שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שרים נגד הקפאת התנחלויות: נשלח ילדינו לפ"ת?

  מתקפה על הדרישות האמריקניות לפני ישיבת הממשלה. הרשקוביץ: הדרישה למנוע ריבוי טבעי היא כמו גזרת פרעה - להשליך ליאור כל בכור. ישי: זו גזרה שהממשלה והציבור אינם יכולים לעמוד בה

  שרי הממשלה מוטרדים מהקולות מוושינגטון הקוראים להקפיא את כל הבנייה בהתנחלויות - כולל מה שנקרא "ריבוי טבעי". שרים מהימין קראו הבוקר (יום א'), לקראת ישיבת הממשלה, לגלות עמידה נחושה בעניין זה מול האמריקנים. "הדרישה למנוע התפתחות טבעית היא דרישה בלתי סבירה, ודומה לדרישת פרעה שאמר: כל הבכור ליאור השליכוהו", אמר שר המדע, דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי). "אם יש משפחה שגרה עם ילד אחד ועכשיו יש לה 4-5 ילדים, מה נגיד להם? שהילדים יעברו לפתח תקווה?"

   

  שר הפנים, אלי ישי (ש"ס), אמר כי "התביעה להפסקת הקפאת הבנייה בהתנחלויות היא גזרה שהממשלה והציבור לא יוכלו לעמוד בה, בפרט בעניין הריבוי הטבעי בהתנחלויות. זה צו גירוש לצעירים הללו שגרים בין היתר במעלה אדומים ובקריית ספר. אני מקווה שהממשל האמריקני יבין זאת. אם לא, אני לא רוצה להיות נביא זעם שאומר שאנחנו הולכים לקראת מאבק ועימות. הוויתורים שהם דורשים מאיתנו מהווים בעיה ביטחונית שאי אפשר לעמוד בה".

   

  אשר לטענה שלממשל יש תביעות רק מישראל ולא מהפלסטינים, אמר השר ישי: "אנחנו עושים יותר מהפלסטינים. ממשלת שרון פינתה 24-25 יישובים, אנחנו עושים הרבה והפלסטינים לא עושים דבר. זאת אחיזת עיניים". 

   

  שר ההסברה, יולי אדלשטיין (ליכוד), אמר לעיתונאים: "הימים האחרונים מוכיחים איזה מזל יש לנו שממשלת נתניהו מנהלת את המגעים בסוגיית הריבוי הטבעי בהתנחלויות והבנייה בירושלים. תארו לכם שהיה מישהו אחר. הוא היה מוביל אותנו להסתבכות לדורות. אנחנו לא הולכים להתעמתות עם האמריקנים אלא להבנות, וביקור נתניהו הוכיח זאת. הנשיא אובמה הוא ידידה של מדינת ישראל ואני בטוח שנוכל ליישב את המחלוקות".

   

  מנגד, שרי העבודה קוראים להתגמש ולא להגיע לעימות חזיתי עם ממשל אובמה. "צריך להבין שמדובר בזירה חדשה מול האמריקנים וכללי משחק אחרים", אמר שר הרווחה, יצחק הרצוג. "הממשל האמריקני הנוכחי רואה את הדברים אחרת מאשר בתקופה ששני הנשיאים שלפני ברק אובמה, התקופה הזו נגמרה. אני בא ממפלגת העבודה, ממחנה השלום. סביב ירושלים, באריאל ובגוש עציון יש בנייה על פי הסיכומים הקודמים עם הממשל האמריקני שבגושי ההתנחלויות הבנייה תימשך. אני לא בא לפה לאיים. לישראל יש רצון גדול להגיע להבנות ונסיעת אהוד ברק הלילה לוושינגטון נועדה להבהיר זאת".  

   

  עם זאת, אמר לשרים מהימין: "אם תרצו את כל הכוס - תקבלו כוס ריקה. אם לא תציירו אופק מדיני, תאבדו את התמיכה האמריקנית".

   

  חברו למפלגה, השר אבישי ברוורמן, אמר: "ישראל צריכה להתקדם בתוך תהליך השלום ולהוריד מאחזים. ראש הממשלה וממשלת ישראל חייבים להגיע להסכם עם הממשל האמריקני. מדינת ישראל צריכה להקשיב טוב לנאמר בארצות הברית - בלי התקדמות משמעותית ונכונות להתקדם בתהליך השלום אנו ניתפס כמי שלא מוכנים לקדם את תהליך השלום וניראה כקיצוניים. גם אבו-מאזן מבקש להתקדם ואנחנו צריכים להראות שאנו מקדמים את הורדת המאחזים וגם חלק מההתנחלויות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרשקוביץ. כמו פרעה
  צילום: גיל יוחנן
  ישי. לא רוצה להיות נביא זעם
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים