שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ברלין: גופה שנמצאה שייכת כנראה לרוזה האדומה

  רוזה לוקסמבורג, מהפכנית סוציאליסטית יהודיה-גרמניה, נרצחה לפני 90 שנה על-ידי מליציות הימין. עד כה עלו המונים לרגל למקום בו נטען שנקברה, אך פתולוג גרמני טוען כי ייתכן שגופתה היתה בכל אותן שנים במרתף בבית חולים בברלין

  האם נמצאה גופתה האמיתית של "רוזה האדומה"? הפתולוג הבכיר בבית החולים "צ'ריטה" בברלין חוקר האם הגופה שנמצאה מאופסנת במרתף בית החולים היא גופתה של מייסדת המפלגה הקומוניסטית במדינה, היהודיה רוזה לוקסמבורג, שנרצחה בשנת 1919, בהיותה בת 48. כך דיווח היום (ו') המגזין הגרמני "דר שפיגל".

   

  לוקסמבורג נרצחה בינואר 1919 על-ידי אנשי מליציות הימין במדינה לאחר התקוממות כושלת, וגופתה הושלכה אל תעלה בברלין. היא ועמיתה, קרל ליבקנכט, שנרצח אף הוא במהלך ההתקוממות, נחשבים לגיבורי השמאל הגרמני, ומדי שנה מתקיימת במדינה תהלוכה לזכרם וגם רבים עולים לרגל למקום בו נטען שנקברה.

   

  גופה נמשתה לאחר מכן מהתעלה, זוהתה כגופתה של לוקסמבורג, שכונתה "רוזה האדומה" והובאה למנוחות בבית העלמין של ברלין, אך מייקל צוקוס, הפתולוג הבכיר האחראי על חקירת מקרי מוות, סבור אחרת.

   

  בין היתר, הפתולוג טוען כי הנתיחה שלאחר המוות שבוצעה לגופה שנמשתה מהנהר לא מציינת רגליים באורך שונה, מאפיין פיזי בו הייתה לוקסמבורג ידועה. בדיקה נוספת לגופה, באמצעים מודרניים יותר, אינה אפשרית. זאת, כיוון שהקבר נחרב בימי שלטון הנאצים, והשלד אינו נמצא שם יותר. עם זאת, הוא טוען כי יש סיכוי סביר ששלד שמצא לפני שנתיים מתחת למוזיאון ההיסטוריה הרפואית בבית החולים הוא בעצם שלדה של המנהיגה המנוחה.

   

  השלד במרתף בית החולים נמצא אומנם ללא ראש, כפות רגליים או כפות ידיים, אך בדיקות הוכיחו כי יש לו רגליים באורך שונה, וסימנים לדלקת פרקים ממנה סבלה לוקסמבורג בילדותה בפולין.

   כמו כן, ניתן להסיק כי השלד שייך לאדם שחי בתקופתה של לוקסמבורג. ה"דר שפיגל" הסביר כי ראשיהם של גופות רבות הוסרו בתקופה ההיא, על-מנת שהגולגולות יילקחו לאוספים אישיים. כפות הידיים והרגליים החסרות יכולות להצביע על המקומות בהם, לטענת עדי ראיה, החמושים קשרו אבנים לגופתה של לוקסמבורג בטרם השליכו אותה לתעלה.

   

  כעת, על-מנת לוודא סופית אם אכן מדובר בגופתה של לוקסמבורג, צוקוס מחפש אחר קרובי משפחה של המנהיגה הקומוניסטית-יהודיה, על-מנת שיוכל לבצע בדיקת DNA.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים