרבה מזו שקיים עם נתניהו.


להסיר את הדאגות מהישראלים. אובמה ואבו מאזן (צילום: רויטרס)

 

בשתי הפגישות ביקש אובמה מהצדדים לנקוט צעדים בוני אמון כדי להתניע מחדש את תהליך השלום. ישראל נדרשה להקפיא לאלתר את הבנייה

בהתנחלויות - הצעד הראשון ב"מפת הדרכים". הדרישה מהפלסטינים בשלב הראשון של "מפת הדרכים" היא הפסקת האלימות ופירוק תשתית הטרור.

 

במסיבת עיתונאים משותפת שהתקיימה לאחר פגישתם, אמר הנשיא האמריקני שהוא בטוח שממשלת ישראל תבין שפתרון שתי המדינות הוא אינטרס ביטחוני שלה. בד בבד הוא הדגיש כי אין בכוונתו לשרטט "לוח זמנים מלאכותי" להקמת מדינה פלסטינית, אך הבהיר כי "אין מקום לבזבוז זמן".

 

"אני מאמין גדול בפתרון שתי מדינות שיעניק לישראל ולפלסטינים את הביטחון שהם זקוקים לו", אמר הנשיא האמריקני. "אני מודה לעבאס שהוא שותף לדעה זו. כשראש הממשלה נתניהו היה כאן אמרתי לו ש'מפת הדרכים' תקדם את האינטרס של ישראל, את האינטרס של הפלסטינים וגם את האינטרס של האמריקנים".

 

לדבריו, "אם ישראל בוחנת את האינטרס האסטרטגי שלה לטווח רחוק, אני משוכנע שפתרון שתי המדינות הוא טוב בשבילה ובשביל ביטחונה". הוא פנה לאבו-מאזן והבהיר כי "לישראלים יש סיבות טובות להיות מודאגים בנושא הביטחוני וצריך להסיר את הדאגות הללו".

 

אובמה: "נפעל באגרסיביות לקידום השלום"

הנשיא האמריקני סירב לנקוב בלוח זמנים לכינון מדינה פלסטינית. "אני לא אחזור על שגיאה של קודמי - לחכות עד תום הקדנציה שלי. עמדתי בהתחייבותי והתחלתי לפעול בנושא מהשבוע הראשון שבו נכנסתי לבית הלבן.

 זהו אינטרס של ארצות הברית להשיג שלום. היעדר שלום בין ישראל והפלסטינים מפריע להרבה נושאים ולביטחון באזור ולארצות הברית. אני רוצה לראות התקדמות ונפעל באגרסיביות לקדם אותו. אני אעשה הכל להבטיח שנקדם את הנושא במהירות".

 

נשיא ארה"ב שב והדגיש כי "לכל צד יש מחויבות ל'מפת הדרכים'. ישראל צריכה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות והפלסטינים צריכים לנקוט צעדים בטחוניים, שעבאס החל לנקוט יחד עם גנרל דייטון. הצעדים האלה חייבים

להימשך כדי שישראל תהיה בטוחה שיש ביטחון בשטח". עוד הדגיש הנשיא אובמה שהפלסטינים צריכים "להפסיק את ההסתה נגד ישראל כפי שזה בא לידי ביטוי בבתי ספר ובמסגדים".

 

נשיא ארה"ב ציין שאבו-מאזן נמצא תחת לחץ כבד ברשות הפלסטינית להקמת

ממשלת אחדות עם חמאס. "אני מעריך את הנכונות של עבאס לעמוד על כך שכל ממשלת אחדות תהיה חייבת לעמוד בתנאי הקוורטט. בהיעדר הכרה בישראל ומחויבות להסכמים החתומים - יהיה קשה לראות אפשרות של שלום".

 

אובמה הבהיר בסיום הפגישה עם אבו-מאזן כי ארצו היא "ידידה חשובה של ישראל, ואנחנו רוצים להבטיח שישראל תישאר בטוחה ומוגנת. הדרך הטובה ביותר להשיג זאת זה לקדם את התנאים לכינון מדינה פלסטינים".


פורסם לראשונה 28/05/2009 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דרישות מכל צד. אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים