שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לאחר הכימותרפיה: טביעות האצבעות נעלמו

  שוטרי מחלקת ההגירה האמריקנים נדהמו כשראו שטביעות האצבעות של הסינגפורי שלפניהם נעלמו. בדיקה העלתה שהטיפול הכימותרפי שקיבל גרם לקילוף העור ולהיעלמות טביעות האצבעות

  במשך ארבע שעות עוכב תושב סינגפור על ידי שוטרי מחלקת ההגירה בארצות הברית. הסיבה: טביעות האצבעות נעלמו מידיו. מאוחר יותר התברר כי מדובר בחולה סרטן שטופל בכימותרפיה אשר גרמה לקילוף העור ולהיעלמות טביעות האצבעות.

   

  הצורה של טביעת האצבעות ייחודית לכל אדם, ולא ניתן למצוא שני אנשים בעלי טביעת אצבעות זהה. טביעת האצבעות נוצרת בשלב העוברי, אינה משתנה במשך חייו של אדם, ואף שומרת על צורתה המקורית לאחר פציעות שטחיות. משום כך משמשת טביעת האצבעות כאמצעי זיהוי אמין במדע הזיהוי המשפטי.

   

  התקרית המוזרה עליה דווח בגליון האחרון של כתב העת Annals of oncology מתארת את הסיוט שעבר על תושב סינגפור בן 62 אשר ביקש לבקר את קרובי משפחתו בארצות-הברית. עם הנחיתה, נעצר על ידי שוטרי מחלקת ההגירה.

   

  בבדיקה שעבר, גילו השוטרים כי האיש ללא טביעות אצבעות. הוא נעצר ועבר חקירה במשך ארבע שעות, פשוט משום שהשוטרים לא ידעו ממש מה לעשות עם הממצא הגופני הנדיר. בתום החקירה המאומצת, יצרו השוטרים קשר עם האונקולוג המטפל בו, ד"ר אנג-הואט-טאן מהמרכז הארצי לסרטן בסינגפור, אשר אישר כי מדובר בחולה סרטן אשר טופל בכימותרפיה שגרמה לכך.

   

  המדובר בתרופה קסלודה (capecitabine), המשמשת לטיפול בחולי סרטן. אחת מתופעות הלוואי של התרופה הוא תסמונת הקרויה "hand feet syndrome" הגורמת לקילוף העור. על פי רופאו, האיש שסבל מסרטן הראש והצוואר שהחל להתפשט, עבר טיפולים אגרסיביים בין היתר בתרופה האמורה.

   

  החולה הגיב היטב לכימותרפיה אותה החל לקבל בשנת 2005, וזו גרמה כאמור להיעלמות טביעות האצבעות שעל גופו. לאחר שהתבררו הפרטים, שוחרר האיש ממעצר והורשה להיכנס לארצות-הברית. במאמר קרא רופאו ד"ר טאן לצייד את המטופלים בתרופה באישור המעיד כי היא גורמת לפגיעה עורית המעלימה בין היתר את טביעות האצבעות, דבר שיוכל לחסוך למטופלים בתרופה לא מעט עגמת נפש מיותרת..

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טביעת אצבע. הכימותרפיה העלימה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים